Margot Graham - Kierownik Sekcji Astrologii w Polskim Towarzystwie Psychotronicznym, udziela porad astrologicznych.

Wszelkie informacje pod nr
tel. 22-648-68-57 i 697-200-028, adres email: margotgra[at]wp.pl

R O K   M E T A L O W E G O  K O T A
04.02.2011 – 03.02.2012

stock-illustration-18479908-egyptian-cats-with-papyrus


Ogólna prognoza na ten rok

Poprzednie lata kota
Co teraz przed nami?
Każdy kot jest inną tajemnicą
Związki kota z innymi zwierzętami
Pięć rodzajów kotów
Krótkie prognozy dla wszystkich zwierząt

 

Ogólna prognoza na ten rok

W chińskim kalendarzu rok Kota następuje po roku Tygrysa – po roku gwałtownym potrzebujemy odpoczynku. Można by więc oczekiwać, że będzie to rok spokojniejszy niż poprzedni, który z nawiązką spełnił najgorsze przewidywania. Lecz nadal żywioł roku, czyli Metal, jest w dysharmonii z Drzewem, naturalnym żywiołem znaku Kota, podobnie jak to było w minionym roku Metalowego Tygrysa. Różnica polega na tym, że poprzednio był to Metal Yang (aktywny, męski), a obecnie działa Metal Yin (o tendencji żeńskiej, bardziej pasywnej). On także jest niszczącą bronią, zawsze sprawdza się zasada, że twardy jak stal Metal niszczy delikatne Drzewo. Atmosfera tego roku, choć pozornie spokojniejsza, podminowana będzie wewnętrznym konfliktem i napięciem. Metal Yin potrafi działać podstępnie, z zaskoczenia i nawet jeszcze bardziej drastycznie niż jawna i spektakularna agresywność Metalu Yang.
Żywioł Drzewa związany jest z wiosną, budzeniem się nowych energii, środowiskiem naturalnym i młodością. Można oczekiwać, że młodzi ludzie przebudzą się do tapety-tapeta-zielone-oczy-kota-koty-zwierz-ta-685504działania, wystąpią z nowymi ideami, będą domagać się zmian i reform na dużą skalę. Kot jest delikatnym Drzewem, które w zestawieniu z Metalem narażone jest na ataki i uszkodzenia. Wynika z tego, że podobnie jak w poprzednim roku możemy się spodziewać katastrof ekologicznych, powodzi i pożarów lasów, wypadków komunikacyjnych i dalszej degradacji środowiska naturalnego.
Gdy chodzi o zdrowie, Metal „rządzi” układem oddechowym, a jego konflikt z Drzewem zapowiada pogorszenie jakości powietrza, co grozi alergiami i nasileniem się chorób gardła i płuc. Drzewo z kolei wiąże się z wątrobą, a więc w tym roku powinniśmy nie narażać tego organu na przeciążenia. Ważną sprawą jest profilaktyka, prowadzenie zdrowego trybu życia i wzmacnianie odporności. A w skali globalnej coraz pilniejsze staje się ograniczenie zatruwania środowiska i, w dosłownym sensie, ratowanie biosfery Ziemi.
Są i pozytywne wpływy Kota: będzie to rok pomyślny dla zacieśniania więzów rodzinnych oraz dla rozkwitu takich dziedzin jak muzyka, przemysł rozrywkowy i kosmetyczny. A Metal Yin wspiera rozwój telekomunikacji i informatyki.

Poprzednie lata KOTA

kot_1Przypomnijmy, co zdarzyło się w innych jego latach, a przede wszystkim 60 lat temu, w analogicznym roku Metalowego Kota.
W 1951 roku zimna wojna między blokiem wschodnim (czyli ZSRR, ChRL i państwami demokracji ludowej) a blokiem zachodnim (NATO) przerodziła się w ekstremalne zagrożenie. Oba wrogie obozy posiadały już broń atomową. Na Dalekim Wschodzie groziło jej użycie, ale na szczęście konflikt został zażegnany. A było tak: w poprzednim (1950) roku Metalowego Tygrysa komunistyczna Korea Płn., popierana przez ZSRR i ChRL, zaatakowała Koreę Płd., odnosząc tryumfalne zwycięstwa. Przed ostatecznym unicestwieniem Koreę Płd. uratowała interwencja amerykańska. Rozpoczęła się na początku 1951 roku, gdy głównodowodzący siłami Południa gen. Mac Arthur ostro przystąpił do ataku. W marcu po zaciętych walkach odbita została stolica Korei Płd., Seul, i wojska amerykańskie przekroczyły 38. równoleżnik. Gen. Mac Arthur, chcąc iść za ciosem, opowiadał się za szybkim użyciem broni atomowej przeciwko Chinom, by całkowicie pokonać siły komunistyczne i by Czang-Kai-Szek odzyskał władzę. Innego zdania był prezydent USA Harry Truman, który dążył do porozumienia i negocjacji pokojowych. Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło go w tym, potępiając interwencję chińską, zalecając przerwanie walk i przywrócenie granicy między obiema Koreami na 38. równoleżniku. Gen. Mac Arthur został przez prezydenta Trumana zdymisjonowany, co wywołało wybuch oburzenia w społeczeństwie amerykańskim. Żądano nawet postawienia Trumana w stan oskarżenia, a powracającego do Ameryki Mac Arthura witano jak bohatera. To niesłychane zamieszanie ucichło po paru tygodniach, pokój na Dalekim Wschodzie został przywrócony, świat jednak otarł się o konflikt nuklearny o globalnym zasięgu.

Przypomnijmy także, że w 1939 roku, który był rokiem Ziemnego Kota, wybuchła II wojna światowa. W wyniku hekatomby spowodowanej przez Hitlera i Stalina ludzkość poniosła miliony ofiar i doświadczyła niewyobrażalnych cierpień. Zakończenie wojny nastąpiło w 1945, w roku Drewnianego Koguta. Kogut jest opozycjonistą Kota!

W kolejnym roku Kota, tym razem Wodnego (1963), także ma miejsce bulwersujące cały świat wydarzenie. John F. Kennedy (Ognisty Wąż) ponownie kandyduje na stanowisko prezydenta USA. W ramach kampanii wyborczej 22.11.1963 przybywa wraz z żoną do Dallas, stolicy Teksasu. Kawalkada samochodów jedzie głównymi ulicami miasta do ratusza. Prezydent z żoną i gubernatorem Teksasu w otwartej limuzynie witają zgromadzone tłumy. Jest to ryzykowne, gdyż jego antyrasistowska i liberalna polityka ma wielu przeciwników w tym konserwatywnym, prawicowym stanie. Padają strzały, prezydent trafiony w głowę umiera. Domniemany zamachowiec Lee Harvey Oswald zostaje zatrzymany, lecz w trzy dni później ginie w siedzibie policji zastrzelony przez aferzystę i przestępcę Jacka Ruby’ego. Ten z kolei wkrótce umiera w więzieniu na atak serca. Większość świadków tych wydarzeń ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Pozostaje wiele niedomówień, opinia publiczna jest w szoku. Te dramatyczne wypadki zmieniły kierunek i rozkład sił w polityce międzynarodowej, w USA prezydenturę objął dotychczasowy wiceprezydent Lyndon B. Johnson, reprezentant konserwatywnych stanów południowych. A więc, mimo że Kot jest pacyfistą, jego lata nie zawsze są spokojne!

Co teraz przed nami?

Najbardziej palącą sprawą są wydarzenia rozgrywające się na naszych oczach na Bliskim Wschodzie. 14.01.2011 wybuchła rewolucja w Tunezji, prezydent Ben Ali został zmuszony do ucieczki z kraju. 25.01 rozpoczęły się masowe protesty w Egipcie. Miliony ludzi w Kairze, popierając zmiany w Tunezji, domagają się ustąpienia prezydenta Mubaraka, oskarżanego o korupcję i doprowadzenie kraju do zapaści ekonomicznej. Pomimo brutalnych represji policji i wojska (wielu zabitych, rannych, masowe aresztowania), akcja rozprzestrzenia się na inne miasta i kraje regionu. Protestujący zablokowali Kanał Sueski, statki amerykańskie wpłynęły na Morze Czerwone, co świadczy o poważnym zaniepokojeniu i zaangażowaniu USA w dalszy rozwój wypadków. Fala oburzenia wzmaga się, dotarła do Algierii, Jemenu, Jordanii, Libii i Bahrajnu. Wszędzie główną przyczyną protestów jest nędza, niedożywienie, głód i bezrobocie – zapaść ekonomiczna, do której doprowadziły skorumpowane rządy. Ale przede wszystkim wyczerpała się cierpliwość milionów zniewolonych ludzi, dość już mają dyktatury tyranów panujących w tych krajach od dziesiątków lat. Motorem protestów są wykształceni i nowocześnie myślący młodzi ludzie, którzy obecnie nie widzą perspektyw na poprawę własnej sytuacji i na podniesienie poziomu życia swych ziomków. Jak napisał Lew Trocki „rewolucja jest niemożliwa tak długo, dopóki nie staje się nieunikniona”. Wybuchła więc „arabska wiosna ludów”, proces o historycznym znaczeniu, który może zmienić globalny układ sił między bogatymi krajami Północy a biednymi rejonami Południa. Sytuacja na Bliskim Wschodzie rozwija się…

kot tarot.net.plZ początkiem marca, wraz z wejściem Urana w znak Barana zatrzęsła się ziemia u wybrzeży Japonii. Niespotykanej siły tsunami unicestwiło całe miasta, zabijając i pozbawiając dachu nad głową tysiące ludzi. Płoną reaktory elektrowni atomowej, niebezpiecznie wzrasta promieniowanie radioaktywne. Zachwiał się światowy system ekonomiczny, a skutków geofizycznych, ekologicznych i meteorologicznych nie sposób przewidzieć.

Ostatnio także zaczął się zaostrzać od dawna napięty antagonizm na Półwyspie Koreańskim. W poprzednim roku Metalowego Tygrysa (2010) siły Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zatopiły statek Korei Płd., zabijając wielu marynarzy i ostrzelały jej wyspę na Morzu Żółtym, gdzie śmierć poniosły osoby cywilne. To pierwszy od 60 lat tak poważny przypadek zaostrzenia konfliktu między tymi krajami. W odpowiedzi Korea Płd. przeprowadziła największe w swej historii ćwiczenia wojskowe w bliskiej odległości od strefy zdemilitaryzowanej (38. równoleżnik) dzielącej te kraje. A prezydent Korei Płd. Li-Mung-bak zagroził Korei Płn. bezlitosnym atakiem za każdy następny akt agresji. Napięcie trwa, zdaniem ekspertów to wciąż tylko pogróżki, ale sytuacja może okazać się niebezpieczna. Miejmy jednak nadzieję, że podobnie jak sześćdziesiąt lat temu, ten zapalny konflikt uda się dyplomatycznie ugasić.

Czego poza tym możemy się spodziewać?

Ogólnie w polityce nastąpi wzmocnienie tendencji konserwatywnych, totalitarne władze i rządy będą twardo broniły swoich pozycji. W takich krajach jak Chiny, Iran i Birma trudno liczyć na złagodzenie dotychczasowego kursu i większy liberalizm. Może też nastąpić nasilenie tendencji fundamentalistycznych w wielu nurtach religijnych.
Dla światowej gospodarki rok 2011 zapowiada się słabo, będzie dalsza inflacja i nadal niskie kursy dolara i euro. Wyjścia z kryzysu jeszcze nie widać, bo przyczyny obecnych problemów ciągle trwają. Jednak zjawiska rynkowe staną się bardziej przewidywalne. Rok ten wymaga koncentracji, rozsądku i oszczędności, dzięki czemu zostaną one w pewnym stopniu okiełznane.
Jest duża szansa, że w polityce i stosunkach międzynarodowych przeważą dążenia pokojowe i dyplomacja. W naturze Kota leży przekonanie, że negocjacje są lepsze niż rozwiązania siłowe. Pod wpływem rozważnego Kota łatwiejsze będą kompromisy i rozsądne ustępstwa. Powinniśmy teraz leczyć rany po bitwach toczonych w poprzednim roku.

kot ingTaki rok sprzyja zawieraniu małżeństw, wszelkich trwałych związków i umów, a także rodzeniu dzieci. Kot jest zwierzęciem rodzinnym i domowym, żyje beztrosko, wszystko ma, gdyż inni o niego dbają i go rozpieszczają, i z tego powodu dzieci urodzone w jego latach uważane są za szczęściarzy. A szczególnie dobrze im się powodzi, gdy są zarówno poczęte, jak i urodzone w trakcie „kociego” roku!
Oczywiście w roku Kota wskazane jest utrzymywać dobre kontakty ze swymi przyjaciółmi Kotami, mieć w domu kota lub kilka kotów i mieć „kota” na ich punkcie, a co najmniej zaopatrzyć się w jego figurkę albo konterfekt. Pomoże to zharmonizować się z naturą Kota i działać w rytmie tych mądrych istot.

W życiu prywatnym odczujemy poprawę atmosfery. Pod wpływem Kota będziemy przyjaźnie nastawieni, bardziej zrelaksowani, łagodniejsi, zrównoważeni, uprzejmi i delikatni. Pieniądze wreszcie przestaną być tematem tak zasadniczym. Umiar i dobry gust będą widoczne w każdej dziedzinie. Jednak grozi nam zbytnie pobłażanie i dogadzanie sobie, co może osłabić naszą efektywność działania i poczucie obowiązku. Nie będziemy się zbytnio przejmować nieprzyjemną rzeczywistością. Zasady i regulacje nie będą sztywno przestrzegane. Zajęci przyjemnym spędzaniem czasu do poważniejszych spraw będziemy podchodzić lekko i niefrasobliwie. Trudne sprawy i zadania odłożymy na potem, a przynajmniej będzie taka tendencja. Tempo życia przyhamuje, więcej czasu poświęcimy zabawie, rodzinie, kontaktom towarzyskim i pozwolimy sobie na takie spędzanie czasu, o jakim zawsze marzyliśmy. Po poprzednich burzach potrzebujemy luzu i wypoczynku oraz tego, żeby przestać tak ciągle się spieszyć. A władca następnego roku, Smok, znów doda gazu i wszystko wprawi w ruch!

Każdy Kot jest inną tajemnicą

Zwyciężam, ulegając …

W zodiaku chińskim zwierzę to należy do najtrudniejszych do opisania znaków. Trudno nawet ustalić, czy to Kot, Zając czy Królik, te różne nazwy na Dalekim Wschodzie używane są wymiennie z zależności od kraju. Zresztą te trzy zwierzątka w dużym stopniu są do siebie podobne, a nawet różnice między nimi sumują się i dopełniają cechy osób urodzonych w roku, któremu patronują. Za to, gdy w krajach Zachodu mowa jest o astrologii chińskiej, najczęściej używana jest nazwa KOT, zapewne z powodu jego dominujących cech, takich jak domatorstwo, zamiłowanie do spokoju, introwertyzm, tajemniczość.
Koty wzbudzają w nas skrajne emocje, nikt nie pozostaje wobec nich obojętny. Są ich wielbiciele i wrogowie, uwielbiamy je lub ich nie cierpimy. W starożytnym Egipcie były ubóstwiane i czczone pod postacią bogini Bastet o głowie kotki, a po śmierci ich ciała były balsamowane. W średniowiecznej Europie te przymilne istoty podejrzewane były o konszachty z diabłem i palone wraz z czarownicami na stosach. Nadal czarne koty są atrybutami wróżek, a wiele osób obawia się kłopotów, gdy taki mruczek przetnie im drogę.

kotO Kotach nie sposób mówić jednoznacznie. Każdy z nich jest indywidualistą i połączeniem przeciwstawnych cech: domatorstwa i dzikości, zamiłowania do spokoju i wewnętrznej potrzeby wolności. Nasz bohater z gracją porusza się między salonami i dachami, między świątyniami i piwnicami. Ociera się o nasze nogi, lubi pieszczoty, ale chadza własnymi drogami i zawsze demonstruje niezależność. Jego zachowanie jest trudne do przewidzenia. Wywinie się z każdej pułapki, wyprowadzi w pole najsilniejszego przeciwnika, nie da się zmusić do tego, czego nie chce. A gdy Kota na chwilę zastąpimy Zającem (lub dzikim Królikiem), to warto wiedzieć, że ma on zawsze trzy wejścia prowadzące do swojej kryjówki, co myli przeciwników i zapewnia mu większe bezpieczeństwo. Potrafi znikać, a potem niespodzianie pojawiać się w innym miejscu.

Ten, kto urodził się w roku Kota, jest właśnie taki. Jest wrażliwy, wyczulony na sytuacje, nastroje, ton głosu i każdy gest. Słucha głównie własnej intuicji i bardziej kieruje się uczuciami i nastrojami niż logicznym rozumowaniem. Dlatego nie warto przekonywać go racjonalnymi argumentami. Rzadko się denerwuje, z reguły zachowuje spokój i zimną krew. Nie brak mu giętkości i zdolności dyplomatycznych, jest zawsze elegancki i dyskretny, we wszystkim przestrzega umiaru. Nie lubi spięć, konfliktów, kłótni – ale gdy zostaje przyparty do muru i sytuacja wydaje się bez wyjścia, pokazuje ostre pazury! W pozostałych przypadkach uchyla się od walki i unika sprzeczek. Dobrze się czuje w życzliwej, pogodnej atmosferze, lubi komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ma wysoko rozwinięty zmysł etyczny, jest uczciwy, ugodowy, ostrożny i rozważny. Na pewno nie jest stworzony do czynów rewolucyjnych, a najgorsze dla niego zajęcie, to kaskader!

Nie lubi tego, co narusza jego równowagę – nieprzewidzianych sytuacji, wojen, nerwowości, zmian, ryzyka, poczucia niepewności i takich nieprzyjemności jak głód, zimno, wilgoć, ciężka praca, pośpiech. Jego słabą stroną jest skłonność do wahań, bojaźliwość, drażliwość na własny temat, niechęć do angażowania się w publiczne sprawy. Woli mieć święty spokój, dobrze zabezpieczone tyły, czyli możliwość wycofania się, i swój wygodny kącik, miękką poduszkę, własny pokój lub prywatną rezydencję…

Koty są łatwe we współżyciu, gdyż są z natury łagodne, towarzyskie, ugodowe i rzadko się denerwują. Są pełne ciepła i delikatności, gościnne, wyrozumiałe i tolerancyjne, a jako przyjaciele – niezwykle oddane. Łatwo je jednak zranić jakimś nieopatrznym słowem, krytyką czy nieprzychylnym gestem, a ponieważ mają dobrą pamięć, długo nie wybaczają takich „zniewag”!

W szerszym gronie usuwają się często w cień, za to wśród najbliższych lubią błyszczeć i słyszeć wyrazy uznania. Wywierają dobre wrażenie swym taktem, uprzejmością, naturalnym sposobem bycia i elegancją. Wypowiadają się ze swobodą i lubią poszerzać swą wiedzę. Mają też wewnętrzną mądrość, nieomylną intuicję i zamiłowanie do medytowania, ale o czym, pozostaje tajemnicą.

Życie uczuciowe Kotów

Pragną być kochane i podziwiane, dlatego też roztaczają swój urok zarówno przed bliskimi, przed tymi, których chcą pozyskać, jak i przed tymi, których szanują. Znają upodobania swego otoczenia, nie zapominają o składaniu życzeń, są grzeczne i dobrze ułożone. Rozkwitają i emanują szczęściem, gdy są otoczone miłością i troską, ale gdy nie mają stałego dopływu ciepłych uczuć, czują się bardzo źle.
W bezpiecznym, serdecznym i stałym związku są wierne, oddane i czułe, dbają o harmonię w rodzinie, cenią spokojne codzienne życie, uwielbiają swoje mieszkania, lubią przyjmować gości. Ale gdy tapetki_koty_032partner zdradzi i pada słowo „rozwód”, Kot (lub Kotka) zmienia się we wściekłego tygrysa i nie pozwoli, by harmonia domowa została zakłócona. Jednak gdy zdrajca odpowiednio się ukorzy i odpokutuje, Kot skłonny jest mu wspaniałomyślnie wybaczyć. Ale gdy pojawia się zbyt wiele napięć i konfliktów, Kot dumnie odchodzi, choć z założenia nie lubi rozstań.
Koty uwielbiają dzieci, rozpieszczają je i chronią przed zagrożeniami, ale związane z tym obowiązki i nieprzewidziane zdarzenia są dysonansem w ich uregulowanym trybie życia. Usiłują wpoić swym małolatom dyscyplinę, lecz mało skutecznie, gdyż nie są w tym konsekwentne, wpadają w gniew, nie panują nad sytuacją i nie mają dostatecznie dużego autorytetu. W rezultacie niezależnie usposobione dzieci, na przykład spod znaku Tygrysa, Smoka lub Konia, wystawią spokój rodzica na ciężką próbę!
I choć Kot jest tak serdeczny dla swej rodziny, z łatwością się od niej odrywa i, gdy zapragnie, wybiera towarzystwo przyjaciół.

Praca i kariera zawodowa Kotów

Koty mają duże możliwości rozwojowe, fantazję i potencjał twórczy, warto to rozwijać od najmłodszych lat. Dziecko Kot jest miłe, posłuszne, lubi się uśmiechać, chętnie bierze udział w zabawach z kolegami. W szkole dobrze się uczy, jest grzeczne, starannie odrabia lekcje, jest lubiane przez nauczycieli. Nie przepada jednak za sportem, bo nie lubi ryzyka i współzawodnictwa.
W pracy są to ludzie rzetelni, skromni, obowiązkowi, nie zabiegają o eksponowane stanowiska, najczęściej nie miewają wygórowanych ambicji. Ważniejszy od osiągnięć zawodowych jest dla nich sukces w życiu osobistym. Lubią pracować w zespole, zrobią wszystko, by uniknąć konfliktów i nie narazić się na krytykę. W rezultacie mają bardzo niewielu wrogów i rzadko wpadają w kłopoty. Każdą decyzję długo i starannie rozważają, wzbudzają zaufanie, dzięki czemu mogą się wybić w dziedzinie prawa, finansów lub sztuki. Są też zręczne w interesach, mają dar wyczuwania dobrej koniunktury. Dobrze też prosperują w przemyśle rozrywkowym, kosmetycznym i w branży muzycznej. Mają dobry gust i zdolności handlowe, mogłyby zajmować się antykami lub pośredniczyć w obrocie nieruchomościami. Finansowo zawsze dobrze im się powodzi!
Bywa, że Kot zostaje wybitnym politykiem lub dyplomatą. Kobieta Kot może odnieść sukcesy w każdym zawodzie, który wymaga wrażliwości i dobrej prezencji. Dzięki swej elegancji i ogładzie może być doskonałą partnerką dla wybitnego męża stanu. Ale pamiętajmy, że pod kocim wdziękiem każdej Kotki kryje się nieustępliwa siła Yin.

Związki Kota z innymi zwierzętami

Kot znajdzie dobre porozumienie i wspólny język przede wszystkim z istotami, z którymi tworzy trygon wzajemnego popierania się, a więc z Kozą i Dzikiem. Motorem ich działań są emocje.
– Kozie zapewni komfort, doceni jej zmysł artystyczny, a jej kaprysy nie będą mu przeszkadzały;
– z Dzikiem stworzy harmonię uczuciową i będą się wspierać, ponieważ oboje są równie delikatni, rodzinni i pokojowo nastawieni ;
– a oprócz tego z Psem, gdyż doceni jego spokojne usposobienie, uczciwość, skromność i skrupulatność.

Kot powinien unikać:

przebiegłego Szczura, a przede wszystkim hałaśliwego Koguta, który drażni go swymi fanfaronadami (są antagonistami na chińskim zodiaku!).
Wszelkie jego związki z Tygrysem będą napięte i konfliktowe, Kot może się go jednak nie obawiać, bo zawsze uda mu się jakoś wywinąć. Należą do tej samej kociej rodziny i, mimo różnic, mogą się nawzajem zrozumieć.

 
Pięć rodzajów Kotów

Metalowy Kot ( 04.02.1951 – 03.02.1962) i (04.02.2011 – 03.02.2012)

Z wszystkich Kotów ten jest najbardziej śmiały, zdecydowany, stanowczy i silny, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Nie lubi kompromisów. Wierzy w swe zdolności obserwacyjne i dedukcyjne, jest przekonany, że zna właściwą ocenę i rozwiązanie swych problemów. W każdej pracy wykazuje dużo inicjatywy, chętnie podejmuje imagessię odpowiedzialnych zadań i zdumiewająco dobrze się z nich wywiązuje. Jest sumiennym i oddanym pracownikiem.
Metal w połączeniu z naturalnym żywiołem Kota, czyli Drzewem, powoduje, że ten Kot stale jest pochłonięty swoimi sprawami, celami i twórczymi pomysłami. Jest też sprytniejszy, bardziej pomysłowy i przebiegły od innych Kotów, ale inteligentnie i z zimną logiką skrywa swe ambicje. Mało się przejmuje opiniami innych. Ma dobry gust i wrażliwość na wszelkie formy piękna. Jest koneserem, wie jak delektować się przyjemnościami tego świata. Ognisty w miłości, ale jednocześnie pełen ukrytych zahamowań, przezorny i przewidujący przy zawieraniu znajomości, i w rezultacie tylko garstka ludzi ma dostęp do jego wnętrza.
W każdej działalności szybko i w naturalny sposób osiąga sukces, lecz czasem ma skłonności do melancholii, i dobrze funkcjonuje tylko wtedy, gdy ma natchnienie.

Wodny Kot ( 04.02.1963 – 03.02.1964)

Jest to Kot medytacyjny, z delikatną emocjonalną naturą. Nie znosi, gdy go ktoś niepokoi, nie lubi takich nieprzyjemności jak sprzeczka czy różnica zdań. A to dlatego, że anne_boleyn_by_alexasrosajest niezmiernie empatyczny i mógłby (z niesamowitą wprost dokładnością!) przyjąć uczucia i myśli innych jako własne. Jednakże nie jest bardzo stanowczy i często się zdarza, że inni narzucają mu swoje zdanie, a on podporządkowuje się ich woli. Ma wspaniałą pamięć oraz nieświadomie przesyła swe myśli innym. W rezultacie przyciąga do siebie te osoby, które sam wybiera, a potem, w trudnych momentach, bywa zaskoczony, jak wiele tych osób pędzi mu na pomoc, gdy wcale się tego nie spodziewał. Żyje głównie wspomnieniami przeszłości, długo rozpamiętuje doznane niegdyś krzywdy albo grzęźnie w samoobwinianiu się. Gdy wpada w smutne nastroje, podejrzewa innych o złe intencje, jest mało komunikatywny, daje się ponosić wyobraźni. A gdy jest nastawiony pozytywnie, widzi świat na różowo i wierzy, że wszystkie kosmiczne energie spieszą mu z pomocą. Lecz gdy nie ulega tym krańcowym stanom, otoczony jest przyjaciółmi i może liczyć na ich poparcie i „mocne plecy”.

Drewniany Kot (04.02.1915 – 03.02.1916) i (04.02.1975 – 03.02.1976)
david-beckham-Drzewo jest naturalnym żywiołem znaku Kota, a więc ten Kot jest hojny, wielkoduszny, nastawiony charytatywnie, wyrozumiały i miłosierny. Czasem woli nie zauważać błędów drugiej osoby, by nie burzyć dobrego nastroju i status quo. W rezultacie inni łatwo wykorzystują jego przyzwalającą i przyjacielską postawę. Ten Kot zazwyczaj bardzo dobrze pracuje i bez trudu dopasowuje się do każdej sytuacji. Świetnie sobie radzi w wielkich instytucjach, powoli i dyplomatycznie, szczebel po szczeblu wspina się po drabinie sukcesu. Lubi wysiłek grupowy, działanie w zespole daje mu poczucie bezpieczeństwa, którego potrzebuje. Tak bardzo chce być częścią grupy, tak bardzo nie lubi się wtrącać ani opowiadać po czyjejś stronie, że gdy trzeba podjąć decyzję w kontrowersyjnym przypadku, działa zbyt ostrożnie i w końcu może zaszkodzić wszystkim, łącznie ze sobą. Powinien być bardziej wnikliwy i stanowczy i koniecznie odcinać się od tych, którzy wykorzystują jego wielkoduszność.

Ognisty Kot (04.02.1927 – 03.02.1928) i (04.02.1987 – 03.02.1989)
Jest to Kot ekspansywny, czuły i kochający zabawę. Ma silniejszy charakter niż pozostałe Koty, ale mimo ognistego temperamentu umie dyplomatycznie i z wdziękiem maskować swe emocje i zamiary. W naturalny sposób wyraża własne idee i poglądy, czym wywiera dobre wrażenie i z łatwością wzbudza akceptację otoczenia. Bardziej niż inne Koty nadaje się na lidera i rolę tę pełni roztropnie i z umiarem. Gdy ma wrogów, nie wchodzi w otwartą konfrontację, woli stosować subtelne intrygi lub działać poprzez pośredników (czyli tak jak zwykle czynią Koty z innych żywiołów). Ma dobrą intuicję, a nawet zdolności parapsychiczne. Jest bardzo konserwatywny, nie lubi zmian w swym otoczeniu, łatwo wtedy wpada w gniew, obraża się lub jest bardzo rozczarowany. A gdy jest w negatywnym nastroju, może być okropnie neurotyczny. By odzyskał swój naturalny blask, potrzebuje aprobaty, inspiracji i serdecznego wsparcia.

Ziemny Kot (04.02.1939 – 03.02.1940) i (04.02.1999 – 03.02.2000)
einsteinTo poważny i niezawodny typ Kota. Ma zdecydowane poglądy, dobrze kalkuluje swe posunięcia, zastanawia się, zanim ulegnie uczuciowym skłonnościom. Jego zrównoważona i racjonalna osobowość zjednuje mu przychylność przełożonych i jest to jego metoda na osiąganie celów.
Żywioł Ziemi powoduje jego większą stałość i mniejsze pobłażanie sobie, aczkolwiek ta stałość jest raczej biernością. Może stać się flegmatycznym i nieruchawym sybarytą, który lubi dobrze zjeść i miękko się wyspać. Jest wielkim introwertykiem, a gdy napotyka problemy, które nie dają mu spokoju, zamyka się w sobie, by je gruntownie przemyśleć. A gdy zacznie działać, nie zawaha się sięgnąć po wszelkie zasoby, jakie są dostępne, a potem mądrze nimi gospodaruje. Może być dobrym finansistą, bankierem, roztropnym człowiekiem interesu, zbiera owoce swych przemyśleń, gromadzi, inwestuje. Jest realistą i materialistą (stąpa po ziemi!), własne dobro jest dla niego najważniejsze. Obojętnie odnosi się do potrzeb innych, o ile nie są zbieżne z jego planami. Umie jednak przyznać się do swych słabych stron i wad i w miarę możności je przezwyciężać. Należałoby nie zamykać się w sobie, rozszerzyć pole widzenia, wyzwolić się z zbyt sztywnych struktur. Potrzebny jest mu ruch na świeżym powietrzu i szersze horyzonty niż tylko sprawa własnej miseczki i poduszki.

Krótkie prognozy dla wszystkich zwierząt

Są to prognozy bardzo ogólne, dotyczą jedynie lat urodzenia bez uwzględnienia żywiołów i innych danych urodzeniowych, takich jak miesiąc, godzina i dzień. Nie mogą więc być dokładne!

Szczur
Rok spokojny, należy jednak być ostrożnym w sprawach finansowych. Możliwe są nieporozumienia w pracy lub w domu, ale też są szanse na nowe obiecujące kontakty zawodowe i na powiększenie rodziny.

Bawół
W porównaniu z poprzednim rokiem teraz będzie spokojniej, mimo że nadal jest wiele problemów do załatwienia. Ogólny postęp, choć możliwe są straty w inwestycjach lub nawet sprawy sądowe (z własnej winy). Zdrowie dopisze, lecz być może nastąpi smutne rozstanie z kimś z bliskich. Barack Obama, urodzony w roku Metalowego Bawołu, wykaże swe talenty i odniesie wiele sukcesów. Będzie to dla niego bardzo pomyślny rok.

Tygrys
Szczęśliwy rok, ale nie wolno ryzykować, bo Kot nie lubi brawury. Jeżeli wpadniesz w kłopoty, inni przyjdą Ci z pomocą wtedy, gdy to będzie najbardziej potrzebne. Mogą pojawić się niewielkie dolegliwości zdrowotne, a także konieczność większych wydatków, nie odłożysz więc żadnych oszczędności.

Kot
Jest to rok własny, Kot odbiera teraz tak zwaną karę – zapowiadają się trudności, nie przewidziane zwroty akcji i duże wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć. Skoncentruj się na najważniejszych sprawach i spokojnie przeczekaj ten rok.

Smok
Powraca spokój. Możesz nie obawiać się kłopotów finansowych ani złych wiadomości. Większa stabilizacja w domu mimo drobnych problemów zdrowotnych. A w następnym roku Smoki rozwiną skrzydła!

Wąż
Rok całkiem udany. Pieniądze będą łatwo przychodzić i rozchodzić się. Mało będzie czasu dla bliskich sercu osób, tak dużo innych zajęć i zobowiązań.

Koń
Szczęśliwy rok, zwłaszcza gdy chodzi o inwestycje. Sporo zajęć, ale i dużo ułatwień. Możesz ważyć się na wiele i rozwiązać zadawnione problemy. W domu dobre wieści i być może powiększenie rodziny.

Koza
Dobry rok, zdecydowana przewaga zysków nad stratami. Postępy w pracy (lub w nauce) i w sprawach finansowych. W domu miła atmosfera, choć mogą być małe wstrząsy i reperkusje z przeszłości. Teraz jest doskonały czas, by je załagodzić.

Małpa
Po poprzednim trudnym roku znów ciekawe perspektywy. Czas na zmiany w otoczeniu i na szukanie nowych możliwości. Niespodziewana pomoc innych osób. Sprawy zawodowe i interesy znów w normie, choć osiągnięcia jeszcze niewielkie. Spokój zarówno w pracy, jak i w domu.

Kogut (opozycjonista Kota, czyli konflikt)
Należy zachowywać umiar i zdrowy rozsądek! Przy wszelkich ryzykownych i nieprzemyślanych przedsięwzięciach grożą straty. Lepiej teraz współdziałać z innymi, bo przy zbytniej samodzielności i niezależności źle ocenisz sytuację i wpadniesz w duże wydatki. Dla Osamy Bin Ladena jako Ognistego Koguta nie są to pomyślne wiadomości. Następny rok może będzie lepszy!

Pies
Bardzo dobry czas na wejście w spółkę lub rozpoczęcie własnej działalności. Poprawa sytuacji zawodowej, realizacja własnych ambicji, łatwość w rozwiązywaniu problemów. Sprawna organizacja pracy, działania także dla dobra innych.

Dzik
Spokojny rok, nie widać żadnych większych wstrząsów. Umocnienie pozycji zawodowej. Dochody umiarkowane, ale rok Kota sprzyja rozsądnemu gospodarowaniu zasobami. Dużo zajęć i kontaktów towarzyskich, a życie rodzinne będzie płynąć bardzo szczęśliwie.

 

SŁAWNE  KOTY

Anna Boleyn, David Beckham, Gordon Brown, Fidel Castro (Og), Agatha Christie, Albert Einstein, Giuseppe Garibaldi, Günter Grass, Cesarz Huang-di, Anatolij Karpow, Gary Kasparow, Konfucjusz, Gina Lollobrigida, Marcin Luter, Ludwik XI, Katarzyna Medycejska, George Orwell, Luciano Pavarotti (M), Evita Perron, Edith Piaf, Józef Ratzinger (Og), Rafael, Frank Sinatra, Józef Stalin, Lew Trocki, Królowa Wiktoria, Kate Winslet, Orson Welles
A z Polaków:
Jan Krzysztof Bielecki, Maria Curie-Skłodowska, Zbigniew Cybulski, Leszek Kołakowski (Og), Tadeusz Kantor, Szymon Kobyliński, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Zanussi

 

tapety-koty-7

Przyjemnego spędzania czasu, zabawy i wypoczynku
życzy Smok – Margot Graham