Margot Graham - Kierownik Sekcji Astrologii w Polskim Towarzystwie Psychotronicznym, udziela porad astrologicznych.

Wszelkie informacje pod nr
tel. 22-648-68-57 i 697-200-028, adres email: margotgra[at]wp.pl

R O K   M E T A L O W E G O  T Y G R Y S A
04.02.2010 – 03.02.2011

   motto: Ten, kto zdoła oswoić Tygrysa, zapanuje nad swoim światem
tygrys1

Ogólna prognoza na ten rok
Jaki jesteś nasz wspaniały drapieżniku?
Związki Tygrysa z innymi chińskimi zwierzętami
Pięć typów Tygrysów
Prognozy dla wszystkich zwierząt
Sławne Tygrysy

 

Ogólna prognoza na ten rok

Z nadejściem nowego roku należy zakończyć i podziękować za stare sprawy, spłacić długi, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i przygotować się do tego co czeka nas w następnym roku – kupić nowe ubrania, udekorować dom symbolami nowego władcy, dostroić się do jego rytmu i sposobów działania. W poprzednim roku Ziemnego Bawoła robiliśmy porządki i pracowicie odrabialiśmy zaległości. Teraz jest czas na zdecydowane zmiany, mamy tygrysim skokiem ruszać do przodu!

Jest to wielki i śmiały rok. Wszystko zostanie doprowadzone do ekstremum, nic nie będzie się działo na małą skalę. Rok taki, jak mawiają Chińczycy, zaczyna się ciosem, a kończy skomleniem. Jest tak, gdyż połączenie twardości Metalu, który tnie i dzieli, z gwałtownością Tygrysa daje wprawdzie wielką efektywność działania, ale jest mieszanką wybuchową. Poza tym zawsze istnieje konflikt między naturalnym żywiołem Tygrysa, jakim jest Drzewo, a Metalem, który je ścina i niszczy. Żywioł ten cechuje prostota, stanowczość i czystość – tendencje obecnego roku będą więc srogie, zdecydowane, ale czyste w intencjach. Nasze postanowienia będą twarde, a zachowania dramatyczne i drastyczne, podejmowane pod wpływem impulsu. Zapowiadają się nieporozumienia i skandale. Gra toczyć się będzie o wysokie stawki, a zawierane umowy rzadko przetrwają próbę czasu. Można się też spodziewać gwałtownych katastrof, huraganów i powodzi – nawet w Europie. Kluczowym okresem będzie jesień, pora roku, którą rządzi żywioł Metalu.
1345248480847Rok ten sprzyja indywidualistom, ludziom odważnym i energicznym. Będzie to czas wprowadzania śmiałych kontrowersyjnych idei, nowych inicjatyw i gruntownych zmian. W polityce można się spodziewać radykalnych posunięć, konfliktów dyplomatycznych, a nawet zbrojnych. Jak na oświetlonej scenie na naszych oczach ścierać się będą różne tendencje, charaktery i ambicje. Nastąpią dymisje członków rządu, działaczy wielkich organizacji, załamania karier prominentnych osób publicznych. Zachwieje się lub upadnie wiele struktur, sojuszy i instytucji, które dotąd wydawały się stabilne. Pociągnie to za sobą lawinę bankructw i upadek wielkich banków. Do władzy dojdą nowi liderzy, w świecie biznesu pojawią się nowi potentaci. Metalowy Tygrys może jednak wnieść nowe życie i swoją witalność nawet do słabo prosperujących przedsięwzięć – oczywiście pod warunkiem dobrego przygotowania strategii, gdyż ten zwierz rusza do akcji tylko wtedy, gdy jest pewny sukcesu.

W gospodarce światowej zapanuje pewne ożywienie i pobudzenie, ale nie zapowiada to jeszcze wyjścia z kryzysu. Polepszenie koniunktury będzie zresztą nierównomierne – nastąpi np. w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej, ale nie w Rosji i Chinach. Unia Europejska odczuje tylko niewielką poprawę koniunktury. W USA kryzys nieco osłabnie, ale problemy ekonomiczne jeszcze długo się nie zakończą. Przed Polską następny niezły rok. Nie grożą nam poważniejsze zawirowania i dramaty, choć zbliżają się wybory prezydenckie i zapewne ostra kampania polityczna. Dla premiera Tuska (Ognistego Koguta) będzie to rok pomyślniejszy niż dla prezydenta Kaczyńskiego (Ziemnego Bawoła), ale nie będzie można liczyć na komfort rządzenia, bo opozycja się nie podda. Nadal mamy dużą szansę, by ominął nas kryzys finansowy, lecz niezbędne są reformy i odważne, choć niepopularne, decyzje i cięcia – ale kiedy je robić jak nie w roku Metalowego Tygrysa!

Nastąpią więc głębokie i daleko idące transformacje w wielu dziedzinach. Poprzez swój radykalizm rok ten będzie ważnym ogniwem w procesie, który doprowadzi do gruntownej zmiany porządku na świecie. Odczujemy to wszyscy, także w życiu prywatnym. I mimo negatywnych aspektów, będzie to proces oczyszczający. Tak jak wysoka temperatura płomienia konieczna jest, by oddzielić cenny kruszec od zanieczyszczeń, tak rok Tygrysa w rezultacie ujawni w nas to, co najlepsze – pozwólmy więc sprawom wypalić się.

120971_tygrys-zielone-oczy

Rady:
Rok Tygrysa z reguły sprzyja raczej rozwodom i burzom małżeńskim niż ślubom, nawet gdy partnerzy dobrani są według zasad chińskiej astrologii. Chińczycy ogólnie odradzają teraz zawieranie umów i rozpoczynane przedsięwzięć obliczonych na dłuższy dystans – mogłyby okazać się niefortunne! Natomiast spokój, pogoda ducha, poczucie humoru i umiejętność przystosowania się do nadchodzących zmian i nowych sytuacji to w roku Tygrysa niezawodni sprzymierzeńcy.
Wrażliwym organem dla Metalu są płuca, w tym roku należy więc szczególnie dbać o czystość i dobrą cyrkulację powietrza. Właściwe oddychanie jest podstawą równowagi ciała i umysłu, harmonii między siłami Yang i Yin. Pomogą nam długie spacery i uprawianie jogi, róbmy ćwiczenia rozluźniające grzbiet i odświeżające umysł. Ustrzeże to nas przed gwałtownością Tygrysa, który, oswojony, schowa pazury.

 

Jaki jesteś nasz wspaniały drapieżniku?

tygrysTygrys jest odważny, niezależny, pewny siebie i pełen pasji. Jest urodzonym przywódcą, pionierem i zuchwałym wojownikiem, a przede wszystkim jest człowiekiem czynu. Nie cierpi bezruchu w żadnej dziedzinie. Nie brak mu przebojowości i optymizmu, swą energią pobudza innych do działania, ale jego zachowania nie da się przewidzieć. Uwielbia być w centrum uwagi, grać pierwsze skrzypce, nie grzeszy przy tym skromnością. Kocha zdrową konkurencję, bo walka jest jego żywiołem. A gdy się w coś zaangażuje, jest perfekcjonistą, działa z pasją, odpowiedzialnością i w żadnej potyczce nie daje za wygraną. Wszystko, co osiąga, zawdzięcza samemu sobie.
Nie znosi być pomocnikiem, chce działać samodzielnie, mieć poczucie wolności. Lubi zawody wiążące się z ryzykiem. Może być doskonałym dowódcą wojskowym, szefem rządu, kierować firmą, może nawet stać się groźnym gangsterem! Potrzeba działania i dowodzenia to najsilniejsze cechy jego charakteru. Musi mieć własny świat, w którym się porusza, swoją „dżunglę” – polityczną, biznesową, artystyczną czy jakąś inną – i własne w tej dżungli ścieżki. Nawet w obliczu niebezpieczeństwa czuje się swobodnie, lubi nawet ten dreszczyk emocji. Sukces wciąż na nim podąża, a w dodatku ma on zdolność do rozpoczynania wszystkiego na nowo, i to bez względu na swój wiek.

Tej energicznej działalności zawodowej towarzyszy burzliwe i niestałe życie uczuciowe. Tygrys wzbudza skrajne emocje, nikt nie pozostaje wobec niego obojętny. Jest porywczy i wyrachowany, nie znosi udzielania mu rad, nikomu nie ufa, jest podejrzliwy, nie panuje nad emocjami. Mówi to, co myśli, często paląc za sobą mosty. Lubi okazywać swoje niezadowolenie, buntuje się przeciw zwierzchnikom, gardzi uznanymi powszechnie autorytetami. Od innych wymaga posłuszeństwa, ale sam nie chce słuchać poleceń. Nie cierpi najmniejszej krytyki pod swoim adresem, za to bezlitośnie krytykuje i ocenia innych. Mimo to jest dużo rozsądniejszy w słowach niż w czynach. Bywa jednak wspaniałomyślny i hojny. Jest barwną i autentyczną postacią, ma swoiste poczucie humoru i nie można się przy nim nudzić. Na ogół jest bardzo atrakcyjny towarzysko, jest lubiany, wnosi dużo ożywienia w swe otoczenie, a szczególnie serdeczne więzi łączą go z tymi, którzy nie ograniczają jego wolności. Bez przyjaciół nie umie wprost żyć, jest przez nich podziwiany i szanowany, a oni zawsze mogą liczyć na jego bezinteresowną pomoc. Natomiast wobec najbliższych pokazuje pazury, potrafi boleśnie ranić słowem, bywa wybuchowy i bezceremonialny. I choć podejmuje rodzinne obowiązki i nieźle się z nich wywiązuje, nie okazuje czułości i nie stwarza poczucia bliskości.

Jego uczucia są intensywne i zmienne, a nastroje przeplatają się w nim jak paski na skórze tygrysa – potrafi być miły, a po chwili reaguje gwałtownie i agresywnie. Powoduje to spore komplikacje i nie ułatwia codziennego życia. Bywa bardzo kochliwy, ale rzadko jest w swych związkach szczęśliwy. Pragnie życia pełnego pasji i przygód, wolności i niezależności, nie wyobraża sobie, że mógłby być wierny tylko jednej osobie. Jednak jego podboje to głównie gra, mająca dowieść, że nikt mu się nie oprze. Kobieta Tygrys również nie rezygnuje ze swej niezależności. Jest oddana jako matka, ale nie jako żona, zdarza się, że latami w sekrecie prowadzi podwójne życie Niełatwo więc Tygrysowi znaleźć partnera, który by go zrozumiał i w pełni akceptował, i dlatego ten indywidualista często zostaje samotnikiem.

Tygrys ceni luksus , niczego sobie nie odmawia, stara się zawsze świetnie wyglądać, lubi błyszczeć w każdym towarzystwie. Fascynują go stroje i ozdoby z egzotycznych krajów, naturalne tkaniny, skóra i zamsz, ale w ubiorze najważniejsza jest wygoda – nic nie może krępować swobody jego ruchów. Pokój Tygrysa podobny jest do jaskini lub miniaturowej dżungli, wszystko jest w nim możliwe. Pociąga go wszystko co nowe, tajemnicze i niesprawdzone. Podróże są jego pasją, lubi wakacje, przygody, prawdziwy las, zwierzęta, a kontakt z naturą wpływa kojąco na jego bujny temperament. Ma intuicję, wierzy w swą szczęśliwą gwiazdę, z wszelkich przygód wychodzi obronną ręką i jak kot spada na cztery łapy. Mimo trudnego charakteru Tygrys to dobry znak, w Chinach oznacza ochronę.

 

52be28e747c249afb2d7b4684d2617fb (1)

Związki z innymi chińskimi zwierzętami

Tygrys dobrze wie, że potrzebuje swego przeciwieństwa – kogoś spokojnego, rozważnego, ale nie nudnego, kogoś, kto będzie go wspierał, a jednocześnie tolerował jego wybryki i samodzielne wypady. Dobre porozumienie może znaleźć:

– ze Szczurem, który go podziwia i z którym jego związek będzie bardzo namiętny, choć nie zawsze spokojny. Czasem się pokłócą, ale w sumie będą się dobrze uzupełniać;
– z Koniem, który jak on nie zna umiaru, połączy go entuzjazm i namiętność, ale ich związek może się skończyć konfliktem i rozczarowaniem;
– z filuterną Kozą mogą być szczęśliwi i zakochani, ale powinni mieć spore rezerwy finansowe, bo oboje są rozrzutni i mało rozsądni w wydatkach;
– a najlepsze z Psem – oboje są idealistami i nie przywiązują zbytniej wagi do spraw codziennych, a szczególnie mogą być zgodni i kroczyć ramię w ramię, gdy znajdą wspólny cel, pracę lub przedsięwzięcie.

Natomiast Tygrysowi nie po drodze:

– z Bawołem, który daje się mu pożreć, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dla Tygrysa wszystko jest łupem, ale w tym wypadku ryzykuje okropną niestrawnością! Ich temperamenty i charaktery są zupełnie niezgodne, Tygrys szybko się znudzi Bawołem, a zwłaszcza jego zdrowym rozsądkiem. Wspólne interesy też nie są polecane – najmniejsza dyskusja skończyłaby się bójką!
– z drugim Tygrysem nie może razem żyć ani pracować, bo w jednym stadle nie może być dwóch szefów, jeden musi odejść;
– z Wężem związek też nie jest polecany. Ten kontemplujący filozof nie zniesie apodyktyczności i gwałtowności Tygrysa ani narzucania mu czyjejś woli. Nie potrafią dojść do zgody i absolutnie nie powinni razem mieszkać.
– z Małpą jeszcze gorzej, bo jest nawet bardziej niestała niż Tygrys i choć go podziwia, będzie mu się nieustannie wymykać, kpić z niego i go krytykować, co go rozdrażni do żywego.

 

PIĘĆ   TYPÓW   TYGRYSÓW

W chińskich horoskopach bardzo ważną rolę odgrywają żywioły, jest ich pięć – Metal, Woda, Drzewo, Ogień i Ziemia. Każde zwierzę, pojawiając się co 12 lat, łączy się kolejno z każdym z nich, a powrót do naszego „własnego” roku zajmuje nam 60 lat, bo tyle trwa pełny cykl chińskich lat. Rok Metalowego Tygrysa to 27. rok w pełnym 78. cyklu, czyli 4707. rok liczony od czasu gdy cesarz Huang-di oficjalnie ogłosił ówczesny rok Drewnianego Szczura pierwszym rokiem pierwszego cyklu chińskiego kalendarza.
Jest więc pięć nieco odmiennych typów każdego zwierzęcia ze względu na cechy żywiołu panującego w danym roku. A o specyfice każdego żywiołu można znaleźć więcej w części „Żywioły w chińskiej astrologii”.

Metalowe Tygrysy to na przykład wybitni wojskowi i politycy jak Dwight Eisenhower, Ho Chi Minh i Charles de Gaulle urodzeni w 1890 roku, a także obecni 60–latkowie i tegoroczne niemowlęta urodzone w okresie 4 lutego 2010 – 3 lutego 2011. W żywiole Metalu Tygrysy są najbardziej niezależne, porywcze i agresywne. Ambitnie dążą do celu, nie mają skrupułów, używają radykalnych metod, liczy się dla nich wynik, a nie wzniosłe uczucia. Metal dodaje Tygrysom surowości i stanowczości – mają żelazną dyscyplinę i niezłomną wolę. Nie uznają ograniczeń swej wolności, są waleczni, naładowani energią i pełni przedsiębiorczości. Sprawy, które wezmą w swoje ręce, zakończą się pełnym sukcesem. Są bardzo pracowici, chcą pokazać się z najlepszej strony i być podziwiani. Nie są stworzeni do pracy zespołowej, chyba że nią kierują. Powinni wystrzegać się despotyzmu, pamiętać, że szef musi budzić respekt, ale też powinien być lubiany i akceptowany przez podwładnych. Pieniądze nie są dla Metalowych Tygrysów celem, a jedynie środkiem do zapewnienia sobie władzy i zaspokojenia własnych zachcianek. Są oni poza tym mniej bezinteresowni od innych Tygrysów. Zalecana im jest większa tolerancyjność, elastyczność i poczucie humoru. W życiu prywatnym też byłoby dobrze gdyby starali się złagodzić swe zachowanie i choć trochę spiłowali swoje pazury!

1275240704_by_alfonskarim_600Tygrysy Wodne są wyjątkiem wśród swoich braci – lubią spokój. Są szlachetne, odważne, elastyczne w postępowaniu, bardziej obiektywnie i realistycznie myślą. Też dążą do władzy, ale nie chcą zawojować całego świata. Żywioł Wody uspokaja porywczą naturę Tygrysa, skłania do namysłu, ostrożności i umiarkowania.
Ten Tygrys ma łatwość nawiązywania kontaktów, bardziej panuje nad emocjami, co pomaga w znalezieniu właściwych sposobów postępowania. Nie brak mu odwagi, śmiałości i pewności siebie, ale zastanawia się zanim zacznie działać. Potrafi intuicyjnie wczuć się w innego człowieka, widzi jego prawdziwą naturę, a nie to, co ten chciałby pokazać. Choć jest zewnętrznie twardy, ma jednak miękkie serce. A ukochaną osobę rozpieszcza na wszelkie sposoby.

 

2996_6520110e2141323ae4ee56d1533183ecTygrysy Drewniane to na przykład Pierre Balmain i Alec Guinnes; są to najatrakcyjniejsze Tygrysy, mają wielu przyjaciół, a przebywanie z nimi jest przyjemne i bezstresowe. Umieją współdziałać z innymi, usposobione są demokratycznie i do bliźnich odnoszą się z dużą wyrozumiałością. Żywioł Drzewa nadaje wrodzonej Tygrysom porywczości giętkość, dodaje im kreatywności i lotności umysłowej.
Drewniany Tygrys jest nie mniej odważny niż pozostałe Tygrysy, ale nie posuwa się do brawury i zuchwałości. Woli humor od dramatów. Zrównoważenie, pogoda ducha i dobry nastrój zjednują mu sympatię otoczenia. Utrzymuje kontakty z wieloma różnymi grupami ludzi nie powiązanymi ze sobą, z każdym znajdzie wspólny język i umie rozwiązywać nawet trudne konflikty. Jest jednak bardzo powierzchowny, unika gruntownego zgłębiania problemów. Przeciętność go nie interesuje, lubi ekstrawagancję.  Zbyt szybko angażuje się w związki i przygody, które potem często okazują się dalekie od jego oczekiwań. Jest pełen inwencji, potrafi improwizować, ale nie próbuj go krytykować, skoczy ci z pazurami do oczu!

Queen+Elizabeth+II+Queen+Elizabeth+II+Visit+k5vNhPD1BczxOgniste Tygrysy to na przykład królowa angielska Elżbieta II, Marilyn Monroe i Giscard D’Estaing. Żywioł Ognia dodaje Tygrysom dynamizmu i pewności siebie, entuzjazmu i nonkonformizmu, wprowadza większy dramatyzm i przebojowość.
Tygrys ten pali się do działania, nigdzie nie może zagrzać miejsca, ciągle szuka zwady lub okazji do wykazania się swoimi zdolnościami. Wszystkich wokół rozpala i wzbudza rozmaite, lecz zawsze gorące, uczucia. Jest namiętny, aktywny i władczy, lubi to, co niezwykłe i ekstrawaganckie. Uwielbia wzbudzać podziw otoczenia. Za wszelką cenę dąży do sukcesu, a trudności jeszcze go do tego mobilizują, im trudniejsze zadanie, tym ma więcej energii. Jest święcie przekonany o słuszności swych działań i w dążeniu do własnych celów jest nieprzejednany. Jego hojność tez nie ma granic, ale gdy ktoś spróbuje go oszukać, narazi się na atak jego pazurów! Emanuje wielką pewnością siebie, ale brak mu cnoty wytrwałości – gdy jakiś temat go poruszy, poświęca mu się całkowicie, ale wkrótce go porzuca i zwraca się ku innym sprawom. Ma wrodzone zamiłowanie do uwodzenia i ambicję by zwyciężać w podbojach, ale na dłużej jest w stanie interesować się tylko osobą o silnej osobowości. Nie może się powstrzymać, by nie narzucać bliskim swego zdania, powinien się strzec, by nie przerodziło się to w tyranię. I także wystrzegać się wybuchów gniewu.

Ziemne Tygrysy (na przykład Emily Brontë, Isadora Duncan, Rudolf Nurejew) są spokojniejsze niż inne, żywioł Ziemi łagodzi ich wrodzoną zapalczywość, daje rozwagę, umiarkowanie i poczucie realizmu. Są pilne w pracy, nie rozpraszają się, bardziej obiektywnie myślą, choć nie tak błyskotliwie. Emocje mniej zakłócają ich umysły. Skupiają się na dziedzinach, które znają i które przynoszą im największy profit. 000255731WTygrys Ziemny nie rwie się tak do skoku i nie jest tak popędliwy jak pozostali jego bracia. Nie jest kapryśny i ekstrawagancki jak oni, ale jest równie odważny i pewny siebie. Lubi czuć grunt pod nogami, a konstruktywne działanie zjednuje mu uznanie i zaufanie otoczenia. Rozwaga powstrzymuje go od rozrzutności, co zapewnia mu stabilizację materialną. Przez całe życie poszukuje prawdy, działa po zastanowieniu i może być bardzo twórczy w swej pracy. Wywiera silny wpływ na innych, jest jednak mniej bezinteresowny w kontaktach niż pozostałe Tygrysy. Tak jak one, nie może się powstrzymać od uwodzenia, ale w tym także koncentruje swe wysiłki, nie rozprasza energii, co sprzyja trwałości jego związków. Zarówno bliscy jak przyjaciele szukają u niego oparcia, dobrej rady i poczucia bezpieczeństwa. Prawie nie dostarcza powodów do rozczarowań, grozi mu jednak upór i zarozumiałość.


Prognozy dla wszystkich zwierząt

Rok ten można opisać jako „Metal nad Drzewem”, a ponieważ żywioły te są w konflikcie, prognozy dla wszystkich zwierząt nie mogą być specjalnie pomyślne.

Dla Szczura
Będzie to średnio dobry rok. Czekają cię nieprzewidziane wydarzenia w rodzinie i wśród bliskich przyjaciół. Możesz czuć się smutny z tego powodu. Zapowiada się więcej podróży niż zwykle. Na pierwszym planie będą jednak sprawy zawodowe, konieczny będzie wysiłek, dyplomacja i trzymanie ręki na pulsie. Zachowuj ostrożność w sprawach finansowych, by nie wplątać się w niejasne sytuacje i nie musieć działać wbrew własnym interesom. Ale dzięki intuicji i przezorności możesz uniknąć wielu nieprzyjemności. Z końcem roku oczekuj poprawy.

Dla Bawoła
Trzeba będzie niestety uporać się z wieloma problemami. Zapowiada się walka o sprawiedliwość i własne prawa. Obmyśl najlepszą strategię i oceń swoją pozycję. Wykaż zdecydowanie, ale nie narzucaj własnego zdania. Nie zniechęcaj się, jeżeli rezultaty nie będą natychmiast widoczne. Nie ryzykuj zbyt wiele, nie podejmuj drastycznych decyzji i zachowuj cierpliwość. Dzięki wytrwałości pokonasz przeszkody, a twoi opozycjoniści dadzą za wygraną.

Dla Tygrysa
Zderzenie Tygrysa z własnym rokiem oznacza samoukaranie. Zanosi się na zmartwienia, choroby, spodziewaj się także sporych wydatków. W sprawach finansowych zachowuj więc ostrożność. Jednak przyjaciele przyjdą z pomocą, gdy będziesz w prawdziwej potrzebie. Twój własny rok nie jest pomyślny również dlatego, że między żywiołem metalu a naturalnym żywiołem Tygrysa, czyli Drzewem, zawsze jest konflikt.

Dla Kota (Zająca)
Teraz twoją dewizą powinno być: przeczekać. Zachowaj szczególną uwagę i wykaż się dyplomacją, bo masz teraz skłonność do wpadania w konflikty. Sprawy sądowe i spory mogą wyniknąć z powodu nadmiernych, a nawet niedorzecznych żądań do ciebie skierowanych. Bądź ostrożny w sprawach finansowych i przy podpisywaniu ważnych dokumentów. Dzięki temu uda się uniknąć kłopotów.

Dla Smoka
Przed tobą rok napięć i życiowych prób. Zapowiadają się problemy w życiu prywatnym i zawodowym. Twoje plany będą blokowane i trudno ci będzie osiągnąć rezultaty bez poważnych walk. Staniesz przed koniecznością wyboru między wrogimi wobec siebie grupami o przeciwstawnych poglądach i niełatwo będzie wszystkich zadowolić. Dla domu też niepomyślne wieści – być może odejdzie ktoś z rodziny.

Dla Węża
Ten rok nie obiecuje ci ułatwień, grożą irytacje, bo Wąż nie znosi gwałtowności Tygrysa. Możesz zostać wciągnięty w konflikty powstałe nie z twojej winy. I nie licz na to, że twe miłostki i zdrady pozostaną, jak dotąd w ukryciu. Trzeba będzie się pokajać. Dbaj o spokój wewnętrzny, nie daj się ponosić emocjom. Nie ulegaj też zgubnej pokusie odwetu i zemsty, zdobądź się na dystans, a nawet wykaż poczucie humoru. Dzięki temu nie wpadniesz w większe trudności. Następny rok będzie znacznie spokojniejszy i lepszy.

Dla Konia
Koń i Tygrys należą do trygonu wzajemnego popierania się, są pełni entuzjazmu i bardzo emocjonalni. Mimo to ten rok będzie dla Konia umiarkowanie pomyślny, bo oboje nie znają umiaru. Możesz coś osiągnąć, jeżeli zadowolisz się niewielkimi sukcesami. Brak problemów zdrowotnych, czeka cię natomiast wiele rozrywek, przyjęć i ekstra wydatków. Zrobisz znaczne postępy w nauce, zapowiada się też awans w sprawach zawodowych i większa niż dotychczas niezależność. Niestety grożą kłótnie lub zerwane przyjaźnie, jeśli nie zapanujesz nad emocjami.

Dla Kozy (Owcy)
Po poprzednim trudnym roku odzyskasz siły, musisz jednak mocno się sprężyć, by dotrzymać kroku rywalom. Dużo zajęć i ostre tempo w pracy, ale jeżeli wytrwasz, odniesiesz sukces i nawiążesz obiecujące kontakty. Nie bój się trudności, podchodź do nich śmiało i zdecydowanie. Nie zaniedbuj też życia prywatnego i nie rezygnuj z przyjemności. Życie rodzinne na ogół spokojne, choć mogą być kłopoty z krewnymi. Będzie to więc rok urozmaicony, ale twoje notowania idą w górę.

Dla Małpy
Czas dla lekkomyślnej Małpy jest bardzo niepewny i życia jej nie uprzyjemni, bo Tygrys jest jej antagonistą. Inni mogą wykorzystywać twoją słabą obecnie pozycję. Jesteś narażona na ataki ze wszystkich stron – zajmij więc postawę obronną. Możesz zostać zmuszona do ucieczki lub do wzięcia pożyczki na wysoki procent. Przetrzymasz te trudności, jeśli nie będziesz się rozpraszać. Nie składaj nierealistycznych obietnic, powstrzymuj nieprzemyślane słowa i złośliwości. Nie rozpoczynaj nowych przedsięwzięć, zachowuj cierpliwość i przyczaj się. W następnym roku będą ciekawsze perspektywy!

Dla Koguta
Rok pełen wydarzeń, ale sprawy będą się toczyć tak szybko, że trudno będzie je właściwie ocenić. Nie zaniedbuj życia osobistego, ale zastanów się, zanim powiesz „tak” lub „nie” – by twój żal nie był spóźniony. Pewne napięcia w rodzinie i w domu, lecz ogólnie swoje plany zrealizujesz wedle zamierzeń. Powodzenie finansowe, poczynania zawodowe bardzo owocne i w dodatku masz teraz szczęście do pieniędzy. Działaj więc energicznie, bo następny rok będzie trudniejszy. Konieczna jest jednak ostrożność.

Dla Psa
Rok umiarkowanie szczęśliwy, mimo że Pies (tak jak Koń) należy do tego samego trygonu co Tygrys – są to zwierzęta emocjonalne i nastawione na pracę dla innych. Pies jest jednak znacznie spokojniejszy od gwałtownego Tygrysa. A więc dla Psa: brak poważniejszych kłótni w domu i w pracy, a jeśli pojawią się pewne sprzeczki z bliską osobą, to nie wyrządzą trwałych szkód. Wspólne podróże, wycieczki i rozrywki dostarczą wiele radości i niezapomnianych przeżyć. Nastaw się, że rodzina i przyjaciele będą wymagać, byś poświęcał im więcej czasu. Nie ulegaj skłonności do pesymistycznych nastrojów i poczuciu zagubienia, bo nie ma do nich teraz żadnego powodu.

Dla Dzika (Świni)
Problemy finansowe mogą spędzać ci sen z powiek. Pojawią się niespodziewane wydatki, konieczność płacenia wysokich mandatów lub ekstra podatków. Nie okazuj bezkrytycznego zaufania swym wspólnikom i najlepiej sama zajmuj się ważnymi sprawami. Nie dawaj wiary obietnicom, które nie mają pokrycia. Trudne okaże się pożyczenie od kogoś pieniędzy lub odebranie długów. Trzeba jednak stawić czoło tym trudnościom, kieruj się zdrowym rozsądkiem, a za rok będzie lepiej.

SŁAWNE  TYGRYSY

Ludwig van Beethoven (M), Emily Brontë (Z), Gen. Charles de Gaulle (M), Isadora Duncan (Z), Dwight Eisenhower (M), królowa Elżbieta II (Og), Louis de Funes, Francisco Goya, Georg Wilhelm Hegel, Ho Chi Minh (M), Moammar Kadafi, Charles A. Lindbergh, Ludwik XIV, Mahomet, Karol Marks, Wiaczesław Mołotow, Marilyn Monroe (Og), Niccolo Paganini, Rudolf Nurejew (Z), Marco Polo, Maksimilian Robespierre, John Steinbeck, Maria Stuart, Iwan Turgeniew, Oscar Wilde, Stevie Wonder. A z Polaków: Janusz Głowacki, Mieczysław Rakowski, Krzysztof Skubiszewski, Andrzej Wajda, Włodzimierz Cimoszewicz, Cezary Pazura, Marian Krzaklewski, Józef Zych.

trygrys_chinski2

Trudno go ujarzmić, a jeśli chcesz go spłoszyć lub z nim zerwać, spróbuj założyć mu smycz.