Margot Graham - Kierownik Sekcji Astrologii w Polskim Towarzystwie Psychotronicznym, udziela porad astrologicznych.

Wszelkie informacje pod nr
tel. 22-648-68-57 i 697-200-028, adres email: margotgra[at]wp.pl

R O K   D R E W N I A N E J   K O Z Y

04.02.2015 – 03.02.2016

 

koza1Ogólna prognoza roczna
Ludzie Kozy działają na innych kojąco
Z kim Kozie po drodze, a z kim nie?
Pięć typów Kóz
Prognozy na rok Drewnianej Kozy dla wszystkich zwierząt
Sławne Kozy

 

Ogólna prognoza roczna

Każdy rok opisany jest przez kolejne zwierzę i jeden z pięciu żywiołów. Z nadejściem nowego chińskiego roku należy zakończyć dawne sprawy i za nie podziękować, spłacić długi, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i przygotować się do tego, co nas teraz czeka.  W chińskim zwyczaju jest zakupienie nowych ubrań i udekorowanie domu symbolami nowego władcy, pomaga to w dostosowaniu się do jego rytmu i sposobów działania.

Od 4 lutego 2015 światem włada Drewniana Koza i będzie nad nami panowała do 3 lutego 2016 roku. Patronka obecnego roku w Chinach nazywana jest Owcą (Wei, czyt. Łej), ale nazwa Koza lepiej oddaje naturę przypisywanych jej lat i urodzonych wtedy ludzi.
Horoskop tego roku wygląda nastepująco:
TABELA KOZA
Potencjalnie jest to rok zrównoważony, w jego czterech filarach widzimy wszystkie pięć żywiołów, ich siła jest bardziej równomierna niż w poprzednich latach, a szczególnie w roku Ognistego Konia. Poprawią się sprawy zawodowe i finansowe, oczywiście w różnym stopniu dla różnych osób, w zależności od sytuacji, wrodzonych cech, a przede wszystkim od własnego wysiłku i woli!

Analiza energii tego roku wygląda następująco:

rok_drewnianej_kozy_jacek_krygNajważniejszym i najsilniejszym żywiołem jest Drzewo Yin, oznacza to ożywienie i poprawę koniunktury. W poprzednich latach sprawy finansowe szły słabo, bo odpowiadał za nie Metal, który był bardzo słaby. W roku Kozy będzie znacznie łatwiej zwiększyć dochody, dostać podwyżkę, o ile oczywiście przejawimy w tym kierunku własną inicjatywę. Chętniej też będziemy te większe dochody przeznaczać na większe wydatki. W tym roku Mistrzem Dnia, czyli bardzo ważnym elementem, jest Metal Yin, który rządzi finansami, a włada tym dniem Dzik Yin. Jest to zapowiedź, że kryzys finansowy ma się ku końcowi!

Należy zatem  być otwartym na pojawiające się możliwości, myśleć kreatywnie i np. inwestować swoje zasoby finansowe w dziedzinach elementu Drzewa (rolnictwo, obróbka drewna, meblarstwo, medycyna naturalna, budownictwo, działalność wydawnicza, reklama, moda, szkolnictwo, edukacja, kultura, twórczość literacka, rozwój osobisty…).

Naturalnym żywiołem Kozy jest Ziemia Yin , a więc ten element także jest silny, warto teraz kupować ziemię i nieruchomości, zajmować się zielarstwem, ogrodnictwem, kwiaciarstwem, leśnictwem, bo Ziemia „rodzi” Metal, czyli pomnaża pieniądze.

5Żywioł Ognia także jest silny, gdyż Koza, podobnie jak Koń, należy do sezonu Ognia (ich miesiące są w najcieplejszej porze roku). Ogień to duże możliwości rozwoju i pogłębiania duchowości, wesołe spotkania towarzyskie i zabawa, ale żywioł ten może przejawić się także negatywnie, jako wzrost fanatyzmu religijnego, zamachy terrorystyczne i katastrofy lotnicze. W sprawach finansowych Drzewo określa przychody, a Ogień zyski. Zbyt duży napęd na zysk dla firmy to niestety większy stres i zmęczenie pracowników. W temacie zdrowia Ogień wiąże się z sercem i wątrobą, należy w tym roku o tym pamiętać i o te organy dbać!

Element Wody jest w tym roku słaby, ale mimo to osłabia ona silny Ogień i pomaga opanować  szalone emocje, fanatyzm, ekspansywność, obsesje. Woda symbolizuje rozsądek, mądrość, wiedzę, siłę woli i wprowadza równowagę do pięciu elementów. Osobom, które mają Wodę w swoich Filarach Przeznaczenia, będzie ona w obecnym roku sprzyjać, a ci, którzy jej nie mają, powinni szukać towarzystwa tych pierwszych i korzystać z sezonu Wody, a są to miesiące listopad, grudzień i styczeń 2016 r.

Kierunkami świata, których należałoby unikać w tym roku, są południowy – zachód, zachód i północny-zachód, gdyż przebywają w nich niekorzystne energie określone jako uszkadzające gwiazdy. Pomyślnym kierunkiem jest wschód i południowy – wschód.

W latach Kozy rozkwita sztuka, organizowane są wspaniałe przedstawienia i wystawy, powstają nowe trendy w modzie, prezentowane są wybitne filmy. Talentem wykazują się artyści, muzycy, pisarze oraz … zwykli hochsztaplerzy. Na powodzenie mogą liczyć wszyscy, którzy są dynamiczni i pomysłowi, którzy łatwo nawiązują kontakty, mają bogatą wyobraźnię i szerokie horyzonty. Tegoroczny żywioł Drzewa wzmacnia komunikatywność, towarzyskość, intuicję, giętkość i zdolności twórcze. Rośnie jednak skłonność do pobłażania swym słabościom, uciekania od problemów, liczenia, że ktoś inny wykona za nas obowiązki. Wielu osobom grozi osłabienie woli i zbytnie skoncentrowanie na własnej osobie i własnych planach. A więc starajmy się zachować obiektywizm i zdrowy rozsądek, nie tracić gruntu pod nogami i nie odlatywać w świat fantazji.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach podstępnego Węża i porywczego Konia, nadal grożą zamachy terrorystyczne, mówi się o przygotowaniach wojennych, ale  Koza nie lubi przemocy i otwartych konfrontacji, symbolizuje spokój i harmonię, jest więc nadzieja na dyplomatyczne i pokojowe rozwiązanie palących problemów. Jest wielka potrzeba, by w toku negocjacji między skonfliktowanymi stronami doszło do uspokojenia agresywnych wypowiedzi i działań w kontaktach zarówno międzynarodowych jak i międzyludzkich. Wszyscy możemy się starać, by we własnym kręgu być bardziej życzliwi i przyjacielscy. Jest też najwyższy czas, by poważniej zainteresować się ekologią, dbaniem o środowisko i o przywrócenie równowagi w przyrodzie.

 

jaki-jest-horoskop-chinski-na-2015-rok_693327

Ludzie Kozy działają na innych kojąco

drewniana-koza2Koza to ktoś dobrze wychowany, subtelny i kulturalny, wyrozumiały przyjaciel, cierpliwy słuchacz. Uczyni wszystko, by rozwiać twoje smutki, potrzyma cię za rękę i popłacze z tobą. Użyczy ramienia, na którym się oprzesz, ale nie skłoni cię do podjęcia żadnych zdecydowanych kroków. Zawsze baczy by nikogo nie urazić, ale sama jest przesadnie wrażliwa na najmniejszą krytykę. Unika bólu i poświęcania się, a gdy piętrzą się trudności, wyolbrzymia je i obwinia wszystkich naokoło.

Sfrustrowana, łatwo ulega depresji, nie ma dość siły, by walczyć o swe prawa i bronić swych racji. Jest  mistrzem okrężnych ścieżek. Jej dramatyczne spojrzenie zdolne jest zmiękczyć najtwardsze serca. Koza umie pozornie ustąpić, ale dzięki temu w rezultacie zyskuje przewagę. Umie też robić dobrą minę do zlej gry i tak długo używa swego nieodpartego uroku, aż postawi na swoim.

Ta czarodziejka życzy sobie specjalnego traktowania. Uważa, że przepisy są po to, by je zmieniać i oczywiście nie dotyczą one Kozy. Potrafi zjednać sobie najbardziej nieprzyjemnych ludzi, wyczuwa kogo i jak poprosić o przysługę. Z kłopotów umie wybrnąć we właściwy sobie elastyczny sposób. Nie jest szczególnie ambitna, woli, żeby inni trzymali stery, unika też otwartych konfrontacji. Nie lubi marnować sił na proste zajęcia i zamęczać się pracą fizyczną, zawsze kogoś namówi, by ją wyręczył. Ma za to zmysł organizacyjny, potrafi koordynować nawet trudne i zawiłe zadania, przydzielić każdemu właściwe miejsce i rozpoznać jego zdolności. W interesach stara się minimalizować ryzyko, umie znaleźć doświadczonych doradców i sprzymierzeńców, którzy zadbają o jej sprawy.

Jej poczucie czasu jest bardzo elastyczne, nie znosi, gdy ją ktoś popędza i zmusza do przestrzegania terminów. Bywa zwlekającym ze wszystkim maruderem, ma zawsze dużo wymówek, mogłaby nawet napisać poradnik, jak odkładać sprawy w nieskończoność.

Alpine ibex - Steinbock - PortraitBez wątpienia Koza jest utalentowana i obdarzona duszą artysty. Jest obyta w świecie, błyszczy ogładą i elegancją, śledzi nowe trendy w sztuce i modzie. Choć w domu może mieć bałagan, w sprawach doboru stroju jest bardzo staranna, a nawet próżna. Ma dobry gust, uwielbia kosztowne przedmioty. Uważa, że musi mieć wszystko, czego zapragnie, używa życia na kredyt, nie martwi się o jutro. Nie przychodzi jej do głowy oszczędzanie na czarną godzinę. Żyje na wysokich obrotach, jakby każdy dzień miał być ostatnim.

Z trudem oddziela uczucia od chłodnych racji rozumu. Zawsze doszukuje się dobrych stron w innych, tłumaczy sobie ich braki, woli nie patrzeć niemiłej prawdzie w oczy. Jej wyobrażenia o świecie są dość mgliste i mało obiektywne. Ale ma wyczucie tego, co dobre i słuszne, nie lubi krzywdzić innych i łamać tradycyjnych reguł. Potrafi żyć i pozwala żyć innym!

Ma fantazję i szczerze wierzy w bajki. Być może dlatego jej marzenia tak często się realizują. Przeżywa piękno tego świata we wszystkich jego postaciach i umie je artystycznie wyrazić. Słucha głosu serca, kieruje się bezbłędnym wyczuciem. Pod jej ciepłym dotykiem i troskliwą opieką wszystko rozkwita i rośnie. Niesie ze sobą życiową pomyślność i uśmiech losu.

Dobre dla Kozy zajęcia to: pisarz, poeta, muzyk, aktor, artysta malarz, wydawca, dekorator, projektant wnętrz, historyk sztuki, bibliotekarz, filozof, pracownik muzeum.

Świat sztuki, filmu mody i massmediów działa i rozwija się w dużej mierze dzięki zdolnościom Kóz. W jakiś tajemniczy sposób, pośród zamieszania, jakie powodują, w pewnym momencie kurtyna się unosi i rozpoczyna się wielkie przedstawienie, które porusza prasę, opinię publiczną i wszystkich wokół.

Życie uczuciowe Kozy

W miłości Koza potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i naturalnej serdeczności. Potrzebuje opieki, ale bez ograniczania jej kreatywnego ducha. Nie lubi czuć się skrępowana ani zdominowana, a obojętność partnera sprawia, że staje się niepewna i wybucha płaczem. Stara się unikać konfliktów, a gdy zdarzają się trudne sytuacje, głęboko je przeżywa, staje się bezbronna, traci głowę, jest nerwowa i pełna wahań.
Szlachetna i budząca zaufanie natura Kozy, marzycielki i idealistki, sprawia, że ma duże grono  przyjaciół i najlepiej czuje się w ich towarzystwie. Dla przyjaciół jest osobą ciepłą, szczerą i hojną, podzieli się wszystkim, co ma. Jeśli dostanie jakieś nieoczekiwane pieniądze, zaprosi wesołą kompanię i wszystko wyda na dobrą zabawę.

 

cykl_5_przemianMiesiącem Kozy jest lipiec, pora wakacji, jest ciepło, ale dzień zaczyna się powoli skracać.

Porą roku: lato

Jej naturalnym żywiołem jest ZIEMIA Yin, która w miesiącu Kozy harmonijnie łączy się ze słabnącym już Ogniem Yang, żywiołem kończącego się powoli sezonu letniego, dzięki czemu w lipcu Yin i Yang są w równowadze.

Ziemia Yin jest w zgodzie z Metalem, a podporządkowana jest Drzewu.

Godzina Kozy to wczesne popołudnie, czas sjesty, od 13ej do 15ej.

Strona świata to południe – południowy zachód (SSW)

Kolorem znaku Kozy jest żółty, związany z barwą żyznych gleb w Chinach i zastrzeżony dla cesarza.

 

Z kim Kozie po drodze?

Jest ona w harmonii:

– Z drugą Kozą są dobre relacje w sprawach zarówno uczuciowych, jak i biznesowych. Wzajemna empatia, zrozumienie swych duchowych potrzeb, podobne zainteresowania i wspólne cele. Snucie zbieżnych planów, miłe spędzanie czasu, ale każda z nich potrzebuje niezależności i swobody. Problemy codzienności mogą być pewnym zagrożeniem dla tego związku, bo żadna nie lubi obowiązków domowych, płacenia rachunków i tym podobnych nudziarstw. Jedna będzie się oglądać i marzyć, że zrobi to ta druga.

– Z Dzikiem szczęśliwy i zgodny związek, pomagają sobie i mogą na siebie liczyć. Mają wspólne zainteresowania teatrem, sztuką, filmem i urokami życia. Dzik jest rozsądniejszy, czuwa by sprawy nie wymknęły się spod kontroli, ale nie ogranicza twórczych możliwości Kozy. Zostawiają sobie duży margines swobody. Oboje są bardzo wrażliwi i łatwo im dojść do porozumienia, a Dzik ponadto umie rozładowywać wszelkie napięcia.

piekny-kot-rudzielec
– Koza z Kotem to jeden z najlepszych związków uczuciowych, jak i zawodowych. Mają wspólne marzenia, lubią podróże, dzielą się pomysłami i doświadczeniami. Koza pociesza Kota i dodaje mu pewności siebie, a Kot obdarza ją czułością, miłością i zapewnia bezpieczeństwo. Dobrze razem prosperują, lecz gdy staną wobec trudnych problemów, mogą być komplikacje, bo oboje nie umieją sobie z nimi radzić.

A z kim nie po drodze?

– Z Bawołem oboje czują wobec siebie obojętność i z trudem znoszą swe towarzystwo, nie mają ze sobą nic wspólnego. Niemożliwa jest wspólna praca i współdziałanie, w najlepszym razie mogą się tylko na pewną odległość tolerować. Koza i Bawół na zodiaku są w opozycji.

– Z Psem Koza ma bardzo mało wspólnych tematów, nie są dla siebie atrakcyjni, nie mogą na sobie polegać i do siebie nie pasują. Nic dziwnego, przecież między nimi zachodzi relacja destrukcyjna!

 

Pięć typów Kóz

W chińskich horoskopach ważną rolę odgrywają żywioły, jest ich pięć: Metal, Woda, Drzewo, Ogień i Ziemia. Każde zwierzę, pojawia się co 12 lat, łącząc się kolejno z każdym z nich, a powrót do „własnego” roku zajmuje 60 lat, bo tyle trwa pełny cykl chińskich lat. Jest więc pięć nieco odmiennych typów każdego zwierzęcia ze względu na cechy żywiołu panującego w roku urodzenia danej osoby. A o specyfice każdego żywiołu można poczytać w części „Żywioły w chińskiej astrologii” na Stronie Głównej.

93b0c49d55eb28b1b3c246adc18d5c1cMetalowa Koza urodziła się w latach Kozy kończących się cyfrą 1, np. Krzysztof Kolumb, Marcel Proust, Jerzy Prokopiuk.

Jest energiczna i znacznie bardziej zdecydowana niż pozostałe Kozy. Rygorystyczna, perfekcyjna, bezkompromisowa i uparta udaje, że jest twardym orzechem do zgryzienia. Nie próbuj się jej przeciwstawiać! Wpływ twardego i chłodnego Metalu hamuje artystyczną naturę Kozy w drodze ku gwiazdom, zamyka ją w pancerzu. Grozi jej oschłość serca i duszy. Zasadniczą sprawą byłoby zachowanie elastyczności i otwartości umysłu, by nie zamykać się psychicznie.  Dla Metalu głównym narządem w naszym ciele są płuca, ta Koza powinna jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, dotleniać się i być w ruchu.

sco_03_3Wodna Koza urodziła się w latach Kozy kończących się cyfrą 3, np. Książę Józef Poniatowski, Ernest Renan, Lech Wałęsa.

Ma szczególnie wiele uroku, potrafi wślizgnąć się do każdego serca. Umie słuchać innych, jest dość ustępliwa i dzięki temu łatwiej jej żyć. Chciałaby, żeby inni stale otaczali ją opieką i jej pomagali. Jeżeli tak nie jest, obraża się i głośno się nad sobą użala. Niezdolna do życia bez pomocy potrzebuje silnego, godnego zaufania partnera. Starannie też dobiera przyjaciół i w rezultacie ogromna ich liczba chce przy niej być i nieść jej pomoc.  Dobrze się jednak sprawdza na kierowniczych stanowiskach, działając z umiarem, dystansem i humorem. Jest pacyfistką, lubi zajmować się problemami społecznymi, dąży do sprawiedliwości. Powinna dbać o nerki, główny narząd żywiołu Wody, czyli pić dużo wody i nawadniać ciało. Zrównoważony żywioł Wody jest gwarancją dobrego zdrowia na całe życie.

Michelangelo_1777010bDrewniana Koza urodziła się w latach Kozy kończących się cyfrą 5, np. Michał Anioł, Mark Twain i reżyser John Ford
Nie lubi sztywnych rygorów i zasad, ale dzięki swej pomysłowości i elastyczności w zręczny sposób umie się z nich uwolnić. Dla bliźnich jest pełna współczucia i opiekuńczości, aż do przesady. Przyciąga różnych nieudaczników, pociesza ich i wspiera. Ma poczucie piękna i proporcji, to artystyczna dusza, jej życie wypełnia sztuka. Ale żywioł Drzewa, tak jak pora wiosny, to nastroje zmienne – zdarza się, że ta, łagodna na ogół, Koza wpada w gniew i  krzyczy albo zamartwia się i zadręcza. A te smutne okresy wynagradza sobie objadaniem się! Należy pamiętać o swojej wątrobie, narządzie związanym z żywiołem Drzewa.

Simone de BeauvoirOgnista Koza urodziła się w latach Kozy kończących się cyfrą 7, np. Miguel Cervantes, Jonathan Swift, Thomas Edison, Simone de Beauvoir.

Nie potrzebuje aż tak wielkiego wsparcia ze strony otoczenia, jest indywidualistką, chce żyć tak, jak jej się podoba. Jest bardzo energiczna, nawet agresywna, wygadana i pewna siebie, ale jej szalona emocjonalność zaprzecza wszelkiej logice. Od innych Kóz znacznie bardziej odważna i pełna inicjatywy, sama umie zadbać o swoje sprawy. Lubi dramatyzować i być w centrum uwagi, np. z powodzeniem występować na scenie. Lubi też sobie dogadzać, żyć w luksusowych warunkach i pozwalać sobie na rozrzutne przyjemności, także w wydatkach. Narządem żywiołu Ognia jest serce, powinna je bardziej oszczędzać!

imagesZiemna Koza urodziła się w latach Kozy kończących się cyfrą 9, np. Honoré Balzac, Aleksander Puszkin, Pierre Curie.

Patrzy na świat realistycznie, jest pracowita i zapobiegliwa, skromna i trochę staroświecka. Swoje obowiązki traktuje serio, rodzina jest dla niej najważniejsza, potrafi zadbać o dobro swych bliskich, a przyjaciołom zawsze pomoże w potrzebie. Jest godna zaufania, niezależna, ma bardzo pogodne usposobienie. Jest też ostrożna, lubi zbierać i gromadzić wszelkie dobra. Nie szasta pieniędzmi, ale też nie jest dusigroszem. Trzeba jednak przyznać, że to, co dla niej jest podstawową koniecznością, dla wielu innych może wydawać się luksusem. Jest mniej wylewna uczuciowo od innych Kóz i bardzo źle znosi krytykę! Żywioł Ziemi lubi zrównoważenie, a jego narządem jest śledziona. Ta Koza powinna być stale aktywna, bo w przypadku bezczynności z nudów zbytnio sobie pobłaża i przybiera na wadze, co szkodzi jej śledzionie!

 

horoskop-chinski-2014-rok-konia-2-1-100717_L


Prognozy na rok Drewnianej Kozy dla wszystkich zwierząt

Chiński rok solarny rozpoczyna się zawsze 4 lutego, wraz ze Świętem Wiosny, a więc osoba urodzona przed tą datą należy do roku poprzedniego. Pamiętajmy, że prognoza na bieżący rok dla 12 chińskich zwierząt nie może być jednakowa dla każdej z osób urodzonych w roku rządzonym przez jedno określone zwierzę, bo to samo zwierzę w połączeniu z każdym z pięciu żywiołów ma specyficzne dla tego żywiołu cechy. A poza tym prognozy oparte jedynie na roku urodzenia wskazują tylko na ogólne tendencje i główne tematy związane z kontaktami ze światem zewnętrznym, predyspozycjami zdrowotnymi, relacjami z członkami rodziny, czy sprawami zdrowia.  Pełna prognoza potencjału człowieka jest możliwa tylko wtedy, gdy znamy jego dokładną datę urodzenia i analizujemy całość horoskopu chińskiego (tzw. Cztery Filary Przeznaczenia)  w połączeniu ze specyfiką danego roku.

SZCZUR (lata 1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008)

 Własny żywioł Szczura Woda Yang spotyka Ziemię Yin Kozy

Po poprzednim trudnym roku (Szczur był w opozycji z Koniem) teraz można sobie pozwolić na trochę wytchnienia oraz liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy chętnie pomogą. Więcej czasu poświęć swym bliskim, bez tego grozi ci osamotnienie. Szczurom będących w stałych związkach łatwo mogłaby się zdarzyć niewierność i zdrada, bo czują teraz silny pociąg seksualny i wzmaga się ich atrakcyjność. To właśnie im przypada w tym roku „Kwitnąca Brzoskwinia”, czyli Kwiat Romansu.
W pracy nadmiar obowiązków i utrudnione relacje z przełożonymi, lepiej byłoby postępować dyplomatycznie i nie ulegać emocjom. Będą możliwości dodatkowych dochodów, ale należy mądrze nimi gospodarować i w sprawach finansowych nie podejmować ryzyka.
Zdrowie niezbyt silne, podatność na choroby żołądka, należy zwracać uwagę na to co się je i pije. Istnieje też ryzyko urazów i wypadków.
Najpomyślniejszym okresem będzie końcówka tego chińskiego roku, czyli styczeń 2016 r., czas Bawoła, z którym Szczur jest w przyjacielskiej kombinacji. Trudny może okazać się czerwiec, miesiąc Konia (opozycjonisty Szczura) i wrzesień, miesiąc Koguta, którym Szczur  wchodzi w relację destrukcyjną.


BAWÓŁ (lata 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009)

 Własny żywioł Bawoła Ziemia Yin spotyka Ziemię Yin Kozy
Bawół na chińskim zodiaku jest opozycjonistą KOZY, więc nie będzie to łatwy rok. Trzeba skoncentrować się na tym, co realne, planowane na krótki czas i co można w danej chwili zrobić. Mierzenie zbyt wysoko może się obrócić przeciwko niemu. Trzeba być czujnym i skupionym, bo przez nieuwagę można sporo stracić, np. w czasie podróży zostać okradzionym z rzeczy osobistych i dokumentów.
W pracy wiele nowych wyzwań i zadań, wytrwałość i uważność są konieczne. Na pewno nie jest to rok na zmianę pracy lub biznesu, ważne by utrzymać status quo. Bawół będzie miał pokusy, by wydawać znacznie więcej niż zwykle, co doprowadziłoby do wielkiego uszczerbku w budżecie, więc stanowczo powinien ograniczać wydatki!
W relacjach z bliskimi niestabilność emocjonalna, skłonność do nieporozumień i kłótni. Tolerancja, takt i spokojne zachowanie mogą tu wiele pomóc, ważne, żeby nie palić za sobą mostów! W sprawach zdrowia należy dbać o lepsze nawyki żywieniowe i o regularne ćwiczenia, bo Bawoły będą bardziej niż zwykle podatne na choroby, zwłaszcza układu pokarmowego. Przy pierwszych objawach niedomagania szukajcie lekarza!
Trudny będzie kwiecień, miesiąc Smoka, z którym Bawół tworzy relację destrukcyjną i lipiec, miesiąc KOZY, bo to jego oponent. Grudzień, miesiąc Szczura będzie łatwiejszy, a osoby urodzone w latach Szczura zawsze mogą być oparciem dla Bawoła, gdyż między tymi chińskimi zwierzętami zachodzi tzw. kombinacja.

 
TYGRYS (lata 1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010)

Własny żywioł Tygrysa Drzewo Yang spotyka Ziemię Yin Kozy

tygrysTeraz, tak jak w poprzednim roku Konia, powodzenie Tygrysowi sprzyja. Wszystko idzie po jego myśli, np. ukończenie studiów lub ważnego projektu, narodziny dziecka, awans, otwarcie własnego biznesu. Będą i sukcesy zawodowe i w życiu osobistym. Są duże szanse na wspaniały romans, który może zakończyć się małżeństwem, będą nowe znajomości i możliwości, można liczyć na pomoc wpływowych osób, a nawet na wygraną na loterii. Dla Tygrysów w stałych związkach zapowiada się pomyślność, spokój i harmonia.
W pracy raz lepiej, raz trochę gorzej, dużo obowiązków i więcej wysiłku, co w sumie przyniesie sukces. Trzeba unikać hazardu i uważać na wydatki, bo pieniądze mogą łatwo przeciekać przez palce. Także należy uważać, by pochopnie nie zrobić czegoś nierozważnego, co mogłoby przynieść straty finansowe, a nawet bankructwo i sprawy sądowe. Tygrys ma jednak koło ratunkowe, bo czuwa teraz nad nim pomocna gwiazda Dragon i wesprze w problemach prawniczych.
O zdrowie trzeba zadbać, bo może być osłabione, czyli będzie poczucie zmęczenia i większa podatność na choroby. Warto regularnie ćwiczyć i wprowadzić lepsze nawyki żywieniowe. Jest to dla Tygrysa bardzo pomyślny rok, trafi  więc do fachowych lekarzy, którzy wraz z gwiazdą Dragon pomogą mu wrócić do zdrowia.
Trudny w tym roku będzie sierpień, miesiąc jego antagonistki Małpy, a okresem przełomowym będzie listopad, miesiąc Dzika, z którym Tygrys tworzy relację destrukcyjną, ale także pozytywną kombinację.

KOT  (lata 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011)

 Własny żywioł Kota Drzewo Yin spotyka Ziemię Yin Kozy

Kot ma teraz autorytet i władzę, pokona wszelkie przeszkody, a pomoże mu w tym wsparcie pomocnych i szlachetnych ludzi. Dzięki nim uniknie kłopotów, znikną jego dotychczasowe problemy  i odniesie sukces, nawet jeżeli coś się źle zaczęło. Ważne, by Kot umiał to docenić i budował z takimi osobami dobre relacje. Jego otoczenie chce z nim współdziałać, ale chce także by Kot im pomagał i o nich dbał. Aby te kontakty dobrze się układały, Kot powinien być taktowny, tolerancyjny i nikogo nie obrażać. Zwłaszcza powinien uważać na swoje słowa i czyny wobec bliskiej rodziny.
Odnosi się to także do relacji w miejscu pracy lub nauki. Uprzejmość i kooperatywność Kota zmniejszy ryzyko konfliktów i w dalszej perspektywie pomoże w karierze zawodowej. Sytuacja finansowa również się poprawi (podwyżka, nagroda…). Warto rozsądnie inwestować w nieruchomości lub akcje, ale unikać ryzyka i hazardu.
W sprawach zdrowia będzie niestety podatność na skaleczenia, zranienia i wypadki. Należy unikać uprawiania ekstremalnych sportów, bo forma fizyczna jest teraz u Kotów słabsza. Powinny uważać na to, co jedzą, by nie chorować na żołądek. Niedomagania nie będą jednak groźne i łatwo dadzą się wyleczyć.
Trudny będzie czerwiec, miesiąc Konia, z którym Kot ma relację destrukcyjną i wrzesień, miesiąc Koguta, opozycjonisty Kota. Sprzyjający Kotom okres to październik, czyli miesiąc Psa, bo między tymi zwierzętami zachodzi przyjacielska kombinacja.


SMOK (lata 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012)

Własny żywioł Smoka Ziemia Yang spotyka Ziemię Yin Kozy

dragon_3_redPo poprzednich trzech trudnych latach wreszcie szczęśliwy rok, a pomyślna gwiazda Fortuna dodatkowo przynosi powodzenie. Otworzy się wiele możliwości i Smoki, pokonując wszystkie przeszkody, rozwiną skrzydła. Zapowiada się rozwój kariery zawodowej, poprawa stopy życiowej, zmiana negatywnych okoliczności na pozytywne, uwolnienie od wszelkich zmartwień, obfitość i powodzenie. Sprawy same się będą załatwiały, pieniądze same będą przychodziły, a ze strony otoczenia uznanie, wdzięczność i pomoc.
W sprawach zawodowych nowe perspektywy i propozycja nowej pracy lub stanowiska, co może być odświeżającą zmianą. Smoki zawsze solidnie i ciężko pracują, często bezinteresownie i idealistycznie, ale w tym wypadku przełoży się to na awans i wymierne rezultaty.
Pod względem zdrowia nieźle, Smoki będą się cieszyć dobrym apetytem i mogą sporo przytyć. Należałoby pamiętać o przestrzeganiu dobrych nawyków jedzeniowych, regularnym trybie życia i gimnastyce.
W sprawach osobistych dobre widoki, Smoki nie powinny się izolować, tylko, jako zwierzę towarzyskie, wychodzić do ludzi, by nie przegapić szansy spotkania kogoś wyjątkowego. I nie powinny słuchać żadnych plotek!
Bardzo pomyślny będzie wrzesień, miesiąc Koguta, który jest w kombinacji ze Smokiem. Trudniejsze okresy to październik, miesiąc Psa (opozycjonisty Smoka) i styczeń 2016 r., miesiąc Bawoła, z którym Smok ma relację destrukcyjną.


WĄŻ  (lata  1917, 1927, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013)

 Własny żywioł Węża Ogień Yin spotyka Ziemię Yin Kozy

Są szanse na duży skok do przodu, Węże powinny teraz kuć żelazo, póki gorące! Będzie wiele okazji, by rozwinąć swe umiejętności i karierę zawodową, poprawić pozycję społeczną, zrealizować ambitne cele i marzenia. Z powodzeniem można uczyć się nowych spraw i rozwijać na nowym polu działalności, warto więc być otwartym na pojawiające się możliwości. Wąż ma teraz pomoc od gwiazdy zwanej Niebiańskim Koniem i zapowiada to podróże, także zagraniczne, związane z nauką lub pracą, które przyniosą nowe kontakty, kontrakty i dodatkowe dochody. Ma teraz szczęście do pieniędzy, może odzyskać stare długi, ale w decyzjach finansowych powinien radzić się ekspertów, gdyż przy niefortunnym  inwestowaniu grożą mu duże straty.
Jego relacje zawodowe i osobiste dobrze się będą układać, zanosi się nawet na romans! Ze zdrowiem nieco gorzej, trzeba być ostrożnym prowadząc samochód, uprawiając sporty i obsługując sprzęt mechaniczny, mogą przydarzyć się zranienia i wypadki.
Przełomowym miesiącem dla Węża będzie sierpień, bo włada nim Małpa, będąca z nim zarówno w kombinacji jak i w relacji destrukcyjnej. Trudniejszy będzie listopad, miesiąc Dzika, bo to antagonista Węża.


KOŃ  (lata 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014)

Własny żywioł Konia Ogień Yang spotyka Ziemię Yin Kozy

W tym roku Koń powinien bardzo dbać o siebie i o swój wewnętrzny spokój, bo dobra forma i pozytywne nastawienie będą mu potrzebne, by znieść zapowiadające się stresy. Ale jest to także rok pełen obiecujących perspektyw.
W pracy natłok obowiązków i nowych zadań. Pełen optymizmu i wiary w siebie Koń da sobie z nimi radę, gdy się zdyscyplinuje i weźmie w karby, a w efekcie na tym zyska i podniosą się jego kwalifikacje zawodowe. Po intensywnej pracy poczuje swobodę i będzie miał lekką rękę do szastania pieniędzmi i przy okazji łatwo może paść ofiarą oszustów. Przy poważniejszych wydatkach stanowczo powinien radzić się starszych i bardziej doświadczonych osób, ale niewskazane jest wchodzenie w poważniejsze inwestycje.
Jako istota towarzyska i ogólnie lubiana Koń powinien nawiązywać nowe kontakty i znajomości. Dla Koni w stanie wolnym rysują się widoki na spotkanie swojej „drugiej połówki” i w perspektywie ślub może jeszcze w tym roku.
Pod względem zdrowia trochę gorzej, zaaferowany Koń będzie zaniedbywał swoje zdrowie i racjonalne odżywianie i mogą być pewne problemy, które przy szybkiej pomocy lekarskiej łatwo zostaną przezwyciężone. Należy dbać o śledzionę, jadać ciepłe posiłki, wcześnie chodzić spać, nie przejadać się i regularnie ćwiczyć, bo Koń musi być w ruchu!
Trudniejszy będzie marzec, miesiąc Kota, z którym ma relację destrukcyjną i grudzień, miesiąc Szczura, z którym jest w opozycji. Najlepszy będzie lipiec, miesiąc KOZY, z którą Koń wchodzi w kombinację.

KOZA  (lata 1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015)

  Własny żywioł Kozy Ziemia Yin zderza się z własnym żywiołem

33506375-czarna-koza-head-vector-projektowanie-ciemny-kontur---ilustracji-wektorowychDla Kozy rok własny nie jest wcale łatwy, mimo, iż nasza bohaterka błyszczy teraz intelektem i kreatywnością. Może się pięknie zacząć, ale później narosną problemy. Musi się przygotować na konfrontację z nowymi trudnymi zadaniami. Obecnie nad sektorem Kozy przebywa Wielki Książę Jowisz (Tai Sui), co wbrew pozytywnej interpretacji planety o tej nazwie w astrologii zachodniej, w astrologii chińskiej oznacza kłopoty, błędne decyzje i niepowodzenia z własnej winy, czyli samoukarania. Pamiętajmy jednak, że są to utrudnienia, które należy przezwyciężać, bo nie są one nie do pokonania!
Dla wszystkich Kóz jest to bardzo dobry rok na podjęcie studiów i, ogólnie, na zdobywanie nowych umiejętności, a także na podróże lub przeprowadzkę. Gorzej będzie w sprawach zawodowych, bo Kozy nie będą miały dużej samodzielności i powinny dla własnego dobra być cierpliwe, wykonując polecenia szefa. Gdy Koza prowadzi własną firmę, należy stosować się do przepisów i nie robić niczego na skróty. Jedynie Kozy pracujące naukowo lub twórczo zostaną docenione i osiągną wymierne rezultaty.
W sprawach osobistych samotne Kozy nie powinny na siłę szukać kogoś bliskiego, lepiej więc koncentrować się na innych problemach. Kozom będącym w związkach grożą nieporozumienia i kłótnie z partnerem, należałoby bez zwłoki rozwiązywać problemy rodzinne i starać się na gorąco wyjaśnić sytuację.
Zdrowie też nietęgie, Kozy będą bardziej niż zwykle podatne na choroby. Przy kłopotach z sercem lub z nadciśnieniem należy szybko iść do lekarza. Jest też ryzyko zranień i wypadków, należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie ze sprzętem mechanicznym i przy intensywnym uprawianiu sportu. Kozy nie mogą się w tym roku przepracowywać, konieczny jest czas na relaks i odpoczynek, a najpotrzebniejsze byłyby radosne spotkania i wydarzenia.
Trudny będzie październik, miesiąc Psa, bo dla Kozy to czas destrukcji, i styczeń 2016 r., miesiąc Bawoła, jej antagonisty, ale bardzo pomyślny będzie czerwiec, miesiąc Konia, bo tworzy on z Kozą przyjazną kombinację.


MAŁPA  (lata 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004)

    Własny żywioł Małpy Metal Yang spotyka Ziemię Yin Kozy

Jest to dla Małpy jedno z najpomyślniejszych lat, otwierają się szanse na prawdziwy rozwój kariery i szczęście w życiu osobistym. Słońce, dobroczynna chińska gwiazda i silna energia Yang, pomagają rozwiązywać problemy i osiągać sukcesy. Otwierają się nowe możliwości, Małpa dostanie dużo pomocy i wsparcia od innych, zwłaszcza od mężczyzn o silnej pozycji zawodowej.
W sprawach pracy są świetne perspektywy, ale w finansach na razie bez większych zmian, tym bardziej, że Małpa może stać się ofiarą oszustwa lub kradzieży. Należy unikać krótkoterminowych spekulacji i pozostać przy sprawdzonych sposobach gospodarowania gotówką.
W życiu uczuciowym istne Eldorado, wzrasta atrakcyjność Małp, bo czuwa nad nimi przychylna i pomocna gwiazda Swatka. Warto tym okolicznościom wyjść naprzeciw, umawiać się i spotykać z wieloma osobami. A Małpy będące w stałych związkach mogą rozważyć zawarcie małżeństwa.
Z powodu tak intensywnego roku sprawy zdrowia mogą zostać zaniedbane, a to może się odbić na innych sferach. Pamiętajcie o zdrowym trybie życia, zdrowym odżywianiu, ćwiczeniach fizycznych, relaksie i dostatecznej ilości snu.
Trudniejszym okresem będzie luty, miesiąc Tygrysa, twojego opozycjonisty, a maj, miesiąc Węża, będzie czasem destrukcji, może ona jednak doprowadzić do pozytywnych zmian, gdyż Małpa i Wąż są w przyjacielskiej kombinacji.


KOGUT  (lata 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005)

    Własny żywioł Koguta Metal Yin spotyka Ziemię Yin Kozy

jjjDla Kogutów będzie to wyjątkowo trudny rok, są w wyjątkowo niekorzystnym układzie astrologicznym. Powinny być przygotowane na nieoczekiwane zmiany, przeszkody i komplikacje.
Sprawy pracy są pod przysłowiowym psem, w temacie dochodów można więcej stracić (pieniądze, rzeczy osobiste, dokumenty…), niż zyskać. Powinny ograniczyć wydatki, w nic nie inwestować i nie podejmować żadnych ważniejszych decyzji finansowych, aby uniknąć dalszych strat.
Jedyne, co warto robić, to wzmacniać więzi z rodziną i bliskimi i spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Serdeczne kontakty z domownikami powinny być teraz priorytetem, ale starajcie się unikać wszelkich nieporozumień! W sprawach uczuciowych u samotnych Kogutów niewiele będzie się działo, byłoby warto zacieśnić więź i zadbać o starszych członków swej rodziny, gdyż ich zdrowie może być teraz poważnie zagrożone.
Wszystkie Koguty powinny pamiętać także o własnym zdrowiu, gdyż są bardziej niż zwykle podatne na zranienia i wypadki (zwłaszcza podczas podróży!), a stres, niepokój i martwienie się obniżają energię i witalność. Nie należy też uprawiać ryzykownych sportów. Polecane jest współdziałanie z osobami urodzonymi w latach Smoka, z którymi Koguty wchodzą w tzw. kombinację, zwłaszcza teraz, gdy Smokom przyświeca pomyślna gwiazda Fortuna.
Kwiecień, miesiąc Smoka będzie dla Kogutów najlepszym okresem tego roku, natomiast trudny będzie marzec, miesiąc Kota, waszego opozycjonisty, oraz grudzień, miesiąc Szczura, z którym Kogut jest w relacji destrukcyjnej.


PIES   (lata 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006)

                Własny żywioł Psa Ziemia Yang spotyka Ziemię Yin Kozy

Dla Psów ten rok jest dość skomplikowany, bo dobre prognozy przeplatają się z ostrzeżeniami o trudnościach, a więc ich motto powinno brzmieć „Myśl pozytywnie, jesteś w stanie dać sobie radę i rozwiązać te problemy!” Nad sektorem Psa jest przecież wspierająca gwiazda o charakterze Yin, zwana Księżycem. Energia ta wspiera bardziej kobiety niż mężczyzn, ale dla wszystkich urodzonych w latach Psa oznacza przychylność ze strony kobiet. Jej działanie jest dyskretne, ciche i spokojne, ale bardzo skutecznie zapobiega niezgodzie, wzmaga intuicję, pomaga obmyśleć odpowiednią strategię i znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach.
W sprawach zawodowych należy „robić swoje”, skupić się na obowiązkach i zadbać o dobre rezultaty. Unikać kłótni, rywalizacji i plotek wywołanych zazdrością. Perspektywy finansowe są całkiem dobre, ale nie należy zbyt mocno zabiegać o zyski, bo skutek może być wręcz odwrotny!
W sferze uczuć nie zapowiada się tak dobrze, samotne Psy będą nastawione pasywnie i asekurancko, ich potencjalni partnerzy podobnie. Psy w trwałych związkach mogą planować zawarcie ślubu, rok Kozy będzie im sprzyjał!
O zdrowie i wzmocnienie odporności trzeba dbać, Psy będą podatne na choroby, zranienia i drobne wypadki, głównie w kontakcie z metalowymi przedmiotami. W podróżach należy pilnować swoich dokumentów.
Trudniejszymi okresami będą kwiecień, miesiąc Smoka, jego opozycjonisty, oraz lipiec, miesiąc Kozy, bo to dla Psa czas destrukcyjny. Udany będzie marzec, któremu patronuje KOT, wielki przyjaciel Psa, a w ogóle przez cały ten trudny rok Psy powinny blisko się trzymać z Kotami, bo są z nimi w przyjaznej kombinacji.

DZIK   (lata 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007)

Własny żywioł Dzika  Woda Yin spotyka Ziemię Yin  Kozy

Rok dość trudny, bo Ziemia ogranicza Wodę, trzeba będzie skupić się i obmyśleć strategię działania. Nie wyolbrzymiać pojawiających się przeszkód, ale starać się je przezwyciężać.
W pracy grożą nieporozumienia, a nawet konflikty z szefem lub współpracownikami. Złośliwe uwagi, plotki, podkopywanie dołków i ogólna nieprzyjemna atmosfera wytrącą Dzika z równowagi, będzie we łzach i w stresie, a przez to mało skoncentrowany na pracy. Mimo to zarobki na tym nie ucierpią. Dziki pracujące „na swoim”, a więc wolne od takich problemów, odniosą znaczne sukcesy finansowe.
Dla wszystkich Dzików, mimo słabszej kondycji psychicznej, są pomyślne widoki w sprawach uczuciowych. Dla Dzików w stałych związkach jest to dobry rok na zawarcie ślubu, a dla Dzików stanu wolnego otwiera się perspektywa znalezienia sensownego partnera.
Sprawy zdrowia wyglądają nieco gorzej. Dziki mają teraz słabą kondycję fizyczną, są skłonne do przeziębień i podatne na zranienia, będą źle spać, ale w gruncie rzeczy nie będą to poważne choroby. Powinny ograniczyć wysiłki fizyczne, dbać o swój nastrój i pozwolić swoim bliskim, by o nich zadbali.
Przełomowym miesiącem jest luty, bo rządzi nim Tygrys, a Dzik tworzy z nim zarówno przyjacielską kombinację, jak relację destrukcyjną, a więc po kryzysie może nastąpić pozytywna zmiana. Trudny będzie maj, miesiąc Ognistego z natury Węża, antagonisty Dzika.
 9a0fa23598784859c407a4fdf8271684,2,0

Oby ten rok był dla nas pomyślny!

 

Sławne Kozy: Izabella Adjani, Muhammad Ali, Honoré Balzac, Simone de Beauvoir, Cesar Borgia, Miguel Cervantes, Piotr Curie, James Dean, Catherine Deneuve, Thomas Edison, Bobby Fisher, Bill Gates, Johnny Halliday, Jan Himilsbach, Franz Kafka, Astrid Lindgren, Franciszek Liszt, Michał Anioł, Kazimierz Moczarski, Alberto Moravia, Benito Mussolini, Laurence Olivier, Ks. Józef Poniatowski, ostatni szach Iranu Reza Pahlevi, Aleksander Puszkin, Marcel Proust, Tino Rossi, Jonathan Swift, Mark Twain, Rudolph Valentino, Paul Valery, Lech Wałęsa, John Wayne.

 

walesa-900-669   Catherine Deneuve