Margot Graham - Kierownik Sekcji Astrologii w Polskim Towarzystwie Psychotronicznym, udziela porad astrologicznych.

Wszelkie informacje pod nr
tel. 22-648-68-57 i 697-200-028, adres email: margotgra[at]wp.pl

R O K  W O D N E G O  W Ę Ż A   Y I N  

04.02.2013 – 03.02.2014

Ze “Słownika mitów i tradycji kultury”wąż-1
Analiza wstępna
Cechy Ognia, Wody i Wodnego Węża
Prognoza na obecny rok
Ludzie Węże
Z kim Wężowi po drodze
Pięć typów Węży
Dobre rady na rok Węża
Prognozy dla zwierząt
Sławne Węże

Ze “Słownika mitów i tradycji kultury” Władysława Kopalińskiego

Wąż, jako symbol falliczny, w pradawnych obrzędach płodności związany był z Boginią Ziemi. W babilońsko-asyryjskich obrzędach ku czci bogini Isztar miał związek z drzewem – żeńskim symbolem corocznej odnowy wegetacji. W innych dawnych wyobrażeniach ułożony w kształt koła i pożerający własny ogon, jako Uroboros był symbolem wieczności. Dla starożytnych Greków uosabiał ideę odnowy i uzdrawiania (ponieważ zrzuca skórę w okresie linienia, a potem się „odradza”) i był atrybutem Asklepiosa, boga lekarzy (u Rzymian – Eskulapa). W biblijnej opowieści o Raju i drzewie wiadomości dobrego i złego (Gen. 3,1-7) symbolizuje złego ducha: „Wąż był chytrzejszy nad wszystkie zwierzęta ziemi” oraz: (Gen.3,15) „ Położę nieprzyjaźń między tobą (wężem) a niewiastą; ona zetrze twoją głowę, a ty będziesz czyhać na jej piętę.” Nadal jego wizerunek jest na szyldach aptek, mówi się też, że „lekarz ma węża w kieszeni”.

Analiza wstępna

Horoskop chiński to analiza Czterech Filarów Przeznaczenia czyli czterech informacji dotyczących czasu: roku, miesiąca, dnia i godziny danego wydarzenia. Rozpatrywanym wydarzeniem może być zarówno początek kolejnego nowego roku, jak i dokładna data urodzenia konkretnej osoby. Żywioły w chińskiej filozofii to podstawowych pięć składników opisujących wszystkie sprawy i byty na świecie. Związki i relacje między tymi komponentami określają los i możliwości rozwojowe każdej sytuacji i osoby. Można jednak ten los poprawić lub przynajmniej zminimalizować jego niedostatki – astrologia chińska jest w tym bardzo pomocna…
Obecny rok Węża opisują dwa żywioły: Woda Yin ponad Ogniem Yin. Zgodnie z ich naturą zachodzi między nimi konflikt – Woda kontroluje, ogranicza i osłabia Ogień. A więc znów nie możemy się spodziewać spokoju i wyciszenia rozhuśtanych emocji i utarczek. W 2013 roku świat także nie będzie spokojny, bo ten Wąż może przynieść zamieszki, protesty społeczne, zamachy bombowe, katastrofy, zabójstwa, eksplozje (także urządzeń nuklearnych), lecz możemy liczyć, że nie nastąpią poważne działania wojenne na skalę globalną.

Poprzednie lata Węża też nie były pokojowe:

● w Ognistym roku 1917 wybuchła krwawa Rewolucja Październikowa;
● w Ziemnym 1929 roku nastąpił wielki krach na giełdzie, dewaluacja, a potem długotrwały kryzys ekonomiczny;
● w Metalowym 1941 roku – wojna Niemiec hitlerowskich z ZSRR, a po ataku Japonii na Pearl Harbour przystąpienie USA do II wojny;
● sześćdziesiąt lat temu w Wodnym 1953 roku Węża – zmarł Stalin, lecz nadal trwała zimna wojna między USA i ZSRR, oba wrogie obozy zbroiły się nuklearnie i żelazna kurtyna między nimi trzymała się mocno;
● w Ognistym 1977 roku trwała zacięta wojna między Izraelem a światem arabskim;
● w Ziemnym 1989 roku Węża nastąpił przełom polityczny w Polsce, obrady Okrągłego Stołu, tajne rozmowy w Magdalence, a potem nieoczekiwane zwycięstwo „Solidarności” w wyborach do Sejmu. W Chinach pokojowe protesty, a potem masakra studentów na placu Tienanmen;
● w Metalowym 2001 roku – pamiętny dzień 11 września, atak na WTC i Pentagon, a w konsekwencji trwający do dziś konflikt dwóch światów, a może dwóch cywilizacji. W Izraelu po zabójstwie Izaaka Rabina wybór Ariela Szarona na premiera, co zaostrzyło konflikty z krajami islamu.

Przyjrzyjmy się teraz cechom Ognia, Wody i Wodnego Węża

OGIEŃ, będący naturalnym żywiołem Węża, charakteryzują takie cechy jak: egocentryzm, zdecydowanie, impulsywność, błyskotliwość, pomysłowość, pewność siebie, innowacyjność, poczucie humoru, dążenie do sukcesu, przedsiębiorczość, wewnętrzna pasja, wiara w siebie i w swe powodzenie. Żywioł ten może przejawiać się w sposób twórczy i pozytywny, ale też może być siłą groźną i destrukcyjną.

Żywioł WODY, który przypada na lata kończące się cyfrą „2” lub „3” (Woda ma wtedy – odpowiednio – jakość Yang lub Yin), obdarza takimi cechami jak: intuicja, dyplomacja, powściągliwość, skryte dążenie do celu („cicha woda”), tajemniczość, przenikliwość umysłu, wrażliwość, umiejętność przekonywania innych, przewidywanie przyszłych tendencji imożliwości, chłód, i spokój.

Woda Yin, stojąca teraz nad Ognistym z natury Wężem, może być porównana do porannej rosy lub mgiełki, kojącej i dającej świeżość. Może wnosić delikatność, tolerancję, cierpliwość, elastyczność i umiarkowanie, ale z drugiej strony chce wszystko penetrować i może dawać przebiegłość, chytrość, spryt, okłamywanie, oczernianie i oszukiwanie innych. W pozytywnej wersji konfiguracja słabej Wody i Węża sprzyja innowacyjnym ideom, błyskotliwej inteligencji i dążeniu do pozytywnych reform, w negatywnym wydaniu – wyraża się jako obmyślanie intryg i spisków, a nawet ataków i zamachów terrorystycznych.Wąż ukryty pod Wodą Yin to ktoś z ukrytą bronią, tajemniczy, nieprzewidywalny i zmienny jak kameleon. Dobrym porównaniem są tu aktywnie ostatnio stosowane w wojnie w Afganistanie DRONY. Sa to samoloty bezzałogowe unoszące się wysoko nad dokładnie filmowanym terenem i natychmiast przesyłające zebrane kadry do bazy w USA. Tam zespół ekspertów wojskowych na zimno je analizuje i podejmuje jednoznaczną decyzję: strzelać i zbombardować wioskę czy nie. Obserwowani ludzie są łatwym i bezbronnym celem, nie mają szans obrony, nie ma też nikogo, kogo można by oskarżyć o ewentualną pomyłkę i obarczyć winą, gdy ofiarą padają nie talibowie, a niewinne cywilne osoby, a często dzieci. Jest to typowe zakamuflowane postępowanie Węża!

Osoby urodzone w latach Wody Yin (ostatnia cyfra roku to trójka!) są przeważnie delikatne, skromne, cierpliwe, uprzejme i mało wymagające. Łatwo idą na kompromisy, dostosowują się do sytuacji i otoczenia, a w razie sprzeczki nie kłócą się, ale też nie ustępują. Swoje sprawy trzymają w tajemnicy, aby unikać dyskusji i krytyki. Często mają mnóstwo sekretów i tajemnic.
johnny-depp-709Sympatyczną postacią o cechach Wody Yin jest kapitan Jack Sparrow z filmu „Piraci z Karaibów” – jest sprytny, bystry, uprzejmy i ma miękkie serce. Dzięki szybkiej orientacji i zręcznym negocjacjom wychodzi cało z każdej opresji i walczy tylko wtedy, gdy to konieczne, ale potrafi być dość perfidny! Podobne cechy często mają ludzie teatru i filmu, na przykład Johnny Depp, urodzony w dniu Wody Yin i świetny w roli kapitana Jacka Sparrowa.
W polityce znanymi postaciami o silnych cechach Wody Yin są: cesarz Japonii Akihito, premier Pakistanu pani Benazir Bhutto oraz Chińczyk Xi Jin Ping. Ten ostatni, z rocznika 1953, urodził się także w dniu Wody Yin, a w obecnym roku najprawdopodobniej stanie na czele Chin i przyłączy do nich Tajwan.

Często tak się zdarza, że żywioł roku sprzyja karierze osób mających ten sam żywioł w swoich horoskopach. Rok 2009 był rokiem Ziemi Yin i Barack Obama (urodzony w roku Ziemnego Bawoła Yin) został prezydentem USA. Rok 2011 był rokiem Metalu Yin i na publicznej scenie widoczni byli David Cameron i Dmitrij Miedwiediew, nastąpiło też głośne schwytanie Bin Ladena, a w Norwegii ujawnił się masowy zabójca Anders Breivik – wszyscy oni są ludźmi z silnym żywiołem Metalu Yin w swych horoskopach.

Prognoza na obecny rok

W latach Węża z reguły dokonywane są poważne odkrycia naukowe, pojawiają się oryginalne idee, nowe trendy w sztuce, można też spodziewać się przełomowych wynalazków w medycynie. Pamiętajmy, że w 1953 roku została odkryta struktura DNA! Pojawią się zatem nowe metody leczenia, może upowszechni się leczenie energią i duchowe uzdrawianie.

snake_2Wzrośnie zainteresowanie światem podziemnym (badanie jaskiń i wulkanów) i podmorskim. Niestety trwające już poszukiwania złóż ropy naftowej pod lodami Arktyki wiążą się z niszczeniem pokrywy lodowej, zatruwaniem środowiska i zagrożeniem dla życia zwierząt i stworzeń morskich, ale dla wielkich korporacji liczy się wciąż tylko biznes.

Woda „podgrzewana” przez Ogień plus gorące wilgotne powietrze to składniki sprzyjające tworzeniu się huraganów i tornad. Poprzedni rok Wodnego Węża był pod tym względem rekordowy, a zakłócenia stanu równowagi w przyrodzie wcale nie maleją. Już jesienią 2012 roku potężny cyklon Sandy spustoszył Amerykę Środkową i znaczne obszary USA, paraliżując życie w wielu miastach (brak prądu i ogrzewania, nieczynne metro, banki, giełda i sklepy, zniszczenia infrastruktury). Zapowiadają się także powodzie, trzęsienia ziemi i większa aktywność wulkaniczna, a do tego wszystkiego dochodzi w tym roku zwiększona aktywność Słońca i słabnące pole magnetyczne, osłaniające Ziemię przed wiatrem słonecznym.

Mimo wszystko powrót żywiołu Ognia spowoduje poprawę nastroju, wniesie więcej optymizmu, ożywienia i entuzjazmu. Przypomnijmy, że w latach 2008 – 2012 brak było tego żywiołu – był to pięcioletni okres spadków na giełdzie, kryzysu gospodarczego, ograniczania wydatków, problemów z ratowaniem upadającej gospodarki w Grecji i Hiszpanii. Teraz ognista natura Węża zmieni tę pesymistyczną atmosferę, ożywi się giełda i koniunktura na rynkach finansowych, wzrośnie zaufanie do inwestowania i śmiałość w robieniu zakupów. Tendencja ta jeszcze się nasili w 2014 roku, którym zawładnie Drewniany Koń Yang, o znacznie silniejszej ognistej energii niż ma ją Wąż. W obu tych latach, będących pod wpływem Wody i Drzewa, wykażemy się większą dbałością o środowisko naturalne i nastąpi przyspieszony rozwój roślinności.

W obecnym roku dzięki energii Wody i Ognia są sprzyjające warunki dla przemysłu wydobywczego (kopalnie), metalurgicznego (produkcja samochodów), elektronicznego (hi-tech), tekstylnego, dla bankowości i sektora wydawniczego. Niestety także trwać będzie wyścig w testowaniu rakiet dalekiego zasięgu z bronią jądrową i gorące debaty nad groźbą użycia tej broni przez Iran i Koreę Północną.

Tegoroczny żywioł Wody to także aktywizacja transportu i komunikacji, a więc będziemy więcej podróżować, głównie drogą morską i samolotami, jednak w tych podróżach grozi stosunkowo większe ryzyko wypadków.

W chińskiej medycynie Woda Yin związana jest z nerkami, organami seksualnymi i systemem odpornościowym. Mogą nasilić się problemy związane z tymi organami, na przykład kamienie nerkowe, zapalenia i infekcje. Woda ponad Ogniem to sytuacja sprzyjająca namnażaniu się bakterii i wirusów. Należy szczególnie chronić przed infekcjami małe dzieci, a najbardziej narażonymi rejonami będą Chiny, Środkowy Wschód, Afryka Centralna i Ameryka Środkowa. Już w styczniu br. epidemia uciążliwej grypy rozpanoszyła się w centrum Europy i w Ameryce Północnej.

Kontrolowany, a więc osłabiony przez Wodę, jest żywioł Ognia, który w chińskiej medycynie wiąże się z sercem, oczami, mózgiem i systemem nerwowym. Osoby z problemami krążeniowymi i sercowymi, którym może zagrażać zawał lub udar mózgu powinny prowadzić odpowiedni tryb życia oraz obniżać poziom cholesterolu, który mógłby zablokować naczynia krwionośne. Polecane jest zatem zażywanie takich suplementów jak kwas Omega 3 oraz witaminy C i E.piotrus-pan-pacynka_950

A ponieważ żywioł Ognia lubi radość i zabawę, nastąpi duże ożywienie w świecie rozrywki. Sześćdziesiąt lat temu w analogicznym pod względem układu żywiołów 1953 roku ukazał się pierwszy numer „Playboya”, pierwsza powieść o Jamesie Bondzie, w USA pojawiły się pierwsze kolorowe telewizory i film Walta Disneya o Piotrusiu Panu. Jest to postać o typowych cechach Wody Yin – chłopiec wrażliwy i miły, ale bardzo dziecinny i skoncentrowany głównie na sobie – powstało potem psychologiczne określenie „Syndrom Piotrusia Pana”.

Wąż jest koneserem, a więc rozwinie się sztuka, obejrzymy wybitne filmy i przedstawienia, pojawią się interesujące książki i dzieła muzyczne. Ożywi się życie towarzyskie i kawiarniane. Wzrośnie zainteresowanie własnym wyglądem, atrakcyjnością i elegancją, a więc ubiorem i modą. Już teraz królują błyszczące, mieniące się materiały, cekiny, cętki, wzory wężowej skóry. Ubrania stały się ściślej przylegające do figury, uwypuklając naturalne kształty i zaokrąglenia. W tańcu zapanowały ruchy „wężowe” – płynne i dynamiczne. Stroje wieczorowe odsłaniają dużo gołego ciała, są prowokujące, odważne, nawet szokujące. Nosi się – jak u gada – małą głowę i gładką fryzurę z intrygującymi pasemkami. Modelki mają tajemniczy, nieprzenikniony wyraz twarzy, jedynie błyszczące oczy wyrażają emocje, czujność, gotowość do szybkiej reakcji lub ataku. Ten typ urody fascynuje, ale i ostrzega: mogę być niebezpieczna, gdy nie uszanujesz moich praw.
Ponadto, rok ten będzie sprzyjać rozwojowi ukrytych zdolności psychicznych, takich jak telepatia, intuicja, a nawet jasnosłyszenie czy jasnowidzenie. Wąż lubi medytować i zagłębiać się w subtelne filozoficzne problemy, co wielu osobom pomoże rozwinąć się wewnętrznie i duchowo.

Ludzie Węże

chinese-zodiac-snake-chinese-astrological-signs_123032743Wąż uwielbia greckie i łacińskie cytaty nawet w komiksach.

Wąż to najbardziej przebiegłe i najsprawniej myślące zwierzę chińskiego zodiaku. Roztropność i mądrość to jego wrodzone cechy. Natura obdarzyła go ponadto niewyczerpaną, niemal magiczną mocą. Daleki Wschód, podobnie jak Biblia, przypisuje mu takie cechy jak, fascynowanie, kuszenie, uwodzenie – jest więc stworzeniem niebezpiecznym! Wrodzona elegancja, grzeczność, umiejętność prowadzenia rozmowy, a przy tym inteligencja, dowcip,  tajemniczość i filozoficzna głębia to jego mefistofelesowskie sztuczki.

Jest spokojny, zrównoważony, lubi harmonię i piękno. Dzięki intuicji potrafi odgadywać uczucia innych i sprytnie nimi manipulować. Jako introwertyk snuje własne plany i zamierzenia, ale skrywa je nawet przed najbliższymi. Nie ulega wpływom ani naciskom ze strony otoczenia. Jego wypowiedzi są dobrze przemyślane, jego umysł działa jak komputer – precyzyjnie, szybko i bez zmęczenia.

Lecz Węże mają także wielkie wady: nie umieją przegrywać, mają potrzebę dominacji, nie znoszą nie mieć racji, nienawidzą krytyki własnej osoby. Gdy ich pozycja jest zagrożona, reagują z mściwością prawdziwego węża – stają się agresywne, zawzięte, zdolne do kłamstwa, wypaczają znaczenie słów, „odwracają kota ogonem”. Doskonale pamiętają doznane zawody, krzywdy i uchybienia, nie mają skrupułów, by okrutnie mścić się, choćby po wielu latach, za odniesioną zniewagę lub zniszczyć tego, kto stanął im na drodze. Ich nienawiść nie zna granic. Mogą długo czekać na odpowiedni moment, by potem zadziałać szybko i cicho, znienacka atakując upatrzoną ofiarę.

Wąż umie wytworzyć wokół siebie atmosferę magii, której nikt do końca nie zgłębi. Świetnie umie wykorzystać swój urok. Czasem kusi i przyciąga, czasem odpycha, to się wślizguje w najróżniejsze przygody miłosne, to się z nich wyślizguje. Jest zawodowym uwodzicielem (niezależnie od swojej płci), dla siebie żąda absolutnej wyłączności, choć sam się do wierności wcale nie poczuwa. Jest namiętny, posesywny i niezwykle zazdrosny. Najczęściej prowadzi podwójne życie, pełne intryg i skrytych zamiarów. Oprzeć się jego czarowi jest prawie niemożliwe, osoba, której w danej chwili pożąda, ulega mu jak zahipnotyzowana.

Ceni swą prywatność i ma mnóstwo sekretów, nikomu nie ufa, jest podejrzliwy i maksymalnie sceptyczny. Lecz także jest hedonistą i estetą, lubi mieć poczucie luksusu i sprawiać sobie przyjemności. Jego ubrania są eleganckie, uwielbia biżuterię, lubi też dobre lektury, teatr, muzykę. W doborze partnerów i przyjaciół także jest wybredny – są zawsze z najwyższej półki.

Tak jak Smok, Wąż jest znakiem karmicznym. Jego życie kończy się tryumfem lub tragedią – zależnie od przebiegu.

Najbardziej odpowiednie dla Węża zawody to: filozof, naukowiec, pisarz, reżyser, dyplomata, ambasador, antykwariusz, psychiatra, szpieg, ewentualnie astrolog.

 

54db0b4333f67_o

Z kim Wężowi po drodze, a z kim nie?

W opozycji do Węża w chińskim zodiaku znajduje się Dzik, zwany też Świnią. Dla tej spokojnej istoty oznacza to poważny konflikt z władcą obecnego roku. Zwierzęta te stoją na przeciwnych biegunach, mają zupełnie odmienne poglądy i sprzeczne dążenia. Znanymi osobami urodzonymi w latach Dzika są na przykład Hillary Clinton, Arnold Schwarzenegger i Kevin Spacey. Dla Dzików zapowiada się teraz duży zamęt: przeprowadzki, zmiany miejsca pracy, kłopoty, niespodziewane podróże, ale może to być także okazja do wprowadzenia potrzebnych od dłuższego czasu zmian. Należy być ostrożnym, nie jeździć za szybko samochodem i nie uprawiać ryzykownych sportów, na przykład nie skakać ze spadochronem i nie nurkować. Dobrze byłoby zaopatrzyć się w wisiorek z wizerunkiem Małpy, by zmniejszyć negatywne skutki zderzenia ze swym antagonistą.

Inne zwierzęta skonfliktowane z Wężem to Tygrys i Małpa. Dla nich, podobnie jak dla Dzika i samego Węża, powstaje teraz układ OGNISTEJ KARY, zapowiedź frustracji, zmartwień, trudności i pogorszenia zdrowia. Kara dotyczyć będzie także każdej osoby, która ma te zwierzęce znaki w filarze miesiąca, dnia lub godziny urodzenia. Nie wiąże się wyłącznie z rokiem przyjścia na świat.

Natomiast dla Bawoła (np. Baracka Obamy) i Koguta (np. Donalda Tuska) mamy dobre wiadomości: powodzenie będzie im teraz sprzyjać! Tworzą wraz z Wężem trygon wzajemnego popierania się i są w wielkiej przyjaźni. Działają bardzo podobnie – celowo, sumiennie, konsekwentnie i z zastanowieniem. Kierują się głosem rozumu, do wszystkiego podchodzą bez emocji,pragmatycznie i rzeczowo. Nie lubią niespodzianek i nagłych zmian. Cała trójka przepada za dyskusjami i szczegółowymi analizami, wzajemnie się wspierają i umacniają. Potrafią przechytrzyć wszelką konkurencję!

Jednak największym szczęściarzem będzie w tym roku Koń i to jemu przypadnie teraz „Kwiat Romansu”, czyli szalone powodzenie, zwłaszcza w miłości!

Pięć typów Węży

WĄŻ  WODNY (lata 1893, 1953, 2013)
MTE5NDg0MDU1MDYwMjUyMTc1Np. Mao Tse Tung i jego małżonka
Tak jak woda przenika przez każdą materię, tak Wodny Wąż dzięki swej intuicji umie wywierać wpływ na inne osoby. Ten oczytany intelektualista jest także bardzo praktyczny, sprytny, nastawiony biznesowo i ma szczególny talent do robienia interesów. Ma wielkie zdolności umysłowe i ogromną siłę koncentracji, obdarzony jest wielką charyzmą i nadmiernie ciekawską naturą. Sprawnie zarządza zarówno finansami, jak ludźmi i ich umysłami! Umie doskonale planować i nigdy nie traci z oczu swoich celów i kontaktu z rzeczywistością. Ma też świetną pamięć, dzięki której  przez całe życie pielęgnuje dawne urazy i żale. Ma cierpliwość Hioba, ale paszczę kobry, zaciekle ściga tych, którzy w porę nie zrozumieli, że lepiej nie drażnić nawet tego, pozornie spokojnego, Węża.

WĄŻ  DREWNIANY (lata 1905, 1965)
greta-garboNp. Greta Garbo
Jest rozważny, dbały o bezpieczeństwo finansowe i, w przeciwieństwie do innych Węży, stały i wierny w uczuciach. Potrzebuje jedynie całkowitej wolności intelektualnej! Dobrze poinformowany, elokwentny, a przy tym bardzo elegancki, w każdym otoczeniu jest z przyjemnością słuchany, a nawet podziwiany. Dyskrecja, odpowiedzialność i lojalność zapewniają mu powszechny szacunek. Zna się na sztuce, muzyce, teatrze i umie cieszyć się swym interesującym, dobrze zorganizowanym życiem.

 

WĄŻ  OGNISTY (lata 1917, 1977)
Np. JF Kennedy, Ferdinand Marcos (filipiński dyktator) i Gamel Naser (prezydent Egiptu)
Ten bardzo aktywny, pełen fizycznej i umysłowej energii Wąż ma charyzmę, wzbudza zaufanie i ma zdolności przywódcze. Wyborcy lubią głosować na takie osoby, odnosi więc sukcesy w polityce, tym bardziej, że sam gorąco pragnie i dąży do sławy, władzy i pieniędzy. A gdy zdobędzie taką wymarzoną pozycję, będzie jej bronił za wszelką cenę. Z natury jest maksymalnie podejrzliwy, pełne zaufanie ma tylko do siebie. Dla innych jest bezkompromisowy, łatwo ich osądza i potępia. Jego uczucia są dwubiegunowe: przesadna miłość lub wielka nienawiść. Jest przy tym szalenie zmysłowy, zazdrosny i bardzo zajęty sobą.

WĄŻ  ZIEMNY (lata 1929, 1989)
Np. Abraham Lincoln, Jacqueline Onassis
Ten najbardziej czarujący i zachwycający spośród Węży ma wielu przyjaciół i całą armię zwolenników. Jest spokojny, konserwatywny, pracowity i oszczędny, potrafi rozwiązywać trudne problemy i zachowuje zimną krew nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Zna zarówno swoje możliwości jak i ograniczenia i nie przecenia samego siebie. Zasadniczy i wiarogodny odnosi sukcesy w bankowości lub w ubezpieczeniach, umiejętnie pomnażając własny majątek. W kontaktach z ludźmi jest serdeczny, naturalny i spontaniczny, nie osądza swych bliźnich tak kategorycznie jak inne Węże.

 

WĄŻ  METALOWY (lata 1881, 1941, 2001)
Np. Pablo Picasso
pablo-picasso-1-by-mariebouldingue[171196]Pod wpływem żywiołu Metalu inteligencja Węża jeszcze bardziej się wyostrza. Wzrasta też siła jego woli i przemyślność w dążeniu do władzy i sukcesów. Każdy problem drąży do końca, ma świetne wyczucie sytuacji, działa szybko i skutecznie. Jest doskonałym psychologiem, potrafi wyczuć twój słaby punkt i wykorzysta go, by cię omotać. Intuicyjnie wie, co byłoby najdogodniejszą okolicznością do zapewnienia sobie łatwego i luksusowego życia, i dąży do tego bez skrupułów, sprytnie intrygując i matacząc. Jest mistrzem  „kreciej roboty”. Zdobywa upatrzoną pozycję, zanim ktokolwiek na szansę temu zapobiec i go powstrzymać. Jest to najbardziej skryty, nieuchwytny, tajemniczy i nadmiernie pewny siebie Wąż. Podejrzewa innych o ukryte zamiary, niekiedy w sposób wręcz paranoiczny. Ma skłonność do zawiści i stale chce przewyższyć swych konkurentów i opozycjonistów, nie przebierając w środkach. Zupełnie nie potrafi zaakceptować swego niepowodzenia ani porażki. W sprawach osobistych jest zazdrosny, posesywny, dominujący i niezwykle mało komunikatywny.  Nie należy do Węży, które da się oswoić!

horoskop-chinski-waz-200x119

Dobre rady na rok Węża

Wąż nie uznaje brawury i hurra-optymizmu, w jego roku uda się przeprowadzić tylko te sprawy, które zostały dobrze przygotowane i przemyślane. Ryzykowne działania powinny być zabronione – Wąż nie zna litości!

Wszystkim nam należałoby życzyć, byśmy trzymali się praktycznych i dobrze sprawdzonych ścieżek, porzucili mrzonki, oparli się szalonym wizjom i propozycjom. Powstrzymajmy się przed ryzykiem hazardu i śmiałych spekulacji, bądźmy ostrożni i rozważni. Starajmy się mieć oczy otwarte, a usta zamknięte, sprawdzajmy fakty i liczby przed postawieniem następnego kroku.

W polityce, jak i w życiu prywatnym, może pojawić się skłonność do intryg, plotek, manipulacji i zakulisowych działań. Niektórzy, by dopiąć swego, nie będą przebierać w środkach, będą agresywni, mściwi i bezlitośni. Wąż może też uaktywnić nasze ukryte wady, przez co możemy być uwikłani w konflikty i złudzenia z poziomu materialnego lub emocjonalnego (gwałtowne uczucia, zazdrość…).
Rok Węża sprzyja jednak rozwojowi ukrytych zdolności, także parapsychicznych, zgłębianiu filozoficznych i międzyludzkich problemów – może to pomóc w przyspieszeniu rozwoju wewnętrznego, pogłębić i wzbogacić nasze życie.

Dla urodzonych w latach Węża, Dzika, Tygrysa i Małpy specjalna rada: należy zaopatrzyć się w figurkę lub nosić wisiorek z wizerunkiem Małpy – odwróci ona od nas uwagę Węża i zmniejszy działanie kary, jaka w tym roku wymierzana jest tym zwierzętom. A dla wszystkich: negatywna energia będzie się teraz gromadziła w środku mieszkania (lub domu), dobrze więc byłoby tam zawiesić metalowy dzwonek i w niego uderzać, by ją rozpraszać.

A więc starajmy się trochę upodobnić do Węża, by go przechytrzyć!.

snake-calligraphy-chinese-new-year-2013-translation-2013-year-of-snake_124811197

Prognozy dla zwierząt

Pełny chiński horoskop analizuje rok, miesiąc, dzień i godzinę urodzenia, tzw. Cztery Filary Przeznaczenia, czyli zwierzęta i żywioły władające tymi filarami. W przedstawionych poniżej prognozach brane jest pod uwagę wyłącznie zwierzę związane z rokiem urodzenia i naturalny żywioł tego zwierzęcia. Wiemy, że każde chińskie zwierzę, oprócz tego, że ma swój żywioł naturalny, występuje w pięciu odsłonach, bo co dwanaście lat, zgodnie z teorią pięciu przemian, zmienia się żywioł roku jego panowania – jest więc pięć typów każdego zwierzęcia. Takie ogólne prognozy z konieczności są niedokładne, aby je uściślić należałoby dla każdej konkretnej osoby porównywać jej Cztery Filary Przeznaczenia z charakterystyką bieżącego roku. Wówczas można określić, czy żywioł i zwierzę roku harmonijnie bądź nieharmonijnie wpływa na poszczególne sfery życia tej osoby, na jej sprawy rodzinne, uczuciowe, zawodowe i zdrowotne. Proszę więc nie traktować poniższych tekstów jako prawdy absolutnej i nie brać ich zbyt dosłownie!

Dla Szczura

Należy być ostrożnym w inwestowaniu w nowe sprawy i w podejmowaniu ważnych decyzji. Grozi Ci niewielka choroba, napięcia nerwowe lub straty finansowe, które jednak da się odrobić pod koniec roku. Wtedy też poprawi się ogólna kondycja Szczurów. Ale sytuacja zacznie się stabilizować już w drugim półroczu, które ogólnie będzie lepsze.

Dla Bawoła

Pomyślny rok: łatwość w zarabianiu pieniędzy, wszystkie sprawy wydają się być w zasięgu ręki. Możesz jednak stracić zaufanie do kogoś z przyjaciół lub mieć trudności w kontaktach z bliskimi – aby to przezwyciężyć, należy otwarcie z nimi pomówić. Bawoły nie powinny jednak w tym roku zawierać małżeństw ani planować długotrwałych związków – ten rok nie sprzyja nowym projektom, korzystniejsze jest kontynuowanie spraw rozpoczętych wcześniej.

Dla Tygrysa

Tygrys jest żywiołowy i ekspansywny, jest więc zwierzęciem o przeciwstawnych cechach w stosunku do charakteru skrytego Węża, który nie znosi gwałtowności, chodzi tajnymi ścieżkami i manipuluje swym otoczeniem. Bądź więc ostrożny, nie wplątuj się w zagmatwane sprawy, bo i tak zapowiadają się dla Ciebie kłopoty, tzw. Ognista Kara. Czeka Cię dużo pracy, grożą też rozczarowania ze strony osób przeciwnej płci. Romantyczne marzenia odłóż na potem, unikaj wszelkich ryzykownych posunięć, ale wytrwale kontynuuj powzięte dawniej plany.

Dla Kota

Kot stara się teraz polepszyć swą pozycję życiową, ale nie zrobi oszałamiających postępów. Zapowiadają się przymusowe podróże i zmagania z trudnościami nadciągającymi z wielu stron. Może nastąpić zmiana mieszkania lub pracy. Mniej będzie czasu na życie rodzinne, za to wiele nieplanowanych wydatków. Kot zakłada teraz fundamenty pod przyszły sukces, na który może liczyć już wkrótce.

Dla Smoka

Rok pomyślny dla spraw zawodowych. Pomimo wlokących się od zeszłego roku przeciwności teraz łatwo uda się realizacja twoich planów. Pieniądze będą łatwo przychodzić, lecz jeszcze szybciej znikać. Życie domowe i uczuciowe będzie jednak przez Ciebie zaniedbywane i z tego powodu mogą powstać problemy osobiste. Ale najważniejsze to nie siedzieć w miejscu, aktywnie wyrażać swą dużą teraz energię i rozmach życiowy!

Dla Węża

Osiągnięcia będą mniejsze niż twoje oczekiwania. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie dokonywać nagłych zmian. Aby uniknąć kłopotów, konieczna jest cierpliwość, każdy krok musi być rozważny. Mogą Ci grozić nieporozumienia w pracy, zawirowania w miłości, zranienia lub skaleczenia. Sukcesy zawodowe będą skromne, skoncentruj się na umacnianiu zdobytych już pozycji i odzyskaniu nad nimi kontroli. Ale zainteresowanie ze strony płci przeciwnej masz murowane, Węże będą teraz zabójczo atrakcyjne i fascynujące!

Dla Konia

Pracowity rok, wymagający dużych nakładów energii, lecz dzięki wysiłkowi można oczekiwać znacznych osiągnięć. Mogą wprawdzie pojawić się pewne trudności ze strony współpracowników i opóźnienia z powodu nieprzewidzianych trudności, ale zawsze możesz liczyć na pomoc rodziny i najbliższych. Dla spraw zawodowych druga połowa roku będzie dużo łatwiejsza i spokojniejsza. Koniowi w tym roku przypadł Kwiat Brzoskwini, czyli Romansu, więc sprawy osobiste i uczuciowe przez cały rok zapowiadają się świetnie!

Dla Kozy

Dobry rok, odzyskasz siłę, pozycję i popularność. Zapowiadają się nowe znajomości z wpływowymi ludźmi, ciekawe podróże, dodatkowe dochody, awans zawodowy. Przejściowe trudności mogą to nieco opóźnić, ale ten rok zakończy się sukcesem. Kozy z łatwością pokonają przeszkody i obronną ręką wyjdą z tarapatów, choć niepohamowany pociąg do przygód spustoszy ich zasoby finansowe.

Dla Małpy

W roku Węża zapowiadają się dla Małp trudności, tzw. Ognista Kara. O ile chcesz uniknąć rozdźwięku z najbliższymi, w domu za wszelką cenę trzymaj język za zębami, wystrzegaj się konfrontacji i niepotrzebnych kłótni. W razie poważnych kłopotów zawodowych możesz jednak liczyć na pomoc przyjaciół, a nawet zwierzchników. Drugie półrocze będzie nieco łatwiejsze – uda się pogodzić pracę z odpoczynkiem i rozwiązać problemy domowe.

Dla Koguta

Staraj się utrzymać zdobytą wcześniej dobrą pozycję, bo w tym roku nie będzie specjalnych zysków, dobrze gdy uda się ograniczyć straty. Jeżeli nie musisz, nie wyruszaj w dalekie podróże, bo mogą czyhać niebezpieczeństwa lub kłopoty. Nie należy też (na razie) przeprowadzać rozwodów ani żadnych spraw sądowych. Skup się na sprawach codziennych, a ważniejsze tematy przełóż na drugie półrocze.

Dla Psa

Bardzo dobry rok, masz wprawdzie dużo pracy, lecz Twoje wysiłki zostaną właściwie ocenione i nagrodzone. Powodzenie w nowych przedsięwzięciach, pomoc ze strony wpływowych osób, zwłaszcza w pierwszej połowie roku. Do wszystkiego będziesz podchodził z lekkością, także życie domowe dostarczy ci wielu radości. Sukcesy gwarantowane, szczególnie gdy posłuchasz dobrych doradców.

Dla Dzika

Będzie to niełatwy czas. Jako opozycjoniście Węża czeka Cię teraz tzw. KARA. Z powodu nadmiernych wydatków, ekstrawagancji, szalonych podróży i gorączkowych operacji finansowych Dzik łatwo może wpaść w kłopoty, które przyhamują jego rozpęd życiowy. Mogą też powstać konflikty z osobami przeciwnej płci. Wystrzegaj się rozrzutności, lekkomyślnie nie udzielaj pożyczek, nie daj się oszukać ani wykorzystywać, bądź ostrożny w kontaktach z innymi.

Sławne Wężę

Yaser Arafat, Charles Baudelaire, Joseph Conrad, Giovanni  Casanova, Karol Darwin,  Fiodor Dostojewski, Bob Dylan, Gustave Flaubert,  Indira Gandhi, Greta Garbo, Johann W. Goethe, Grace Kelly,  Jan Kalwin, J. F. Kennedy, Stephen King, Abraham Lincoln, Mao Tse Tung, Dmitrij Miedwiediew, Alfred Nobel, Jacqueline Onassis, Pablo Picasso, kard. Richelieu, Wilhelm Roentgen, Ariel Szaron, Jean Paul Sartre, książę Karol Windsor, Catherine Zeta Jones,  Xi Jin Ping.

 

kopernik1        1-13966

chinski_zodiak_rok_weza

Wąż jest istotą nieobliczalną, w jego szalonym roku można spodziewać się przekraczania barier,

z barierą zdrowego rozsądku włącznie — ostrzegam o tym jako Smok!