Margot Graham - Kierownik Sekcji Astrologii w Polskim Towarzystwie Psychotronicznym, udziela porad astrologicznych.

Wszelkie informacje pod nr
tel. 22-648-68-57 i 697-200-028, adres email: margotgra[at]wp.pl

ROK OGNISTEJ MAŁPY

04.02.2016 – 03.02.2017


monkey1 

Jaki będzie ten rok?
Małpa – wielka indywidualistka, zawsze zaskakująca i oryginalna
Pięć typów Małp
Relacje Małpy z innymi znakami chińskimi
 Co Cię czeka w Roku Ognistej Małpy?
 Sławne Małpy

 

Linki do materiału video na YouTube o Roku Ognistej Małpy – Audycja Michała Rachela z Niezależnej TV. Realizowana ramach audycji Studio Czasu i Przestrzeni. Rozmowa z Margot Graham, 03 kwietnia 2016.


 Jaki będzie ten rok?

 

rok16
fotkaW Czterech Filarach Przeznaczenia horoskopu roku Ognistej Małpy (chiń. Bing Shen Yang) siła żywiołów jest nieco bardziej równomierna niż w poprzednich latach, z wyraźną jednak przewagą Ognia, Metalu i Drzewa. Żywioły Ziemi i Wody, a więc te, które nie są tak ekspansywne, są znacznie słabsze.
Najsilniejszy jest teraz Ogień i, zgodnie z jego naturą, wszystko przyspieszy i nabierze energii – będzie to rok bardzo dynamiczny i pełen nieoczekiwanych zdarzeń. Pozytywne cechy tego żywiołu to: szlachetna rywalizacja, serdeczność, szerokie perspektywy, radość i duchowość, ale gdy jego siła staje się nadmierna, Ogień może się przejawiać w sposób negatywny, jako wybuchowość, fanatyzm, impulsywne działania, zamachy terrorystyczne i przemoc. Przyroda także zareaguje „ogniście” – grożą nam susze, upały, pożary, wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi. A z powodu ciągłego przyspieszenia i napięcia może dojść do wielu wypadków lotniczych i związanych ogólnie z podróżami.
Niektórych ogarną niepohamowane emocje i pęd do władzy, na scenie politycznej toczyć się będą bezpardonowe rozgrywki, a pod wpływem niekontrolowanych emocji dojdzie do wielu nieprzemyślanych decyzji i działań. Oprócz otwartych konfrontacji będzie dążenie do osiągania swych celów wszelkimi ryzykownymi i nielegalnymi sposobami.
Z pozytywnej strony będziemy mieć dużo inwencji, a sukcesy będą osiągane nawet w przedsięwzięciach, które wydawały się niemożliwe. Ożywi się życie kulturalne, towarzyskie i intelektualne, powstaną nowe wynalazki (głownie w elektronice i lotnictwie), a także pojawią się wybitne filmy, przedstawienia teatralne, książki i dzieła sztuki, będzie też wiele emocji sportowych.
Będzie to rok szalony i urozmaicony, nuda na pewno nam nie grozi, ale potrzebne będzie zachowanie umiaru, przemyślana strategia i trzeźwa ocena sytuacji.

Małpa – wielka indywidualistka, zawsze zaskakująca i oryginalna

malpawycNa Wschodzie mówi się, że Małpa zawdzięcza swą siłę i długowieczność zjedzeniu owocu, który podkradła w ogrodzie matki. Że od młodości aż do wieku ośmiuset lat nie jest zbyt miła dla otoczenia, lecz potem charakter jej się poprawia, a gdy staje się staruszką, jest pełna wdzięku i życzliwości dla innych. Jest symbolem wiecznej młodości, inteligencji, fantazji i sprytu, graniczącego czasem z nieuczciwością.

Jest zręczna, przebiegła, lubi błaznować, nie wytrzyma pięciu minut bez śmiechu. Jej skakanie z gałęzi na gałąź symbolizuje kontrolę rozsądku nad światem zmysłów i emocji w jej nieustannych wędrówkach. Nazywana bywa “dzieckiem nieba i ziemi”, ma bowiem zarówno cechy Yang, jak i Yin. W Indiach czczona jest pod postacią Hanumana, istoty pełnej gracji i radości.

7226571.3W całej Azji przypisuje się jej wiele zalet – szeroki gest, wspaniałomyślność, łatwość wyrażania się, rzeczowość, zdolność adaptacji, niezależność, bystrość umysłową. Oraz trochę wad – gadulstwo, egocentryzm, zarozumiałość, hipokryzję, manipulowanie innymi, nie rozróżnianie dobra od zła. Ale przecież nikt z nas nie jest doskonały.
Jej żywiołem jest irracjonalność, jest magiem i kuglarzem, ekwilibrystką gotową nagle ulotnić się z owocem w ręku, gdy tylko tak, czy owak, go zdobędzie. W świecie Zachodu doskonałym jej wcieleniem był dżentelmen-włamywacz Arsène Lupin.

W każdej z swych ról Małpa może być zresztą najlepsza, jeżeli ma na to ochotę. Uwielbia ruch, spotkania towarzyskie, dyskusje i zaproszenia na światowe fety, na których ma okazję zabłysnąć. Nie znosi natomiast krytyki i obojętności wobec siebie, podważa to jej wysokie mniemanie o sobie. Lubi żyć pełnią życia i nie cierpi nudy. Nie lubi też regularnego trybu dnia i powtarzania tych samych rutynowych czynności. Uwielbia sytuacje, w których czuje się doceniana i niezbędna, w których może się wykazać pomysłowością i szybkim refleksem.

Działa jakby od niechcenia i tak zręcznie, że można zapytać, czy w ogóle jest dla niej coś niemożliwego. Brak jej jednak wytrwałości i umiejętności koncentracji na jednym temacie – zbyt lubi zmiany i różnorodność, interesuje ją mnóstwo rzeczy naraz. Jej ciekawość i głód poznania są niewyczerpane. Lubi dla ciekawości zadawać się z byle kim i lekko traktować problemy swych bliźnich, patrząc na wszystkich z góry. Nie zyskuje tym sympatii otoczenia, co sprawia, że Małpa czuje się sfrustrowana, a nawet cierpi z powodu odrzucenia, ale tego, oczywiście, po sobie nie pokaże. Tak bardzo chciałaby być podziwiana i pobłażliwie traktowana, zawsze jednak musi kogoś nabrać i rozczarować!

Życie uczuciowe Małpy

IMG_2134Nasza bohaterka zachowuje się w sposób miły i ujmujący, chce się podobać i być akceptowana. Prowadzi bujne życie towarzyskie, otacza ją chmara przyjaciół i znajomych, lecz w rezultacie często pozostaje samotna. Jej życie uczuciowe nie jest więc proste, utrudnia je… nadmiar rozsądku. Jest w niej coś z dziecka i ze starca – oboje toczą w jej psychice nieustanny dialog. Jej zmysł obserwacji ma ostrość lancetu, a sposób wypowiadania się jest bezceremonialny. Każde zakochanie i zauroczenie mija dość szybko, gdy zaczyna się nudzić, gdy dostrzeże szczegóły, które ją denerwują lub wyczuwa zbyt słabe zainteresowanie partnera swoją osobą. Uwielbia kuszenie i podbój, a więc zaczyna rozglądać się za pierwszym lepszym koczkodanem.
Nie jest zatem wierna z natury, ale zdarza się, że dochowuje tej cnoty i potrafi dostosować się do sytuacji, zwłaszcza gdy nie ma pewności, że znajdzie się coś lepszego. Rodzina nie jest wprawdzie jej życiowym celem, lecz posiadanie dzieci cementuje i stabilizuje jej związek. Małpy uwielbiają swoje potomstwo, chętnie biorą udział we wspólnych zabawach, okazują wielką pobłażliwość, nie moralizują i nie dbają o dyscyplinę.

Życie zawodowe Małpy

W sprawach zawodowych Małpy są niezależne, zręczne i ambitne. Wybierają dziedziny wymagające pomysłowości i sprytu. Wolą osiągać sukcesy samodzielnie, choć umieją też korzystać z wysiłku współpracowników. A gdy praca staje się nudna, wymyślają sobie jakieś oryginalne i zabawne hobby. Najodpowiedniejsze zawody to: polityk, spiker, dyplomata, finansista, handlowiec, wydawca, reżyser filmowy, aktor kabaretowy, krupier w kasynie gry.

Małpy świetnie gospodarują czasem, nie zmarnują ani minuty, mogą robić sto rzeczy naraz, w dodatku bardzo sprawnie i na całkowitym luzie. Daje to wspaniałe wyniki – są to osoby zdolne do wszystkiego w najlepszym tego słowa znaczeniu. Dla nich “chcieć, to móc”, są w stanie poruszyć cały świat by coś załatwić, lubią decydować, grać główną rolę i mieć pełną swobodę ruchów.
IMG_2285Lubią też niezależność, jaką dają pieniądze, ale w ich wydawaniu nie przejawiają większej bezinteresowności. Cenią sobie komfort, życie na szerokiej stopie, ekscentryczne zachcianki, są rozrzutne, gdy chodzi o przyjemności, rozrywki i piękne przedmioty. Ta beztroska w wydawaniu pieniędzy łączy się często z talentem do robienia interesów, niekiedy ryzykownych. Lecz Małpa potrafi wybrnąć z najbardziej skomplikowanej sytuacji, nigdy nie stoi na straconej pozycji, jest zbyt przebiegła, by ponieść porażkę.

Małpy mają znakomity gust. Uwielbiają zmieniać, przebudowywać i przeprowadzać się do nowych miejsc. Mają zręczne palce i zdolności do majsterkowania, nawet wiertarka i elektronika nie mają przed nimi tajemnic. Wszystko potrafią zrobić, ale pewnych zajęć nie lubią, na przykład sprzątania i porządkowania.

Pięć typów Małp

Małpa Metalowa (lata 1860, 1920, 1980)

Własny żywioł Małpy, METAL YANG, łączy się z żywiołem roku urodzenia, METALEM YANG.

Marquis de Sade

To wojownicza, silna i niezależna Małpa, nazywana “siedząca na drzewie owocowym”. Ma duże aspiracje, chce osiągnąć wysoki status społeczny i ma wielką potrzebę zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego. Woli prowadzić własny biznes niż pracować w większej firmie. Jest pracowita, dobrze zorganizowana i praktyczna, świetnie umie zadbać o swoje interesy, nie chce i nie potrzebuje doradców ani pomocników. Ma pozytywne nastawienie do życia i żywy temperament, umie być serdeczna, a także bardzo przekonująca. Sprzeda ci wszystko, co jest do pomyślenia, ale będą to przedmioty zarówno estetyczne, jak i użyteczne. Uczucia wyraża w sposób płomienny, afektowany i dramatyczny. Nie jest specjalnie towarzyska i czasem doskwiera jej samotność.

Głównym narządem dla żywiołu Metalu są płuca, a więc kluczem do równowagi jest kontrolowanie oddechu i rozluźnianie mięśni ćwiczeniami jogi lub tai-chi. Polecane są wycieczki i wspinaczki, oddychanie czystym górskim powietrzem, bo przecież w każdej dziedzinie tę Małpę ciągnie ku szczytom.

Małpa Wodna (lata 1872, 1932, 1992)

Własny żywioł Małpy, METAL YANG, łączy się z żywiołem roku urodzenia, WODĄ YANG, która wprowadza równowagę i łagodzi obyczaje.
Leo Da Vinci

Wodna Małpa nazywana “wytworną”, jest bardziej tolerancyjna niż jej koleżanki z innych żywiołów, nie popada w ekscesy, umie poskromić swoją pychę i okazać szczere zainteresowanie innymi. Ma poczucie humoru, fantazję, odczuwa potrzebę kontaktów z innymi i umie z nimi współdziałać, choć zdarza się, że nie ujawnia swych prawdziwych intencji. Nuda i stagnacja są jej wrogami – wszak stojąca, bagienna Woda symbolizuje zastój, a w Chinach uważana jest za schronienie płazów i demonów. Woda powinna być w ruchu i właśnie tego tej Małpie potrzeba – aktywności, podróżowania, nowości i rewidowania własnych postaw, to są jej klucze do powodzenia.
Głównym narządem dla żywiołu Wody są nerki, aby dobrze funkcjonowały, pij dużo wody, nawilżaj ciało i i uprawiaj sporty wodne.

Małpa Drewniana (lata 1884, 1944, 2004)

Własny żywioł Małpy, METAL YANG, łączy się z żywiołem roku urodzenia, DRZEWEM YANG.

Sylvie+Vartan+Sylvie+Vartan+Best+545519Żywioł Drzewa obdarza ją intuicją, siłą, inwencją i ambicją. Jest humanistką o artystycznych zainteresowaniach i zdolnościach. Obcowanie ze sztuką i naturą dostarcza jej satysfakcji, rozwija wyobraźnię i wrażliwość. Ważną dla niej sprawą są harmonijne kontakty z innymi i chociaż jest lubiana, szanowana i poważana, dręczy ją wewnętrzny niepokój. Nazywana “wspinającą się na drzewo” nie umie poprzestać na tym, co już osiągnęła, nie jest z tego w pełni zadowolona, ciągle chce wznieść się powyżej swej obecnej sytuacji i podwyższyć swój status. Wobec innych zachowuje się swobodnie i tolerancyjnie, nikt nie podejrzewa, że pod tą fasadą kryją się napięcia i konflikty wewnętrzne. Żywioł Drzewa pogłębia stany lęku i niepokoju, a wrażliwość tej Małpy, granicząca z nadwrażliwością, może stać się jej wadą.

Głównym narządem dla żywiołu Drzewa jest wątroba, aby o nią dbać, potrzebne jest opanowanie swej drażliwości, by nie psuć sobie krwi z byle powodu.

Małpa Ognista (lata 1776, 1836, 1896, 1956, 2016)

KartezjuszWłasny żywioł Małpy, METAL  YANG, spotyka żywioł roku urodzenia, OGIEŃ YANG.

Nazywana “wspinającą się na górę” jest  najsilniejszą z wszystkich Małp. Ma wielką witalność, pomysłowość i pewność siebie, wie czego chce, lubi dominować i pouczać mniej agresywne istoty. Jest człowiekiem czynu. Dzięki sile woli i inicjatywie zawsze jest o krok przed innymi. Chce być na szczycie w sprawach zawodowych, lubi rywalizację, ma wielkie ambicje i zazdrości innym ich sukcesów. Nie pokazuje tego na zewnątrz, ale jest chorobliwie podejrzliwa, obawiając się, że inni mogą ją w jakiś sposób oszukać. Jednak w wielu niepewnych potyczkach wygrywa, bo jest sprytna i dobrze wyczuwa stopień ryzyka. W sprawach osobistych także ma powodzenie, jest bardzo zainteresowana płcią przeciwną, a w swych płomiennych uczuciach jest szczera i oddana. Nic w tym dziwnego, bo najważniejszym narządem Ognistej Małpy jest serce, nie powinna jednak trwonić energii, bo intensywne życie pochłania jej wiele i grozi to wewnętrznym wypaleniem.

Małpa Ziemna (lata 1848, 1908, 1968, 2028)

Własny żywioł Małpy, METAL YANG, spotyka żywioł roku urodzenia, ZIEMIĘ YANG.

joan_crawford_by_iworshippatkaleta-d46cblcNazywana jest “Małpą samotną”. Urządza się tak, by jej pobyt na świecie był maksymalnie wygodny, i nie cofnie się przed niczym, żeby to sobie zapewnić. Ziemia jest symbolem pasywności – w swoim gniazdku znajduje azyl, gdzie może się w pełni odprężyć i ukryć swe skarby, gdyż jest przede wszystkim materialistką. W porównaniu z innymi Małpami jest znacznie bardziej pragmatyczna i nieustannie chce powiększać swój stan posiadania, wykazując zero bezinteresowności. Angażuje się tylko w to, co przynosi dochody, na przykład bankowość czy nieruchomości. Buduje fortunę dzięki uczciwej, mrówczej pracy w przesadny sposób trzymając się prawa i przepisów. Łamie sobie głowę jak osiągnąć poczucie bezpieczeństwa, a jej lęki i obawy o przyszłość są głęboko zakorzenione w podświadomości. Mało dba natomiast o rozrywki i przyjemne spędzanie czasu. Często się zdarza, że Ziemna Małpa ma nastawienie intelektualne, a w każdym razie dużo czyta. W uczuciach jest szczera i prostolinijna, darząc nimi tych, którzy o nią dbają.

Głównym narządem żywiołu Ziemi jest śledziona – osoba ta lubi smakołyki i ma tendencję do tycia, powinna żyć bardziej aktywnie, odkryć nowe horyzonty, pozwolić sobie na marzenia, skierować uwagę ku szczytom i gwiazdom.

20150827161235jademonkey1

Relacje Małpy z innymi znakami chińskimi

Ze Szczurem

PrintMałpie imponuje ten przebiegły partner i włoży dużo wysiłku, żeby mu się spodobać. Szczur czuje się adorowany i to mu schlebia. Zakochują się w sobie bez opamiętania i dobrze się wszystko układa pod warunkiem, że nie będą ze sobą współzawodniczyć. Małpa zwykle zdobywa przewagę, manipuluje i zwodzi Szczura, a on – introwertyczny, afektowany, a czasem agresywny – trochę ją przytłacza. Powinien zostawić jej więcej swobody.


Z Bawołem

PrintMimo kontrastu temperamentów oboje mogą w tym związku sporo zyskać. Zmysłowa Małpa spowoduje, że Bawół zapomni o swojej pruderii i konserwatyzmie i będzie tolerował wszystkie jej zagrania. Małpa potrzebuje trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do spokoju i cierpliwości Bawoła, ale w końcu zrozumie jak powinna się zachowywać.

Z Tygrysem

PrintTrudny związek, są antagonistami. Tygrys nie potrafi zrozumieć dlaczego tak wielu uważa Małpę za atrakcyjną. I działa to na zasadzie wzajemności. Sprytna Małpa unika jak może zarozumiałego i władczego Tygrysa. W rzadkich przypadkach, gdy się ze sobą zwiążą, będą ciągłe nieporozumienia, które mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje.

 

Z Kotem

PrintCzasami może się wydarzyć, że Małpa i Kot się sobie spodobają, ale Małpa wydaje się Kotu zbyt swawolna, a on jest dla niej zbyt sentymentalny. Gdy jednak, mimo wszystko, taki związek powstanie, Kot musi być bardzo ostrożny, ryzykuje, że Małpa go zrani i sprawi mu dużo bólu, a rozbrykana Małpa nawet tego nie zauważy.

Ze Smokiem

PrintSmok posiada rzadką umiejętność nauczenia Małpy szacunku. To może być idealny układ – romantyczny, intensywny i pełen radości. Panuje w nim równowaga sił i inteligencji. Ich związek nie przebiega bezkonfliktowo, ale nie muszą się tym przejmować, cała przyjemność przebywania ze sobą powiększona jest o przyjemność wspólnego pokonywania problemów. Oni wiedzą jak ze sobą postępować.

 

Z Wężem

PrintOboje uważają się nawzajem za tak ponętnych, że nie mogą się sobie oprzeć, ale atrakcyjność fizyczna jest jedyną sprawą, jaka ich łączy. Oboje są mądrzy i podstępni, każde na swój sposób. Jest to jednak związek niebezpieczny, który długo nie przetrwa.

Z Koniem

PrintPrawdopodobnie to on będzie przegraną stroną w romansie z przewrotną i bezczelną Małpą, a ta rola wcale mu nie odpowiada. Ale jeżeli Małpie jednak na nim zależy, będzie się starała lepiej zachowywać, żeby wzbudzić jego zaufanie. Tylko w taki sposób ten układ mógłby się ustabilizować i nadal funkcjonować.

 

Z Kozą

PrintMałpa początkowo jest zachwycona elegancją i dobrym wychowaniem Kozy, ale wkrótce, gdy zobaczy według ilu zasad powinna postępować, chce uciekać. Byłoby to błędem, ten związek może się udać, bo Yin Kozy i Yang Małpy dobrze się uzupełniają. One obie mają wiele wspólnych cech: umieją korzystać z uroków życia, uwielbiają podróże, lekkomyślnie pozwalają sobie na luksusy. Oprócz tego nawzajem akceptują swoje potrzeby, wady i słabostki. A w razie złej passy, gdy Koza okaże się bezradna, sprytnej Małpie uda się wybrnąć z kłopotów.

Z drugą Małpą

PrintObie są inteligentne, wiedzą czego chcą i jak to osiągnąć, a przede wszystkim się lubią. Cieszy je to, co mają i nie zastanawiają się nad tym, czego im brak. Potrafią działać i pracować wspólnie, zwłaszcza gdy temat je interesuje. Zdarza się, że z czasem zaczynają się sobą nudzić, zwracają uwagę ku innym osobom, które, zniewolone ich urokiem, łatwiej okazują swój podziw. Rozstanie jest jednak dla obu Małp bolesnym i głębokim zranieniem.

 

Z Kogutem

PrintOboje są niezależni, lubią dobrze się bawić i wieść wygodne życie, ale Kogut jest bardziej szczery, lubi dokładnie wiedzieć o co chodzi i wprost wypowiada swoje opinie, a Małpa jest bardziej przebiegła i ma swoje tajemnice. Prawie zawsze mają odmienne zdania i poglądy. Powinni zostawić sobie nawzajem duży margines swobody i okazywać więcej zrozumienia. A gdy nauczą się tolerancji, ich przeciwstawne charaktery mogą się znakomicie uzupełniać, a ich związek może być bardzo trwały.

Z Psem

PrintRaz po raz się wydaje, że nie mogą ze sobą wytrzymać, ale jakoś trwają w tym związku. Nie jest łatwo, bo on jest rozsądny, prostolinijny i spokojny, a ona nieprzewidywalna, a w dodatku nieustannie rzuca się w wir różnych spraw, pozostawiając Psa samemu sobie. Pies nie potrafi za nią nadążyć, drażni go jej spryt i przebiegłość. Obu tym chińskim znakom wspólne jest realistyczne patrzenie na świat i umiejętność praktycznego działania – nawet w miłości zachowują krytycyzm. Pies powinien z wyrozumiałością traktować przebiegłą naturę Małpy, a jej zalecana jest większa otwartość i powściągliwość.

Z Dzikiem (Świnką)

PrintDzik poddaje się urokowi Małpy, nie unika zabawy i dzieli z nią jej towarzyski styl życia. Nie współzawodniczy z nią, pozostaje w cieniu, jest lojalny, naiwny i uczciwy. Toleruje jej eskapady i nic nie mówi, nie chcąc, by czar prysł. Pozostawia jej dużo swobody i udziela stałego wsparcia. Dla Małpy to związek idealny: żadnych sporów, obowiązków, reguł. Jednak dla wspólnego dobra powinna przemyśleć swoje postępowanie i nieco poskromić swe wybryki.

 

0004XYG93DN70HDG-C116-F4

 

Co Cię czeka w Roku Ognistej Małpy?

Prognozy dla wszystkich zwierząt w roku Ognistej Małpy

Prognoza na bieżący rok dla dwunastu chińskich zwierząt nie może być jednakowa dla każdej z osób urodzonych w roku rządzonym przez jedno określone zwierzę. Jest tak, gdyż to samo zwierzę w połączeniu z każdym z pięciu żywiołów ma specyficzne dla tego żywiołu cechy, jest więc pięć nieco odmiennych typów każdego zwierzęcia. Poza tym prognoza potencjału człowieka w danym roku wymaga zanalizowania całości jego chińskiego horoskopu (patrz: cztery filary przeznaczenia, z możliwością wyboru  języka polskiego) w połączeniu z charakterystyką bieżącego roku.

Z tego powodu prognozy dla kolejnych zwierząt, także tu opublikowane, opisują ogólne tendencje i główne tematy związane z perspektywami zawodowymi, relacjami uczuciowymi, czy sprawami zdrowia, a one mogą się różnie przejawić u poszczególnych osób. Wskazują na jakość roku Ognistej Małpy dla każdego ze zwierząt, na to, na co warto zwrócić uwagę, w jakim kierunku zmierzać i co należałoby rozwijać, aby skorzystać z potencjału tego roku.

Dla Szczura  (lata 1912, 1924,1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008)

Tegoroczny Ogień Yang zderza się z naturalnym żywiołem Szczura, Wodą Yang, te dwa żywioły są ze sobą w konflikcie, ale Szczur i Małpa są do siebie przyjaźnie nastawione.

Otwierają się nowe możliwości zawodowe, korzyści finansowe i nowe sposoby zarabiania. Będzie uznanie ze strony przełożonych i współpracowników, autorytet, wysoki status i władza. Konflikt żywiołów grozi jednak zachwianiem równowagi psychicznej Szczura, wahaniami nastroju, wybuchami emocji, poczuciem nieufności i podejrzliwości. Możesz się martwić i źle sypiać. W wyniku nierozwagi możesz wpaść w problemy prawne i kłopotliwe sprawy sądowe. Unikaj ryzyka i hazardu, bo możesz dużo stracić. Aby bezpiecznie zneutralizować tegoroczny nadmiar ognistej energii, dobrze byłoby być aktywnym fizycznie, dużo podróżować i uprawiać sport.  Trudnymi okresami będzie czerwiec  (miesiąc Konia) i wrzesień ( miesiąc Koguta), pomyślny będzie styczeń 2017 roku (miesiąc Bawoła, z którym Szczur jest w przyjacielskiej kombinacji).

Dla Bawoła  (lata 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009)

Silny Ogień Yang osłabia teraz naturalny żywioł Bawoła, Ziemię Yin

Pomaga ci „Gwiazda pomocnych ludzi”, naokoło masz wiele osób, które chcą cię wspierać (także dla własnych korzyści). Wiele spraw uda ci się przeprowadzić, na przykład rozkręcenie kariery, otwarcie własnego biznesu, nowy romans, narodziny potomka. Te zmiany mogą być po twojej myśli, ale rozważ różne opcje i bądź świadom ukrytego ryzyka. W pracy nadmiar obowiązków i napięte relacje ze współpracownikami, należy postępować dyplomatycznie i nie ulegać zbyt ognistym tegorocznym emocjom. Z powodu zapalczywości i błędnych decyzji możesz ponieść znaczne straty finansowe. Należy więc mądrze gospodarować gotówką, bo trudno będzie zaoszczędzić i coś odłożyć na następny rok. Sprawy prawne też będą skomplikowane i trudne do przeprowadzenia. Zdrowie niezbyt silne, podatność na choroby żołądka, trzeba zwracać uwagę na to co się je i pije. Grozi nawet pobyt w szpitalu. Kłopoty zdrowotne zagrażają zwłaszcza mężczyznom w starszym wieku urodzonym w roku Ziemnego Bawoła (1949). Trudności mogą się nasilić w kwietniu (miesiącu Smoka) i w lipcu (miesiącu Kozy), natomiast sprzyjające okoliczności pojawią się w grudniu (miesiącu Szczura).

Dla Tygrysa  (lata 1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986,1998, 2010)

Znak Tygrysa stoi w opozycji do znaku Małpy, są antagonistami, a silny w tym roku Ogień Yang osłabia i wyczerpuje Drzewo Yang, własny żywioł Tygrysa.

Dla Tygrysa będzie to rok rozwiązywania problemów, prób i uczenia się kompromisów. Nastąpią niespodziewane zmiany, na przykład przyjaciele nie okażą się pomocni, nieporozumienia i kłótnie w rodzinie, niestabilność finansowa i ekstra wydatki. Należałoby nie palić za sobą mostów, zarówno w pracy, jak i w sprawach osobistych. Ale nawet jeśli coś źle się zaczęło, może się dobrze zakończyć, ponieważ Tygrysy są teraz wspomagane przez pozytywne energie, czyli tak zwane gwiazdy. Pomogą one w rozwiązywaniu problemów, przyspieszeniu działań i realizacji celów, pod warunkiem że sprawy te były dobrze przemyślane i świadomie zaplanowane. Należy też baczyć na przepisy prawa, bo przy nieprzestrzeganiu ich, można wpaść w sprawy sądowe i duże koszty. Z pozytywnej strony zapowiadają się podróże, także zagraniczne, związane z nauką lub pracą, przyniosą one nowe kontakty i korzystne kontrakty. Jedną z tych pomyślnych gwiazd jest NIEBIAŃSKI KOŃ, zwiastun nowego romansu!  Zapowiada się trudny sierpień (miesiąc Małpy), a rozstrzygający będzie listopad (miesiąc Dzika).

Dla Kota  (lata 1915, 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011)

Własny żywioł Kota, Drzewo Yin spotyka Ogień Yang.

Tak jak w poprzednim roku, tak i teraz Kotu sprzyja powodzenie. Wszystko pójdzie po jego myśli, na przykład ukończenie studiów lub ważnego projektu, narodziny dziecka, awans, otwarcie własnego biznesu. Będą sukcesy zawodowe i korzyści finansowe. Nad Kotem czuwa teraz bardzo pomyślna gwiazda DRAGON (nie mylić z angielską nazwą znaku Smoka!), pomocna w rozwoju kariery, pokonywaniu przeszkód, znajdowaniu nowych możliwości i odnoszeniu sukcesów. Sprzyja ona także ślepemu szczęściu, na przykład wygranej na loterii, ale w tym roku ostrożny Kot powinien unikać hazardu, bo mógłby dużo stracić. Powinien też zachowywać powściągliwość w wydatkach. Zdrowie może być osłabione, trzeba o nie zadbać, regularnie ćwiczyć, dużo spać i zdrowo się odżywiać. Poza tym wszystko idzie po jego myśli, ludzie go lubią, zawsze ma rację, nawet jak jej nie ma. Trudniejszy może być czerwiec (miesiąc Konia) i wrzesień (miesiąc Koguta, jego opozycjonisty), a bardzo pomyślny będzie październik (miesiąc Psa, z którym Kot tworzy przyjacielską kombinację).

Dla Smoka  (lata 1904, 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012)

Tegoroczny żywioł Ognia jest silniejszy od Ziemi, naturalnego żywiołu Smoka.

Po poprzednim udanym roku Kozy teraz będzie średnio, czyli gorzej. Forma fizyczna jest teraz słabsza.  Nad jego sektorem stoi BIAŁY TYGRYS, gwiazda będąca symbolem wypadków, zranień i operacji. Należy być ostrożnym podczas podróży i wycieczek, w trakcie których dodatkowo można stracić portfel i dokumenty. Operacji lepiej w ogóle nie robić, ale jeżeli jest taka konieczność, należy wybrać dzień i miesiąc Koguta, bo jest to najbardziej pomyślny znak w tym roku, a ze Smokiem zawsze jest w przyjaźni. Można też odwrócić tę tendencję i w dobrze dobranym dniu samemu lekko się zranić, by w ten sposób zapobiec czemuś poważniejszemu. Tym nie mniej jest to rok sprzyjający uczeniu się nowych umiejętności oraz nabywaniu cech, których Smokowi brakuje – sprytu i dbałości o własny interes. A wchodząc w poważniejsze przedsięwzięcia, lepiej poradzić się radcy prawnego! Pomyślny będzie sierpień (miesiąc Małpy) i wrzesień (miesiąc Koguta), trudniejsze okresy, to październik (miesiąc Psa) i styczeń 2017 roku (miesiąc Bawoła).

Dla Węża  (lata 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013)

Silny tegoroczny Ogień Yang dobrze się łączy z Ogniem Yin, naturalnym żywiołem Węża.

To przełomowy i dynamiczny rok. Nad znakiem Węża stoi teraz FORTUNA, szczęśliwa gwiazda sprzyjająca powodzeniu, obfitości i miłym kontaktom z innymi. Pomaga rozwiązywać stare problemy, zakończyć trudne sprawy i pozbyć się tego, czego już teraz nie chcemy, na przykład nałogu. Fortuna uwalnia także od zmartwień i daje poczucie zadowolenia, bo sprawy same będą się załatwiały, a pieniądze będą przychodziły bez większego wysiłku. Wspiera też rozwój wewnętrzny, ułatwia uczenie się i osiąganie swoich celów, warto więc być otwartym na pojawiające się możliwości. Ale ten nadmiar powodzenia i pewności siebie może prowadzić do pewnych komplikacji – trudno będzie utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym, mogą pojawić się plotki, kłótnie, sprawy sądowe, grozi nawet utrata reputacji i utrata pieniędzy w wyniku oszustwa lub kradzieży. Wąż jednak da radę wyślizgnąć się z kłopotów, a sprzyjające mu teraz energie i własny spryt pomogą mu odwrócić kartę na własną korzyść. Rozstrzygający będzie sierpień (miesiąc Małpy), ale trudności mogą się powtórzyć w listopadzie (w miesiącu Dzika, jego antagonisty).

Dla Konia  (lata 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014)

Jego naturalny żywioł, Ogień Yang, jest teraz dodatkowo aktywizowany przez silny Ogień Yang tego roku.

Dla Konia jest to rok niejednoznaczny, dobry i trudny zarazem. Z jednej strony będzie miał osiągnięcia i wymierne rezultaty i cieszyć się będzie autorytetem jako sprawny zarządca i organizator, a z drugiej – może napotkać na poważne przeszkody i z powodu nieprzemyślanych inwestycji ponieść znaczne straty. Wnikliwe analizowanie nie jest jego mocną stroną, prze do przodu, działa w pędzie, nie zwraca uwagi na zagrożenia. Nie dba o własne bezpieczeństwo, a tymczasem grożą mu zranienia i wypadki plus utrata rzeczy osobistych, pieniędzy i dokumentów podczas podróży. Nadmiar zaangażowania w zbyt wiele spraw może doprowadzić do osłabienia jego wrodzonej witalności, a nawet do depresji. Powinien zwolnić tempo, znaleźć czas na relaks i przyjemności i lepiej planować swoje zamierzenia. Dobry czas na wypoczynek i regenerację będzie w lipcu (miesiącu Kozy), a trudności mogą się nasilić w marcu (miesiącu Kota) i grudniu (miesiącu Szczura).

Dla Kozy  (lata 1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015)

Własny żywioł Kozy, Ziemię Yin, spotyka teraz Ogień Yang.

Dla Kozy poprzedni rok (jej własny!) był trudny, teraz sprawy idą ku lepszemu. Nad jej sektorem nieba stoi przychylna SWATKA, gwiazda (czyli energia) intensyfikująca sprawy uczuciowe. Koza ma wielkie szanse na poznanie kogoś nowego, zakochanie się na całego, zaręczyny i w perspektywie ślubne plany. Inne pozytywy to sukcesy zawodowe i rozwój osobisty, a w domu przestawianie mebli i nowa aranżacja wnętrza. Te ekscytacje spowodują, że Koza zaniedba swoje zdrowie, poczuje się osłabiona i zmęczona. Ten spadek formy zapewne ją zmartwi, i choć nie będzie to nic groźnego, należy iść do lekarza, bo nie można tego zlekceważyć!  Potrzeba jej także odpoczynku i odprężenia, a kontakt z bliskimi osobami bardzo w tym pomoże. Dobry czas na relaks to czerwiec (miesiąc Konia), trudniej może być w październiku (miesiącu Psa) i w styczniu 2017 roku (miesiącu Bawoła)

Dla Małpy  (lata 1908, 1920. 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016)

Żywioł tego roku, Ogień Yang kontroluje i ogranicza naturalny żywioł Małpy, Metal Yang.

Rok Małpy wcale nie jest łatwy dla Małpy, mimo, że nadal błyszczy intelektem i kreatywnością. W tym roku nad jej sektorem przebywa Wielki Książę JOWISZ (Tai Sui), co wbrew dobroczynnej interpretacji tej planety w astrologii zachodniej, w chińskiej astrologii oznacza kłopoty, stres, błędne decyzje i niepowodzenia z własnej winy, tak zwane samoukarania. Są to utrudnienia, które trzeba przezwyciężyć, nie są to przeszkody nie do pokonania, ale Małpa musi być przygotowana na spore przeciwności losu. Pracując w większym zespole nie będzie miała dużej samodzielności, a prowadząc własną firmę, powinna dokładnie przestrzegać przepisów i niczego nie robić na skróty. W sprawach osobistych niewesoło, samotne Małpy nie powinny teraz szukać nowych partnerów, a Małpom będącym w związkach grożą nieporozumienia, kłótnie i pogorszenie sytuacji rodzinnej. Dobrze byłoby szybko wyjaśniać sytuacje i rozwiązywać problemy. Zdrowie też nietęgie, Małpy powinny zwolnić tempo i nie brać na siebie dużych wysiłków. Trzeba zachowywać ostrożność, bo jest ryzyko zranień i wypadków, zwłaszcza w kontaktach ze sprzętem mechanicznym i przy uprawianiu ekstremalnych sportów. Potrzebny jest czas na relaks i odpoczynek. To może być dobry rok na poszerzanie wiedzy, podróże, rozwój osobisty, sprawy duchowe, zajęcie się swoim zdrowiem, czy zaległymi porządkami domowymi. Warto skoncentrować się na najważniejszych sprawach, a większe zmiany odłożyć na następny rok. Luty był najtrudniejszy, bo to miesiąc Tygrysa, twojego antagonisty, lepszy, choć napięty, będzie maj, miesiąc Węża.

Dla Koguta  (lata 1899, 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005)

Naturalny żywioł Koguta, Metal Yin spotyka tegoroczny Ogień Yang.

Jest to dla Kogutów jedno z najpomyślniejszych lat, są duże szanse na prawdziwy rozwój kariery i szczęście w sprawach osobistych. SŁOŃCE, najsilniejsza energia Yang, pomaga Kogutowi rozwiązywać problemy i osiągać sukcesy w prawie każdej dziedzinie. Otwierają się przed nim nowe możliwości, dostanie dużo wsparcia i pomocy od innych, zwłaszcza od mężczyzn o silnej pozycji zawodowej. W sprawach pracy otwierają się świetne perspektywy, w finansach przypływ gotówki, ale możesz ponieść też pewne straty, stać się ofiarą oszustwa lub utracić rzeczy osobiste w czasie podróży. Koguty studiujące odniosą sukcesy w publicznych wystąpieniach i na egzaminach, gdyż będą precyzyjnie operować słowem. W życiu uczuciowym istne Eldorado, nad sektorem Koguta stoi teraz BRZOSKWINIA, czyli Kwiat Romansu, co oznacza fizyczną atrakcyjność, murowane powodzenie i przyciąganie innych. Wiele osób chce teraz z nim przebywać lub współpracować. Koguty stanu wolnego będą ostro flirtować i romansować, a jeśli są w związku, grozi im niewierność, zdrada, plotki i skandale. Po bujaniu w obłokach trzeba będzie jednak zejść na ziemię, gdzie z powodu tak intensywnego roku, sprawy zdrowia mogą zostać zaniedbane. Pamiętaj Kogucie o zdrowym trybie życia, ćwiczeniach fizycznych, relaksie i dostatecznej ilości snu. Trudniejszym okresem będzie marzec, miesiąc Kota, twojego opozycjonisty, a pomyślnym  kwiecień, miesiąc Smoka, z którym Kogut tworzy kombinację.

Dla Psa  (lata 1910, 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006)

Własny żywioł Psa, Ziemia Yang, spotyka teraz bardzo silny Ogień Yang.

Dla Psów będzie to wyjątkowo trudny rok, są w bardzo niekorzystnym układzie astrologicznym. Powinny być przygotowane na nieoczekiwane zmiany, przeszkody i komplikacje. Sprawy pracy są pod tak zwanym psem, w temacie dochodów można więcej stracić (pieniądze, nieruchomości), niż zyskać. Musisz ograniczyć wydatki, niczego nowego nie zaczynać i nie podejmować żadnych ważniejszych decyzji finansowych, aby uniknąć dalszych strat. W sprawach uczuciowych samotnych Psów niewiele będzie się działo. Warto skupić się na wzmacnianiu więzi z rodziną i bliskimi i spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Dobrze byłoby zacieśnić więź i zadbać o starszych członków rodziny, bo ich zdrowie może być zagrożone. Zabierz ich na badania lekarskie. Wszystkie Psy powinny też pamiętać o własnym zdrowiu, dbać o układ oddechowy i pokarmowy. Są teraz bardziej podatne na zranienia i wypadki, a stres, niepokój i martwienie się obniżają ich energię i witalność. Polecane jest współdziałanie z osobami urodzonymi w latach Kota lub Koguta, czyli z tymi, dla których rok Małpy jest bardziej pomyślny. Marzec, miesiąc Kota, będzie najlepszym okresem tego roku, natomiast kwiecień, miesiąc Smoka, twojego opozycjonisty i lipiec, miesiąc Kozy, mogą być trudne.

Dla Dzika (Świnki)  lata 1911, 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007)

Naturalny żywioł Dzika, Woda Yin, spotyka silny Ogień Yang.

Jest to dla Dzika rok skomplikowany, bo dobre prognozy przeplatają się z ostrzeżeniami o trudnościach, ale hasłem powinno być: „Myśl pozytywnie, dasz sobie radę”. Nad sektorem Dzika stoi teraz KSIĘŻYC, mistrz długofalowego planowania, energia silnie wspierająca o charakterze Yin, czyli żeńskim. Sprzyja sprawom związanym z domem, pomaga bardziej kobietom niż mężczyznom, ale dla wszystkich urodzonych w latach Dzika oznacza przychylność ze strony kobiet. Zapobiega niezgodzie, wzmaga intuicję, pomaga obmyślać strategię i znajdować rozwiązanie w trudnych sytuacjach. Jej działanie jest ciche, dyskretne i spokojne, ale skuteczne. W sprawach zawodowych Dzik ma „robić swoje”, skupić się na obowiązkach i być cierpliwym, bo rezultaty pracy mogą być opóźnione. Unikaj kłótni, rywalizacji, plotek, zważaj na swoje słowa i nikogo nie obrażaj. Perspektywy finansowe są dobre, ale nie należy zbytnio zabiegać o zyski, bo skutek może być odwrotny! W sferze uczuć nie zapowiada się tak dobrze, Dziki w stanie wolnym mogą odczuwać niepewność, smutek i osamotnienie, będą nastawione pasywnie i asekurancko. O zdrowie i odporność trzeba dbać, Dziki są teraz podatne na zranienia i drobne wypadki. Udanym miesiącem jest luty, miesiąc Tygrysa, z którym Dzik tworzy kombinację, trudniejszy będzie maj, miesiąc Węża, jego opozycjonisty. A przez cały ten trudny rok Dziki powinny się trzymać z Kotami i Kogutami.

 

Sławne Małpy

 

Małpy Metalowe

Ninon de Laclos 1620
markiz de Sade 1740
Ignacy Paderweski 1860
Karol Wojtyła 1920
Michele Morgan 1920
Maciej Słomczyński 1920

Małpy Wodne

Girolamo Savonarola 1452
Leonardo da Vinci 1452
Charles Dickens 1812
Bertrand Russel 1872
Bronisław Geremek 1932
Jacques Chirac 1932
Andrzej Kurylewicz 1932

Małpy Drewniane

Amadeo Modiliani 1884
Herman Rorschach 1884
Harry Truman 1884
Sylvie Vartan 1944

Małpy Ogniste

1776 – Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych
Kartezjusz 1596
Tristan Tzara 1896

Małpy Ziemne

James Cook 1728
Paul Gaugin 1848
Lyndon Johnson 1908
Bette Davis 1908

amante3

Zalotna Metalowa Małpa Ninon de Laclos

James Cook

Dzielny żeglarz James Cook

 

 

malpa razem