Margot Graham - Kierownik Sekcji Astrologii w Polskim Towarzystwie Psychotronicznym, udziela porad astrologicznych.

Wszelkie informacje pod nr
tel. 22-648-68-57 i 697-200-028, adres email: margotgra[at]wp.pl

R O K   D R E W N I A N E G O   K O N I A
04.02.2014 – 03.02.2015

horoskop-chinski-kon-dowiedz-sie_260441
Wprowadzenie
Ogólna tendencja roku Drewnianego Konia
Koń jaki jest każdy widzi
Z kim Koniowi po drodze a z kim nie?
Pięć Typów Koni
Rady na rok Drewnianego Konia
Prognozy na Rok Drewnianego Konia dla wszystkich zwierząt
Sławne Konie

 

Wprowadzenie

Na Wschodzie kolejnym latom patronuje jedno z dwunastu zwierząt i jeden z pięciu żywiołów. Każde ze zwierząt porusza się we własnym rytmie, działa według własnych zasad i ma swój własny świat. Mówi się, że osoby urodzone w roku, któremu patronuje dane zwierzę, „noszą to zwierzę i jego żywioł w swoim sercu”.
Zwierzę i żywioł panujące w danym roku wywierają wpływ na ogólny nastrój i na toczące się wydarzenia. Wywierają też wpływ na każdego z nas, ale w sposób zróżnicowany – w zależności od swojej zgodności lub braku zgodności z „naszym” zwierzęciem i żywiołem. W ten sposób wszyscy  podlegamy temu odwiecznemu   sześćdziesięcioletniemu rytmowi przemian.

Przewidywania dotyczące wydarzeń w minionym roku Wodnego Węża niestety spełniły się. Woda podgrzewana przez Ogień Yin, naturalny żywioł Węża, to skłonność do gwałtownych huraganów i tornad, obfitych opadów, powodzi i pożarów, wielkich upałów i siarczystych mrozów – w grudniu, miesiącu Szczura zamarzł nawet wodospad Niagara!  Sytuacja polityczna w Syrii, Korei, a od listopada 2013 roku na Ukrainie to konflikty niezmiernie trudne do rozwiązania.

Zanim wrócimy do teraźniejszości przyjrzyjmy się poprzednim latom Drewnianego Konia:
120 lat temu, w roku 1894, toczyła się zacięta wojna między Chinami i Japonią, w wielu krajach były wielkie pożary lasów, a epidemia dżumy w Chinach zebrała ponad sto tysięcy ofiar. Pozytywnym wydarzeniem było założenie przez barona de Couberin Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wskrzeszenie starożytnej tradycji i zorganizowanie pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Jako ciekawostka – w USA wprowadzono na rynek coca-colę.

60 lat temu, w roku 1954, w USA zwodowano pierwszy podwodny okręt o napędzie atomowym, wyprodukowano pierwsze radia na tranzystorach i pierwsze kolorowe telewizory. W ZSRR w czerwcu, miesiącu Konia (!), uruchomiono pierwszą na świecie elektrownię atomową i testowano pierwszą bombę jądrową. W ciągu tego roku wystąpiły liczne huragany i osuwiska ziemi oraz było wiele wypadków lotniczych i morskich. Z ciekawostek – w USA wybuchła moda na rock and roll.

Jeżeli ktoś z czytelników zechce poznać swoje CZTERY  FILARY  PRZEZNACZENIA, to można to zrobić na stronie głównej

Ogólna tendencja roku Drewnianego Konia (2014 – 2015)

konia-target604-0-drewniany-22824095Z połączenia działających w tym roku żywiołów wynika, że Drzewo, które teoretycznie wspiera Ogień, teraz nie będzie z nim w harmonii. Naturalny żywioł Konia, czyli Ogień Yang, jest niezwykle aktywny. Koń, przypomnijmy, włada najcieplejszą porą dnia, także czerwcem, gdy dni są najdłuższe i jest najwięcej światła, oraz związany jest z kierunkiem południowym jako stroną świata. Ogień Yang to potężna energia, która może powodować eksplozje, pożary i wybuchy wulkanów.
Drzewo Yang oznacza wzrost i ekspansję, jego symbolem jest duże drzewo o mocnym pniu. Obrazuje ono takie cechy, jak upór, nieuginanie się pod presją, trzymanie się własnych zasad, brak elastyczności, niezgadzanie się na kompromisy. Ale gdy nacisk staje się przytłaczająco silny, takie drzewo może się przewrócić, a wtedy szkodę ponosi zwłaszcza jego korona, czyli „głowa”. Wiemy też, że siła drzewa zależy od siły jego korzeni, ważne jest więc to, co jest ukryte, co znajduje się poniżej i jest pozornie niewidoczne. Ukrytym elementem znaku Konia, jego ukrytym pniem, jest Ogień Yin, który jest słaby jak światełko w tunelu, niestabilny emocjonalnie i ciągle potrzebuje zasilania. A więc choć Drzewo jest „matką” Ognia, to zbyt aktywne „dziecko”, czyli Ogień Yang, osłabia, wyczerpuje i spala Drzewo. Ogień Konia okazuje się mocniejszy od żywiołu roku, Drzewa!

Z analizy pozostałych żywiołów wynika całkowita nieobecność elementu Wody, słaby element Metalu i umiarkowanie silny element Ziemi. Cały ten układ świadczy o braku równowagi w tendencjach bieżącego roku. Nie możemy niestety oczekiwać spokojnego roku, zapowiada się zaostrzenie konfliktów, nieustępliwość w negocjacjach, zacięte walki, co źle wróży sytuacji na Ukrainie, w Syrii i w Korei, a także w rozgrywkach między ugrupowaniami i partiami politycznymi w Polsce. Poważnym problemem może też być niestabilna sytuacja w krajach posiadających broń jądrową, takich jak Iran i Korea Północna.

Dla polityków i przywódców konieczne byłoby dążenie do kompromisów, większa elastyczność w negocjacjach, a przede wszystkim powstrzymywanie się od impulsywnych i agresywnych reakcji, bo nie jest to droga do rozwiązania nabrzmiałych konfliktów.

Naturalny żywioł Konia, Ogień Yang, z pozytywnej strony zapowiada wzmocnienie gospodarki, ożywienie na giełdzie i na rynku akcji, rozwój transportu lotniczego (będziemy więcej podróżować!), przemysłu rozrywkowego, mediów i reklamy. A ponieważ Ogień lubi radość i zabawę, nastąpi duże ożywienie w życiu towarzyskim i kawiarnianym. Sprzyja on też zainteresowaniu modą, ubiorem i sportem. Jest to rok bardzo sportowy, w lutym mamy zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi, wkrótce mistrzostwa świata w piłce nożnej w Brazylii. Negatywną stroną tak silnego Ognia może być wzrost liczby skandali seksualnych, a premier Francji z tego powodu już stracił wiele ze swojego wizerunku i autorytetu.

Z kolei żywioł roku, Drzewo Yang, związany jest ze środowiskiem naturalnym, a jego połączenie z Ogniem Yang  może skutkować katastrofami ekologicznymi, zanieczyszczeniem powietrza i wód (wycieki ropy i olejów, pożary lasów). Z pozytywnej strony: rozwinie się rynek wydawniczy, będzie to rok sprzyjający nowym wynalazkom, studiowaniu i poszerzaniu wiedzy.

W organizmie człowieka Drzewo Yang związane jest z głową i wątrobą, a Ogień Yang z sercem i układem krwionośnym. Wiemy, że silny Ogień uszkadza Metal, który zarządza układem oddechowym (powietrze!). Ta kombinacja żywiołów spowoduje nasiloną skłonność do chorób serca i płuc, bólów głowy, stanów zapalnych, chorób skórnych i alergii. Może też nastąpić powrót epidemii ptasiej grypy.

Ponieważ antagonistą Konia jest Szczur, którego naturalnym żywiołem jest Woda Yang, to takie zderzenie silnych i przeciwstawnych elementów może spowodować nasilenie się chorób nerek i osłabienie układu odpornościowego, większą podatność na ataki wirusów. Dla wszystkich zalecane jest zażywanie witaminy C i E oraz kwasów tłuszczowych Omega-3, aby obniżyć poziom cholesterolu i zapobiec blokadzie tętnic.

Najtrudniejszym miesiącem tego roku jest luty, miesiąc Tygrysa (Drzewo Yang), czerwiec, miesiąc Konia (zderzenie z żywiołem roku), i grudzień, miesiąc Szczura (Woda Yang).

“Koń jaki jest każdy widzi”

(powyższe sformułowanie  było definicją hasła „koń” w Nowych Atenach ks. Benedykta Chmielowskiego, 1746 r.)

e7a73a69-fd91-4d77-8b60-5cef2ac6d8caKoń symbolizuje szybkość, wigor, beztroskę, niezależność. Stanowi kontrast w stosunku do Węża, nie jest – tak jak on – mściwy, podstępny i zawzięty, nie przepada też za gruntownym planowaniem i przewidywaniem. Przeciwnie, działa spontanicznie, impulsywnie i instynktownie. Jest odważny, zapalczywy i samodzielny. Żyje w szybkim tempie, w galopie, pragnie pokonywać jak największe dystanse, z entuzjazmem goni nowe horyzonty, chce ustanawiać nowe rekordy. Jest najbardziej ekstrawertyczny z wszystkich chińskich zwierząt, jego życie to nieustający happening.
Ma zmysł praktyczny, potrafi szybki i trafnie ocenić każdą sytuację, dostrzega sedno sprawy, nie boi się ryzyka i podejmowania decyzji. Umie najkrótszą drogą dotrzeć do celu. Ale potrafi być uparty i popędliwy, gdy czuje, że jego swoboda może być zagrożona. Ze swej niezależności i pędu do przygód nigdy nie rezygnuje. Brak mu też cierpliwości i wytrwałości, monotonne i żmudne zajęcia szybko go nużą. Potrzebuje ciągłego wyzwania, wciąż nowych podniet, goni za przyjemnością chwili, nie dba o przyszłość ani o konsekwencje swych czynów. Każdą porażkę zbywa wzruszeniem ramion i podejmuje następną próbę. Można z nim przysłowiowe „konie kraść”.
Nie ukrywa swych emocji i znany jest z ognistego temperamentu, czasem potrafi roznieść wszystko na strzępy. Taki wybuch pomaga mu rozładować emocje, ale nie dolewajmy oliwy do ognia i nie sprzeciwiajmy się. Czasem bywa obcesowy i zniecierpliwiony, ale to dlatego, że wciąż mu się spieszy i nie ma czasu żeby wszystko wyjaśniać. Sam łatwo wybacza wyrządzone mu krzywdy, nie chowa urazy, zapomina o nich. Nie dba o nieistotne sprawy i nie kłóci się o szczegóły – byłoby to poniżej jego godności!

Wzbudza sympatię, jest powszechnie lubiany i uważany za człowieka wesołego, jest tzw. duszą towarzystwa. Szybko nawiązuje kontakty i równie szybko potrafi je zrywać. Do innych odnosi się życzliwie i na luzie. Nie poucza nikogo, nie prawi morałów. Chętnie pomaga i dzieli się z innymi tym co ma, nie oczekując niczego w zamian. Pragnie jedynie, by pozostawić mu swobodę postępowania i nie zadawać zbyt wielu pytań.

W pracy i wszelkim działaniu jest skuteczny, wie czego chce, chętnie bierze na siebie obowiązki, a kiedy ma kierownicze stanowisko, rządzi śmiało i zprzekonaniem. Gdy działa w zespole, trzeba poluzować mu cugli, wówczas zaskoczy nas tempem i pomysłowością. W przeciwnym przypadku straci chęć do współdziałania i popadnie w zniechęcenie.

Porzuca wiele spraw, które nie przynoszą szybkich rezultatów, za to umie kuć żelazo póki gorące. Szuka okazji do wykazania swych możliwości i sprawności, jest szczęśliwy gdy sprosta jakiemuś trudnemu zadaniu. Lubi zatknąć swą flagę na niezdobytym dotąd szczycie! Przebojowość i stawianie czoła trudnościom – to się dla niego liczy.

Lubi sport, rywalizację i ruch na świeżym powietrzu. Ma szerokie zainteresowania i wciąż się w coś angażuje. W każdym momencie żyje pełnią życia, nie dopuszcza do głosu żadnych wątpliwości. Swoim entuzjazmem i optymizmem dodaje otuchy innym, nawet gdy upadają na duchu. Trudno nie zarazić się jego żywiołowością i radością życia.

Kobieta Koń

Ta dama przenikliwie ocenia każdą sytuację i wnika w jej sedno. Nie jest domatorką, kocha przyrodę i swobodę, zna się na modzie, świetnie się ubiera, w towarzystwie jest bardzo wesoła. Ceni sobie przyjaźń i sama jest lojalną przyjaciółką. W życiu zawodowym chce osiągnąć sukces i bez trudu do niego dochodzi.

Mężczyzna Koń

Ten Koń nie znosi krępowania jego woli, wolność jest dla niego ważniejsza niż najpiękniejsza stajnia. Ale miłość jest także ważna! Zakochany Koń jest romantykiem, ma skrzydła niczym Pegaz, obsypuje uwielbianą osobę prezentami. Dla swych bliskich i przyjaciół gotów jest zrobić wszystko. Partnerka musi się jednak liczyć z jego spontanicznymi pomysłami, dla których gotów jest pognać na łeb, na szyję. Dyskusja z Koniem nie ma sensu, jej wynik równa się przyznaniem mu racji, należy popuścić mu cugli i pozostawić otwarte drzwi. Koń na pewno to doceni.

W interesach potrzebuje silnego partnera (np. Tygrysa), gdyż działając samodzielnie, może wiele stracić z powodu nierozważnych przedsięwzięć – będzie dzielnie walczył do końca, ale zdąży się wycofać  zanim statek zatonie! Lubi bawić się, przyjmować gości, świętować, jest dobrym kompanem w każdym towarzystwie. Dużą wagę przywiązuje do własnego wyglądu, do ubioru, fryzury, swojego sposobu bycia. Stąd Koń, który się zaniedba, daje powód do poważnego niepokoju o jego stan ducha.


Każdy Koń:

koń2Nie może żyć bez: komplementów
Uwielbia: podróże i zmiany
Nie cierpi: ciszy, siedzenia w domu, braku kontaktów
Jego rozrywki: sport, wysiłek (nie boi się niebezpieczeństw), gra zawsze fair
Ulubiony kolor: płomiennie czerwony

Cztery okresy w życiu Konia:

– wcześnie opuszcza dom rodzinny, układa sobie życie o własnych siłach, co przysparza mu cierpień;
-przeżywa wiele rozczarowań uczuciowych, kłopotów finansowych, często musi zaczynać wszystko od nowa, ale daje sobie radę i przezwycięża porażki;
– w wieku dojrzałym stabilizuje się i osiąga równowagę;
– jego starość będzie spokojna.

Odpowiednie dla Konia zawody

To takie, które dają poczucie wolności i niezależności intelektualnej, a więc: cowboy, cyrkowiec, sportowiec, instruktor sportowy, kierowca samochodów wyścigowych lub ciężarowych, organizator wycieczek, związkowiec, a także bibliotekarz,  aktor, artysta-malarz, dziennikarz, poeta, podróżnik, reżyser, tłumacz oraz zawody związane z kontaktami z wieloma ludźmi: polityk, spiker, barman, fryzjer. Najmniej odpowiednie zajęcie to bycie księgowym!

 
Z kim Koniowi po drodze a z kim nie?

Z drugim Koniem ma wiele wspólnego. W każdego rodzaju relacji dobra współpraca i sukces. Udany i trwały związek.
Z Tygrysem doskonały i szczęśliwy układ, zarówno w miłości, jak i w biznesie tworzą dobraną parę. Mają do siebie zaufanie, wspólne upodobania i dobre porozumienie.
Z Psem bardzo szczęśliwy i zgodny związek. Sukces i powodzenie w miłości i wszelkim współdziałaniu. Głębokie wzajemne zrozumienie, przyciąganie się i duże podobieństwo emocjonalne. To jest to!
Z Kozą wielka wzajemna atrakcyjność. Zgodność i obustronne korzyści w miłości i biznesie. Wielkie sukcesy gwarantowane.

Natomiast:

W kontakcie ze Szczurem silna niechęć, złość, poczucie nieszczęścia. Ostre spięcia i stała rywalizacja zarówno w małżeństwie, jak w sprawach zawodowych. Nie mają ze sobą nic wspólnego, niedobrana para.
Z Kotem niewiele wspólnych tematów i zainteresowań. Zła współpraca lub kompletna wzajemna obojętność w życiu prywatnym i w sprawach zawodowych. Nie mogą na sobie polegać.


Pięć Typów Koni

Koń Drewniany (lata  1834, 1894, 1954, 2014)

angela_merkel_IMG_7602Np.  Edgar Degas (1834),  Nikita Chruszczow (1894),  Angela Merkel (1954)

Jest przyjacielski, w porównaniu z innymi typami Koni mniej niecierpliwy i bardziej chętny do współpracy, ale stawia opór, gdy ktoś próbuje go zdominować. Myśli jasno i logicznie i może mieć sporo rozsądku. Ma radosne usposobienie, jest zabawny i dobry jako rozmówca. Silny, ale nie tak egoistyczny jak inne Konie i nie stara się rywalizować o przywództwo. W miarę lat rozwija się wewnętrznie, chętnie wita to, co nowoczesne i niekonwencjonalne, wszelkie zmiany i nowe wynalazki zawładną jego wyobraźnią. Jest towarzyski, zainteresowany wieloma tematami, ale przede wszystkim odpowiedzialny za to, czego się podjął. W żadnym wypadku nie jest leniem, ale dobrze byłoby, żeby był bardziej roztropny i przezorny.

Koń Ognisty (lata  1846, 1906, 1966)
Np.  Rembrandt van Rijn (1606),  Henryk Sienkiewicz (1846), Leonid Breżniew (1906)
rembrandt-sp-1640-smallSą to osoby z wielkim osobistym magnetyzmem i doskonałym intelektem. Mają ciągły napływ błyskotliwych pomysłów i często nie nadążają z ich realizacją, są więc zmienne w postępowaniu. Jest to podwójny Ogień Yang, te Konie mają zatem gorącą krew i łatwo się ekscytują, a realizując swoje zamiary, często używają siły. Marzą o działaniu i zmianach i gdy stają na czele jakiejś akcji, doskonale nią kierują. Tacy ludzie nie lubią rutynowych zadań, a zmuszeni do nich, są niekonsekwentni i nie potrafią się skoncentrować. Nie lubią być nadzorowani, nawet przez swych zwierzchników. Potrzebują wielkiego urozmaicenia, są najszczęśliwsi gdy mogą prowadzić podwójne lub potrójne życie albo wykonywać kilka zawodów lub jednocześnie kilka rodzajów prac i zajmować się wieloma tematami naraz. Umiejętnie rozwiązują trudne, a nawet lekko podejrzane sprawy i potrafią się spierać. Ale mają urok i dowcip i są powszechnie lubiani. Poszukują wrażeń i emocji, kochają podróże, mają dar pomysłowości i zaradności, lecz brak im wytrwałości.

Koń Ziemny (lata  1918, 1978)

0008268Np.  Antonio Vivaldi (1678),  Giacomo Puccini (1858), Ingmar Bergman (1918)

Jest spokojny i sympatyczny, bardziej stąpa po ziemi niż inne Konie i wolniej się porusza. Jest mniej stanowczy w forsowaniu swej woli i mniej obcesowy. Myśli logicznie, lubi rozważyć wszystkie strony danej sprawy, zanim zacznie działać. Umie się podporządkować i posłusznie wykonywać zadania, gdy jest to konieczne, ma więcej szacunku dla autorytetów. Ale ma te same co inne Konie zdolności do wyczuwania korzystnych trendów i okazji. Potrafi uratować jakieś upadające przedsięwzięcie i dodać mu impetu do rozkwitu. Zastanawia się, zanim postawi następny krok, umie wyczekiwać na dobrą koniunkturę, ale w sumie uzyskuje więcej, niż gdyby angażował się szybko w coś innego. Jest jednak dosyć marudny i kapryśny co do drobiazgów i lubi zwlekać z każdą decyzją.

Koń Metalowy (lata  1810,  1870, 1930, 1990)

Fryderyk ChopinNp. Fryderyk Chopin (1810), Wł. Lenin (1870),  Michaił Gorbaczow i Borys Jelcyn (1930)

Jest bardzo kochliwy i atrakcyjny dla przeciwnej płci, ale nieposłuszny, niesforny i brak mu dyscypliny. Bywa nawet bardziej uparty i egoistyczny niż inne Konie. Nie wytrzymuje dłuższego czasu bez aktywności, trudno dotrzymać mu kroku, wydaje się, że jest jednocześnie wszędzie. Ma doskonałą intuicję, płodny umysł i mnóstwo wspaniałych idei, ale nie jest dobry w ich realizacji. W pracy potrafi być maksymalnie efektywny, nie znosi rutyny, a gdy praca nie daje mu stymulacji i zadowolenia, staje się niedbały i nieodpowiedzialny. Spragniony wciąż nowych doświadczeń i wyzwań, ciągle poszukuje ekscytacji i lubi się wspinać na niezdobyte dotąd szczyty. A gdy ogólnie jest człowiekiem negatywnym, ma nadmierną potrzebę wolności i nie jest zdolny do głębokich stabilnych związków z obawy, że to ograniczałoby jego wolność i zabierało mu czas. Miłość kojarzy mu się z brakiem rozsądku, natomiast gdy jest połączona z rozsądkiem, to, według niego, nie jest prawdziwą miłością!

Koń Wodny (lata  1882, 1942, 2002)

fbig_Isaac_NewtonNp.   Isaac Newton (1642), Virginia Woolf i F.D. Roosevelt (1882), Paul McCartney (1942)

Ten zgrabny i elegancki Koń ma doskonały zmysł do interesów, lecz jest niezwykle skoncentrowany na własnej pozycji i swoim dobrobycie. Nie jest tak uparty jak inne Konie, łatwo dostosowuje się do zmian, nawet tych bardzo trudnych, i to bez narzekania i ocierania łez. Ten „wędrowny” Koń ma entuzjazm dla podróży i sportu, ale jest bardziej niespokojny, nerwowy, niecierpliwy i niesforny od swych pobratymców. Jego umysł i działania są pod wpływem nagłych inspiracji i impulsów nerwowych. Często i łatwo zmienia poglądy i swoje nastawienie i wtedy całkiem inaczej postępuje, nawet nie próbując tego jakkolwiek wyjaśniać.  Jest inteligentny, dowcipny i błyskotliwy, potrafi dyskutować z każdym i na każdy temat. Ma też wyśmienite poczucie humoru i gdy chce, umie rozweselać innych i być bardzo zabawnym. Ale gdy ogólnie jest człowiekiem negatywnym, może stać się pretensjonalny i nieuprzejmy. Powinien rozwijać w sobie więcej oddania oraz być bardziej konsekwentny w swym postępowaniu.

Rady na rok Drewnianego Konia

Zapomnijmy teraz o ostrożności, odkładaniu spraw i rozwadze dominujących w psychice zeszłorocznego Węża – nowe dynamiczne energie rozsadzać będą stare struktury i narzucać wydarzeniom szybkie tempo. Zwłaszcza pierwsza połowa roku będzie burzliwa. Kluczem do sukcesu jest teraz odwaga w podejmowaniu decyzji oraz kierowanie się uczuciami i intuicją. W tym  roku mogą się udać nawet najbardziej ryzykowne plany, oczywiście pod warunkiem sprawnego i szybkiego działania. Szybki bieg Konia zmusi nas zresztą do życia w intensywnym tempie. Warto też pozbyć się tego co stare i nieaktualne, rzucić się w nowe, śmiałe przedsięwzięcia, decyzje i pomysły, nawet takie, które dotąd wydawały się nierealnymi marzeniami. Sprawy i interesy krótkofalowe okażą się korzystniejsze niż te, które były od dawna i na dłuższą metę planowane i przygotowywane.
Jest to bardo pomyślny rok dla postępów w nauce, podjęcia studiów i poszerzania horyzontów poznawczych. Działania tego rodzaju przyniosą sukcesy i wewnętrzne zadowolenie. Sprzyja także bliższym i dalszym podróżom, bo one też „uczą”!

Mocniej zabiją nasze uczucia, nawet osoby zazwyczaj spokojne i poważne mogą ulec gwałtownym emocjom, stracić głowę, zachowywać się beztrosko, a nawet nierozsądnie. Zawierane nowe znajomości będą rozwijać się szybko, w nastroju lekkości i wesołości, ale będą raczej powierzchowne. Należy być przygotowanym na nieoczekiwane wydarzenia, które zmienią nasze wcześniejsze plany. Możliwe są zarówno wielkie sukcesy, jak i wielkie porażki. W życiu rodzinnym, tak jak w sprawach zawodowych, społecznych i na scenie politycznej, następować będą wielkie zmiany. Będzie wiele ślubów, ale i wiele rozwodów!

Dla wielu osób zmiana dotychczasowego rytmu życia może okazać się trudna, innych może popchnąć do nierozważnego szastania energią i zasobami materialnymi. Ci jednak, którzy dostosują swój styl życia do galopu Konia i nie stracą przy tym głowy, w drugiej połowie tego roku zbiorą bogate plony. W sumie jest to korzystny rok dla ludzi aktywnych i odważnych, dla tych, którzy gotowi są na zdecydowane działanie i podjęcie ryzyka. Pobudzi w nich energię Yang, dzięki czemu mogą odnieść sukcesy zarówno w sprawach materialnych, jak i duchowych.

Rady dla wszystkich: Nie należy siedzieć przodem w kierunku południowym – na zodiaku chińskim jest to miejsce znaku Konia i tegorocznej KARY, tam też obecnie przebywa Wielki Książę Jowisz, którego to „obraża”. Niekorzystnym kierunkiem jest również północny zachód, jako remedium zalecane jest powieszenie w tej części domu metalowego gongu wiatrowego, aby pozbyć się gromadzącej się tam złej energii.

Rada szczególnie dla osób, które mają w swych chińskich horoskopach (w którymkolwiek filarze) znaki Konia lub Szczura (ponieważ Koń i Szczur  odbierają w tym roku KARĘ): polecane jest, by  nosili wisiorek z wizerunkiem KOZY. Odwróci to od nas uwagę władcy roku, dzięki czemu unikniemy z nim zderzenia.

 
Prognozy na Rok Drewnianego Konia dla wszystkich zwierząt

Dla Koni

PrintTen rok dla wszystkich Koni jest dobry i pełen możliwości, szczególnie pod względem finansowym. Konie bez wysiłku zrealizują swoje plany, czeka je powodzenie i wiele sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Zwłaszcza druga połowa roku przyniesie im dużo zadowolenia, choć grudzień, miesiąc Szczura, może być trudny. Ale przez cały rok Konie nie powinny podejmować ważnych decyzji pod wpływem emocji, nawet tych gorących! Należało by bardziej się skupić na związkach osobistych, dbać o swych partnerów życiowych i o przyjaciół. Ważne jest także by Konie troszczyły się o własne zdrowie, bo to dla nich rok KARY i będą mało odporne na choroby zakaźne. Lepiej byłoby unikać kontaktów z chorymi, nie narażać się niepotrzebnie i nie nadwerężać swych sił.

Dla Kóz

PrintRok 2014 otwiera duże możliwości zawodowe i finansowe. Właśnie teraz Kozy powinny nastawić się na realizację planów, które dotąd były tylko niesprecyzowanymi pomysłami. Z taką motywacją bez trudu pokonają przeszkody i powodzenie będą miały w zasięgu ręki. Teraz w chińskim zodiaku nad sektorem Kozy jako wsparcie stoi Słońce i Pomoc Yang. Naturalnym żywiołem Kozy jest Ogień Yin, więc to dodatkowe zasilenie pomoże jej i doda „męskiej” energii w przypadku kłopotów. W życiu domowym także wszystko gładko się ułoży. W sumie będzie to bardzo pomyślny rok, a to, co kiedyś stanowiło problem, teraz okaże się dobrodziejstwem.

Dla Małp

PrintRok dynamiczny i pełen ożywienia, pomyślny pod względem zawodowym, lecz mało stabilny z domieszką frustracji. Należy dostosować się do szybkiego biegu Konia, skupić się na pracy i konsekwentnie dążyć do wyznaczonego celu. Dobrze byłoby pogodzić się ze swym antagonistą Tygrysem, bo teraz on jest w lepszej wobec Konia pozycji i z nim się nie wygra. Trzeba dba też o jak najlepsze relacje z najbliższymi, nawiązywać nowe kontakty i podejmować nowe obowiązki. A gdy w dodatku zachowasz ostrożność i rozwagę, trudności same się rozwiążą.

 
Dla Kogutów

PrintIch naturalnym żywiołem jest Metal Yin, który teraz bez problemu da sobie radę z Drewnianym Koniem Yang. Ponadto nad sektorem Koguta w 2014 roku czuwa Swatka, bardzo pomocna w takich sprawach, jak znalezienie partnera, dobre zarobki i prowadzenie ciekawego życia towarzyskiego. Koguty w stałych związkach będą wiodły zgodne życie domowe, o ile oczywiście nie dadzą się uwieść swemu powodzeniu i nie stracą przy tym głowy. Ale wszelkie nowe znajomości i przyjaźnie okażą się interesujące i wartościowe. Są też dobre prognozy dla sytuacji finansowej i poprawy pozycji zawodowej, uzyskania awansu lub nagrody. Przy działaniu rozważnym i słuchaniu swej intuicji będzie to dla Kogutów rok udany i pełen szczęśliwych wydarzeń.

Dla Psów

PrintPrognozy są nader pomyślne. Pies i Koń są najlepszymi przyjaciółmi i wzajemnie się wspierają. Po poprzednim trudnym roku Psy są teraz u szczytu swych możliwości i powodzenia. Ekspansja i postęp w wielu dziedzinach: rozpoczęcie nowej działalności lub nowa, znacznie lepsza praca, awans, dużo wyższe dochody, ożywienie w życiu towarzyskim, ale przede wszystkim jest to dobry czas na ożenek! Poza tym duża aktywność umysłowa oraz wiele ciekawych zajęć i wyjazdów. Psy powinny patrzeć na świat z optymizmem, ale i z rozwagą, bo w tym roku wszystko może się zdarzyć, zwłaszcza w kwietniu, miesiącu szalonego Smoka, opozycjonisty wszystkich Psów.

Dla Dzików

PrintPo poprzednich kłopotach w roku Węża (który lubi zjeść Dzika w kaszy!) będzie to rok pomyślny, fortuna teraz Dzikom sprzyja. Wreszcie zaległe dochody dotrą i znacząco zasilą ich konta. Będzie pokusa dużych wydatków i inwestycji, ogólnego luzu i dogadzania sobie. Nie należy jednak być zbyt ufnym i na przykład udzielać bez zastanowienia pożyczek nowo poznanym osobom. A tych nowych znajomości będzie teraz dużo! W domu i w pracy dobre układy, o ile tych spraw Dzik nie zaniedba!

Dla Szczurów

PrintŻywioły naturalne Szczura (Woda Yang) i Konia (Ogień Yang) są w konflikcie, w dodatku te zwierzęta na chińskim zodiaku znajdują się w opozycji, jest między nimi silny antagonizm. Koń jest impulsywny i niecierpliwy, a Szczur ostrożny i wyrachowany. Oba są bardzo aktywne, ambitne i egoistyczne, walczą o dominację, ale żyją w różnym tempie i patrzą na świat z zupełnie innej perspektywy. Dla Szczurów będzie to trudny rok, ujawnią się problemy w sprawach osobistych i finansowych, ogólnie będzie pod górkę. Jednak mimo stresów i wielu przeszkód będą miały motywację do działania. Powinny być rozważne, myśleć pragmatycznie, nie forsować swojej woli, a w razie kłopotów szukać doradców i mediatorów. Koniecznie trzeba dbać o zdrowie i o regularny wypoczynek. Jako remedium należy zaopatrzyć się w wisiorek z wizerunkiem KOZY, aby odwrócić od siebie uwagę Konia i osłabić zderzenie z energią tego roku.

Dla Bawołów

PrintNaturalny żywioł Bawoła to Woda Yin, która jest w harmonii z Drzewem Yang, żywiołem tego roku. Bawoły są teraz także pod wpływem innych korzystnych czynników: energia Dragona doda im otuchy w pokonywaniu przeszkód, a Pomoc Yin pomoże skutecznie działać i przyciągnie wsparcie wpływowych osób. Należy jednak zachować chłodną i otwartą głowę, bo rozmaite nieprzewidziane wydarzenia mogą nagle zakłócić uregulowane życie Bawołów. W sprawach prywatnych i zawodowych nie wszystko będzie szło gładko, ale warto zachowywać mimo to spokój, zwłaszcza w sytuacjach niespodziewanych. Trudnym okresem może być lipiec, miesiąc Kozy, opozycjonistki Bawoła. Sytuacja finansowa może być niestabilna, lepiej byłoby poważne decyzje odłożyć na później!

Dla Tygrysów

PrintKoń i Tygrys przyjacielsko się wspierają, więc przy wykazaniu się wytrwałością i poskromieniu swej buntowniczości Tygrys może w tym roku odnieść sukcesy na wielu polach. Pojawią się szerokie możliwości, należy podejść do nich ze spokojem, bez nerwów i pośpiechu, bo to przyniosłoby skutki odwrotne od zamierzonych. Trzeba starannie obmyślić strategię oraz jej alternatywne wersje na wypadek niespodziewanych komplikacji. Należy ćwiczyć cierpliwość i w pełni angażować się w to, co się robi, bo władca tego roku będzie skłaniał Tygrysy do wybryków. Trudnym okresem może być sierpień, miesiąc Małpy, antagonistki Tygrysa. I aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, Tygrys powinien dbać o zdrowie i nerwy, znaleźć też czas na relaks i wypoczynek.

Dla Kotów

PrintNaturalnym żywiołem Kotów jest Drzewo Yin, a więc rok Drewnianego Konia Yang będzie dla nich dobry, a nawet bardzo dobry. To właśnie im przypada teraz Kwiat Romansu, czyli Kwitnąca Brzoskwinia! Koty będą szalenie atrakcyjne, wszyscy będą chcieli się z nimi przyjaźnić, wspólnie pracować i spędzać wolny czas. Otworzy się wiele możliwości, pójdą w górę ich notowania zawodowe, są duże szanse na awans. Zajmowanie się nauką lub podjęcie nowych studiów (np. astrologii?) będzie bardzo korzystne dla ich rozwoju. Koty będą otoczone życzliwymi i pomocnymi ludźmi, i w razie potrzeby zawsze będzie ktoś gotowy pomóc i mądrze doradzić. Ważne, aby Kot umiał to docenić i wyraził swą wdzięczność. Będzie to w sumie rok pogodny i pełen nowych przyjaciół.

Dla Smoków

PrintZiemia Yang, naturalny żywioł Smoka, jest w konflikcie z Drzewem Yang Konia, co zapowiada dla Smoków niełatwy rok. Należy działać skrupulatnie i koncentrować się na zasadniczych sprawach niezależnie od napotykanych przeszkód. Będzie dużo niepewności i niemiłych niespodzianek, nowe wiadomości zasmucą i na pewien czas zmienią beztroskie na ogół życie Smoka. Dręczyć go będą rzeczywiste i wyimaginowane troski, powinien zachować spokój, poskromić wrodzony upór i nadmierną aktywność, a czas wiele problemów uporządkuje. Trudny może się okazać październik, miesiąc Psa. Pomyślnie będą jednak przebiegać sprawy zawodowe i finansowe oraz współpraca z pomocnymi osobami.

Dla Węży

PrintSpotkanie Ognia Yin, naturalnego żywiołu Węża, z Ogniem Yang Konia wymaga od Węża wysiłku. Introwertyczne Węże lubią spokój i komfort w codziennym życiu, a tymczasem jest to rok pełen niespodzianek, burzliwy i kipiący energią. Nierozwiązane dawne problemy i zmartwienia Węża wypłyną teraz na wierzch i będą źle oddziaływać na jego zdrowie i nerwy. Jeżeli Węże chcą zrealizować swoje plany, nie powinny ulega emocjom i wrodzonej popędliwości, by jakiś romans nie pokrzyżował ich zamiarów. Trudnym okresem będzie listopad, miesiąc Dzika. Tylko spokojne posuwanie się do przodu pozwoli Wężom osiągnąć cel i zachować wewnętrzną równowagę. Muszą trzymać się z daleka od intryg i plotek, skupić się na poprawie swych kontaktów i sposobu porozumiewania się z innymi, bo to ich pięta achillesowa, a ten rok jest do tego wyjątkową okazją, Należałoby dążyć do ocieplenia związków już istniejących i otworzyć się na nawiązywanie nowych. Jest to także dobry rok do nauki, studiów i wszelkiej pracy twórczej – intelektualista, jakim jest Wąż, może osiągnąć na tym polu świetne wyniki.  A więc ten rok może okazać się dla Węży całkiem pomyślny.

Sławne Konie: Samuel Beckett, Ingmar Bergman, Leonid Breżniew (O), Fryderyk Chopin (M), Nikita Chruszczow (D), Edgar Degas (D), Aldous Huxley, James Joyce, Zygmunt Kałużyński, Janusz Korwin Mikke (W), A.  Kwaśniewski, Helmut Kohl, Włodzimierz Lenin, Andrzej Lepper, Isaac Newton (W), Giacomo Puccini (Z), Jean Renoir, Franklin D. Roosevelt (W), Henryk Sienkiewicz (O), Aleksander Sołżenicyn (Z), John Travolta, Antonio Vivaldi (Z), Virginia Woolf (D), Józefina Baker, Jonasz Kofta, Oksana Dąbrowska, Neil Armstrong (M), Włodzimerz Frasyniuk, François Hollande,  Angela Merkel, Leszek Moczulski, Jan Olszewski, Condoleeza Rice, Jadwiga Staniszkis (W).

Są także sławne konie: Pegaz, Koń Trojański, Lajkonik oraz: Bucefał, koń Aleksandra Wielkiego, Rosynant, koń Din Kichota, Kasztanka, klacz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

        portrait-of-zacherie-zacharian-1886

 

painting_horse_1
Przyjemnych przejażdżek i bezpiecznych galopów na tegorocznym wierzchowcu
życzy Smok Margot Graham