Margot Graham - Kierownik Sekcji Astrologii w Polskim Towarzystwie Psychotronicznym, udziela porad astrologicznych.

Wszelkie informacje pod nr
tel. 22-648-68-57 i 697-200-028, adres email: margotgra[at]wp.pl

R O K   Z I E M N EG O   S Z C Z U R A

04.02.2008 – 03.02.2009

Uspcc1hdcq1nCechy tego chińskim roku
Ogólnie o Szczurze
Jakie są więc cechy osób urodzonych w latach Szczura?
Życie towarzyskie i uczuciowe Szczurów
Związki Szczura z niektórymi innymi zwierzętami
Pięć typów Szczurów
Prognozy dla wszystkich zwierząt
Sławne Szczury

 

Cechy tego chińskiego roku

horoskop-chinski-szczurRok Szczura otwiera nowy 12-sto letni cykl w chińskim kalendarzu. Żywiołem tego roku jest Ziemia, a Szczur należy do znaków (zwierząt) zimowych, których naturalnym żywiołem jest WODA. Według zasady pięciu przemian Ziemia i Woda są w konflikcie, gdyż Ziemia kontroluje i powstrzymuje Wodę, tamuje jej własny przepływ. Zapowiada się więc, że będą spore przeszkody do przezwyciężenia, że nie należy ich lekceważyć, lepiej więc nie wchodzić w ryzykowne przedsięwzięcia. Będzie to rok wytężonej pracy, a sukcesy odniosą nie lenie i marzyciele, lecz ludzie aktywni, zaradni, cierpliwi i pomysłowi. Zabawy i przyjemności odejdą (niestety) na dalszy plan.


Ogólnie o Szczurze

W astrologii chińskiej Szczur jest symbolem bogactwa i powodzenia – nie zamieszkuje przecież ubogich miejsc. Jest czarnoksiężnikiem, „pochodzi” z północy, podobno staje się biały po 100 latach, a może przeżyć 300 lat. Funkcjonuje głównie w nocy i jako władca podziemi ma dar penetrowania tego co ukryte. Lubi przebywać w spichlerzach wypełnionych ziarnem, w mroku piwnic, lubi też drążyć głębokie jamy. Zna nędzę i wewnętrzne obawy, ma doświadczenie życiowe, umie wykorzystać każdą szansę, wie, że ostrożność jest matką bezpieczeństwa.

Jako brat węża i kreta na Syberii jest oznaką powodzenia. A w Indiach maleńki szczur o imieniu Mushaka jest wierzchowcem boskiego Ganeshy, na wpół człowieka, na wpół słonia. Ganesha jest mieszaniną śmieszności i powagi, prowokuje różne trudności i przeszkody, ale pokazuje jak je pokonać, wykorzystując siły pozornie wrogie. Wspólnie ze szczurem Mushaką przeżywają najrozmaitsze przygody, czasem uciekają się do mistyfikacji, uchodzą za złodziei, nie wahają się przeinaczać prawdy, pokazują, że nie należy dawać wiary pozorom.

szczurAby zrozumieć psychikę Szczura my, ludzie Zachodu, musimy odejść od naszych utartych o nim sądów. Widząc to zwierzątko, naszym naturalnym odruchem jest wskoczenie na najbliższy stołek, a przecież nie stanowi ono dla nas zagrożenia. Co jest przyczyną tego strachu połączonego z obrzydzeniem? Chyba nasz bagaż wyobrażeń – pamiętamy, że szczury ostatnie opuszczają tonący statek, odwiedzają śmietniki, żerują na naszych zapasach, a nawet sprowadzają dżumę. Może jednak pora by wyrzucić z podświadomości te negatywne skojarzenia i obiektywnie przyjrzeć się temu zwierzęciu? W chińskiej astrologii zajmuje on uprzywilejowane pierwsze miejsce, bo według legendy jako pierwszy przybył na wezwanie Buddy, co dobrze świadczy o jego inteligencji, indywidualizmie i przedsiębiorczości.


Jakie są więc cechy osób urodzonych w latach Szczura?

Osoby te wydają się spokojne, wesołe i zrównoważone, ale nie należy temu ufać. Pod tymi pozorami kryje się ciągła aktywność i agresywność.

Szczur jest pyszałkiem, pedantem, a niekiedy maniakiem, umie walczyć do upadłego. Jest stale czujny, ostrożny, samodzielny, prawie niemożliwe jest wpłynąć na jego decyzje. Ważna, nawet do przesady, jest dla niego własna wolność i autonomia, ale najważniejsze jest poczucie własnego bezpieczeństwa. Jest aktywny, nerwowy i rozbiegany, ambitny i uparty w dążeniu do celu. Potrafi ciężko pracować i poświęcać się ideom, które uzna za szczególnie wartościowe. Ma silną wolę, jest doskonały jako organizator.

Szybko się uczy, nie popełnia po raz drugi tych samych błędów. Potrafi przystosować się do każdych warunków. Doskonale radzi sobie z trudnościami i kryzysowymi sytuacjami, jego aktywność wówczas niezmiernie wzrasta i okazuje się, że stają się one dobrą okazją do zyskania uznania i podziwu. A pojawienie się konkretnego wroga jeszcze wyostrza jego instynkt walki, Szczur zawsze jednak pozostawia sobie drogę odwrotu. Umie więc szybko wychodzić z kłopotów, ale przede wszystkim stara się ich unikać, by móc konsekwentnie i spokojnie realizować swe zamierzenia. Ma też zdolność przeczuwania zagrożeń i niebezpieczeństw, umie wtedy szybko się wycofać. Nie lubi ryzyka i zbytniego wysiłku.

szekspirMa wielką wyobraźnię i kreatywność. Lubi przekraczać granice, burzyć tabu, łamać ustalony porządek. I tylko wtedy przestrzega praw, gdy są to jego prawa… Nie potrafi żyć w nijakości, codzienność go nudzi, często sam prowokuje zagrożenie, niebezpieczeństwo upaja go – dopiero wtedy czuje, że żyje. Gdy nic się nie dzieje, staje się nieznośny i zaczepny wobec bliźnich. Krytykuje innych, by podkreślić swoją wyższość i przewagę. Ma w sobie potrzebę walki i to go stymuluje. Często chce być oryginalny za wszelką cenę, być na szczycie, doznawać mocnych wrażeń. Nie cierpi codziennych drobnych obowiązków, pragnie by jego życie było serią wyjątkowych wydarzeń. Uwielbia wszystko, co jest poza utartymi ścieżkami. Nie lubi przebywać w tłumie. Pociągają go takie miejsca jak jaskinie, katakumby, podziemia.

A w pracy nie znosi słuchać poleceń, przestrzegać dyscypliny i być podwładnym o ograniczonych możliwościach. Woli zlecać pracę innym, niż wykonywać ją samemu. Rutyna go przytłacza, ma mnóstwo pomysłów, brak mu tylko cierpliwości. Może być jednak dobrym i rozumnym doradcą. Zawody, które z pasją wykonuje to: ekspert prawny lub finansowy, biznesmen, polityk (skrajna prawica lub lewica, nigdy centrum!), krytyk, pisarz, speleolog, wulkanolog, anestezjolog, kryminolog, detektyw i, rzecz jasna, szpieg lub szara eminencja.

Nie potrafi i nie chce niczego sobie odmówić, a przy tym odczuwa stały lęk przed niedostatkiem. Nikt nie spotkał jednak biednego Szczura. Zachłannie gromadząc i zabezpieczając swój majątek, równocześnie go przepuszcza dla czystej przyjemności. Ale teoretycznie nie znosi marntotrawstwa. Żyje dniem dzisiejszym, a wciąż snuje plany jak zabezpieczyć się na starość. Często jest skąpy, aby dyskutować z nim o pieniądzach, podwyżkach pensji czy pożyczkach, trzeba nie lada sprytu i wysiłku. Uwielbia też targować się i kłócić o sprawy, które de facto są mało istotne.

Największą jednak wadą jest jego nadmierna ambicja, chce zdziałać zbyt wiele, nawet jak na własne możliwości. Ale gdy zdoła poskromić tę swoją wybujałą cechę, osiąga sukcesy, które wszystkich zadziwiają.

U Kobiety Szczura powyższe cechy są nieco złagodzone, ale wzrasta skłonność do gromadzenia nadmiernych zapasów, z których prawie natychmiast korzysta. Bywa bardzo oszczędna, ogranicza wydatki, łata i reperuje stare rzeczy. Lubi okazyjne wyprzedaże i kupuje wtedy wszystko co tylko wpadnie jej w rękę, na prawo i lewo. Niezwykle ceni życie rodzinne, lubi być otoczona liczną rodziną, a jej rodzice i dzieci zawsze mogą liczyć na jej pomoc finansową.

 


Życie towarzyskie i uczuciowe Szczurów

Old-Chinese-12-font-b-Zodiac-b-font--font-b-Rat-b-font-tibet-SilverTrzeba niestety powiedzieć, że w kontaktach z innymi Szczur bywa bardziej wyrachowany niż spontaniczny. Chodzi mu głównie o własne korzyści oraz o poczucie bezpieczeństwa – chce na tyle „oswoić” innych, żeby nie stanowili dla niego zagrożenia. Chodzi także o to, by maskować swą prawdziwą naturę, swój niepokój i agresywność. Szczur pilnie też strzeże swych tajemnic, a gdy ktoś chce je przeniknąć albo wtargnąć do jego królestwa, reaguje gwałtownie, broni swych granic, staje się ostry i nieuprzejmy.

Jest introwertykiem, lubi narzekać, ale nie lubi się zwierzać. Czasem ubolewa, że nikt go nie rozumie i czuje się wyobcowany, ale nie zrobi nic, aby zmniejszyć przepaść, jaka dzieli go od innych.

Na pozór jest spokojny, ale w jego wnętrzu czai się i wrze niepokój, walka i gotowość do ataku. Życie pełne wrażeń i emocji bardzo mu odpowiada, jednakże jego samokontrola nie pozwala na okazywanie tego, co przeżywa. To się przydaje, bo wcale nie jest samotnikiem, lubi życie towarzyskie, przyjęcia, kontakty i wszelkie spotkania. Każdego potrafi rozweselić i zabawić, jest też koneserem życiowych uciech. Lubi też plotki, nie stroni przed intrygami i obmową – na arenie towarzyskiej jest prawdziwym graczem. Umie być czarujący, ma urok osobisty i potrafi to wykorzystać. Lubi się podobać, bywa zniewalająco uprzejmy, może dokonywać cudów, by kogoś zauroczyć i nim zawładnąć. Ale jest taki miły tylko wobec osób, które ceni, lubi albo ma w tym jakiś swój interes. Nie można na nim polegać – zainteresowanie sprawami materialnymi i dążenie do własnych celów stawia ponad wszystko, ponad przyjaźń i długoletnią zażyłość, W rezultacie ma wielu znajomych, ale niewielu bliskich przyjaciół.

A jednocześnie ta zmysłowa istota, ten smakosz, gracz i spryciarz jest ogromnie uczuciowy i sentymentalny!!! Zdolny jest nawet do wielkiej hojności dla kogoś, kogo kocha, nawet jeżeli jest to miłość bez wzajemności. Jego sfera prywatności to obszar, który chroni i do którego przywiązuje dużą wagę. Każdy czas i miejsce uważa za stworzone do miłości i namiętności. Kto chce go zdobyć, musi go oczarować i zadziwić swoim dowcipem, inteligencją i niezwykłością. Powinien także być trochę tajemniczy, mieć swoje sekrety i nie dawać podstaw do zazdrości (bo zazdrość i zaborczość prawie nigdy Szczura nie opuszczają!).

 


Związki Szczura z niektórymi zwierzętami

Szczur trafi w dziesiątkę gdy zwiąże swój los ze SMOKIEM, który obdarzy go swą siłą w zamian za jego rozsądek i zmysł krytyczny.

W MAŁPIE może być zakochany do szaleństwa, a ją będzie to bawiło i cieszyło. (Te trzy zwierzęta połączone są trygonem wzajemnej sympatii).

Dobrze też będzie się czuł ze spokojnym BAWOŁEM.

KOTA szanuje, lecz powinien być z nim ostrożny – z oczywistych powodów.

Niezależny i dumny KOŃ nie będzie zadowolony z jego konsumpcyjnego usposobienia (Znaki te są względem siebie w opozycji, co jest niekorzystne dla obydwu stron). A gdy mężczyzna Szczur zwiąże się z kobietą OGNISTYM KONIEM, będzie to prawdziwą katastrofą.


Pięć typów Szczurów

ZIEMNY SZCZUR (04.02.1948 –03.02.1949 i 04.02. 2008 – 03.02.2009)

AntekŻywioł ZIEMI to symbol gniazda, dostatku, wygody, bezpieczeństwa, materializmu, ostrożności, a także podziemnych przemian i ukrytych skarbów.

Ziemny Szczur ma skłonności do medytacji i ogólnej bierności, co nie jest korzystne, gdyż każdy Szczur potrzebuje aktywnego działania i wyjścia na zewnątrz. Głównym narządem dla żywiołu Ziemi jest śledziona. Ten Szczur jest podatny na neurastenię, grozi mu nadwaga i otyłość. Powinien temu przeciwdziałać, uprawiać sport, konieczny jest dla niego ruch i świeże powietrze.

Potrzebuje absolutnego bezpieczeństwa finansowego. Jest często materialistą, ostrożnym w swych decyzjach aż do egoizmu. Bardzo dba o swój wygląd, dobrą o sobie opinię i poprawne układy z otoczeniem. Jest konformistą o poglądach konserwatywnych, bardzo ważne są dla niego pozory. Angażowanie się w niepewne czy zbyt idealistyczne zamierzenia nie jest w jego stylu. Jest stuprocentowym realistą, pracowitym i konstruktywnym. Ceni spokój, działa powoli, lecz konsekwentnie. Lubi dowieść swych zdolności i zyskać uznanie otoczenia. Ale niech nikt nie staje mu na drodze do celu, gdy go raz obierze!

Jest niezwykle przebiegły, cierpliwy i przewidujący. Często zostaje biznesmenem lub wybitnym finansistą.

Wcześnie odchodzi z domu rodziców i rozpoczyna dorosłe życie. Na ogół jest mało tolerancyjny i w swoim własnym domu będzie dążył do despotyzmu. A kobieta -Ziemny Szczur to idealny wzorzec zaborczej matki.

RADY: Nie zamykaj się w czterech ścianach, niezbędna dla Ciebie jest aktywność i odrobina agresywności. Nie bój się podejmowania stanowczych decyzji, idź śmiało naprzód, uwierz w swoje racje, w swój instynkt i rozsądek. Gdy zbytnio się zasiedzisz w ciepełku Ziemi i otoczysz niszczącym Cię komfortem, może się to dla Ciebie źle skończyć!

METALOWY SZCZUR (04.02.1900 – 03.02.1901 i 04.01.1960 –03.02.1961)

z12107746QŻywioł METALU to wieczór, jesień, zimno, stanowczość, stałość, zdecydowanie, surowość, ostrość i prostota.

Ten Szczur niczego nie owija w bawełnę, tnie i dzieli, nie wyczuwa niuansów. Jego temperament jest oschły, jego wypowiedzi są ostre, brak mu elastyczności. Nie wierzy w to, co mówią inni, na wszystko chce mieć dowody. Doprowadza sprawy do końca i to on zbiera plony. Ciągle poszukuje pożywienia i własnych korzyści, ale także wewnętrznej równowagi i mistycznych uniesień. Często czuje się rozdarty i szuka schronienia w samotności, ucieka od osaczającej go zbiorowości. Ta zasadniczość i surowość może pociągać za sobą smutek i zgryźliwość.

W pracy jest energiczny, silny, stały, dotrzymujący słowa. Kocha władzę, ma zmysł organizacyjny, lubi decydować i osądzać, nie uznając żadnych dyskusji. Uwielbia wydawać rozkazy i nakładać sankcje. Dzięki tym cechom może być dobrym prawnikiem, adwokatem lub dowódcą w wojsku.

Pociąga go bogactwo, uwielbia komfort i szybkie, nowe samochody. Czasami brak mu taktu i giętkości, czasami jest zanadto napuszony i gra rolę mentora. Lecz pod tym wszystkim głęboko ukrywa swą prawdziwą naturę – człowieka uczuciowego, zmysłowego i romantycznego.

RADY: Głównym narządem Metalu są płuca, ten Szczur potrzebuje świeżego powietrza! Powinien unikać wysuszenia ciała i oschłości serca, zwalczać swą skłonność do zazdrości, złości i samolubstwa. A więc od czasu do czasu porzuć wszystko, zaczerpnij świeżego powietrza, jest ci to bardzo potrzebne. Odpręż się, twój kark jest zbyt sztywny, odkryj fantazję i marzenia. Gdy zbytnio wszystko analizujesz, wpadniesz w końcu we własne sidła.

WODNY SZCZUR (04.02.1912 – 03.02.1913 i 04.02.1972 – 03.02.1973)

Galileusz-00001W Chinach WODA symbolizuje skrytość, tajemniczość, przenikliwość, chłód, zimno i mróz, czyli zimę.

Żywioł ten wzbudza lęk, jest schronieniem drzemiących demonów, kryjówką płazów. Temu Szczurowi grozi zastój. Woda może stać się hamulcem, bagnem, w którym pogrążą się jego idee i uczucia. Będzie wówczas czuł się bezpieczny, lecz za cenę ograniczenia swej wolności i swych możliwości rozwoju. Woda to smak słony, a głównym narządem związanym z tym żywiołem są nerki. Gdy Wodny Szczur zbyt długo przesiaduje w podziemiach i stawach, zapowiadają się łzy. Woda powinna szybko i bez przeszkód przepływać, wypłukując stare nagromadzenia.

Żywioł ten jednakże wycisza agresywność Szczura, uspokaja go i czyni bardziej ludzkim. Umie panować nad swoimi emocjami i powstrzymywać wybuchy złości, jest stateczny, ostrożny, roztropny i tolerancyjny, ma też doskonałą intuicję. Cechy te często skłaniają go ku pracy umysłowej, która odpowiada jego temperamentowi i daje wymierne rezultaty.

Każde swe przedsięwzięcie doprowadza do końca, nawet jeżeli ten koniec nie zapowiada sukcesu. Nie lubi trudnych sytuacji, ale gdy takie są, jak nikt inny potrafi w subtelny sposób manipulować uczestnikami tychże sytuacji. Analizuje i wnika w motywy ich działania, lawiruje by uniknąć starć i otwartych konfliktów i w efekcie zyskuje przewagę nad swym otoczeniem. A gdy postanowi kogoś oczarować, nikt mu się nie oprze!

RADY: Pozbądź się rezerwy w stosunku do wszystkiego, stop ten lód, który wprawdzie cię chroni, ale i więzi. Odrzuć maskę. Zbytnia pasywność powoduje twoje zamknięcie się w sobie, jałowość wysiłków i może prowadzić do powolnego kostnienia.

DREWNIANY SZCZUR (04.02.1924 – 03.02.1925 i 04.02.1984 – 03.02.1985)

DRZEWO to wiosna, poranek, harmonia, łagodność i piękno…

GS+cover+FINALLudzie z reguły darzą tego Szczura sympatią i zaufaniem, zjednuje ich swą uczciwością, uprzejmością, dobrymi i oryginalnymi pomysłami. Ale Szczur urodzony w roku Drzewa jest także pasjonatem, jest podejrzliwy, dąży do przesady, nadmiernie podkreśla swą godność. Żywioł ten wzmacnia jego naturalne skłonności do agresji, irytacji, obrażania się i ulegania swoim pasjom. Wzmaga pragnienie osiągania sukcesów i podsyca obawy o przyszłość. A więc, by zabezpieczyć się materialnie, ten Szczur dużo pracuje, a w młodości pilnie się uczy.

Jest niezwykłym zapaleńcem, ma wpływ na innych i wiele atutów w ręku. Polityka, scena, sztuki piękne czekają na niego. Może stać się poetą lub malarzem, powinien – tak jak drzewo – łączyć ziemię z niebem.

RADY: Głównym narządem dla żywiołu Drzewa jest wątroba. Ten Szczur jest niespokojny, nerwowy, wszystkim się przejmuje, co odbija się na jego zdrowiu. Powinien dbać o swą wątrobę i nie nadużywać alkoholu. Dobrze byłoby dążyć do odprężenia, rozluźnić swe nastawienie do życia, szukać nowych, oryginalnych rozwiązań, rozwijać swą wyobraźnię i fantazję, stale improwizować. Porzuć więc swe podziemne kryjówki, wyjdź ze swej jamy, działaj swobodnie i na luzie, ale nie za wszelką cenę!

OGNISTY SZCZUR (04.02.1936 – 03.02.1937 i 04.02.1996 – 03.02.1997)

152px-Mata_Hari_6OGIEŃ to symbol południa i lata, żaru, namiętności i żywotności. Żywioł ten ogrzewa, spala i przekształca.

Dla Szczura żywioł Ognia może stać się ogniem wewnętrznym, twórczym płomieniem, który ożywia i przyspiesza jego rozwój. Ale może też stanowić zagrożenie, gdyż ogień potrafi unicestwiać, pochłaniać i niweczyć – może być zarówno zwiastunem światła, jak śmierci.

Ten Szczur jest pełen entuzjazmu, z pasją angażuje się we wszystko, co robi, lubi walczyć i chce szybko osiągać sukcesy. Niszczy to, co staje na drodze do jego celu, nie ma w sobie nic z dyplomaty. Nie zatrzymuje się wpół drogi, tryska energią, uwielbia współzawodnictwo. Jest człowiekiem czynu, a przy tym ma jasność umysłu i dar przewidywania.

Bardzo kocha swą rodzinę (często liczną), czuje się do niej przywiązany i gotów dla swych bliskich zrobić wszystko, ale nie wyobraża sobie, by z tego powodu ograniczać swą wolność. Niezależności potrzebuje jak tlenu. Lubi też podróże, szczyci się tym co posiada i zawsze chce być podziwiany.

Ogień jest też synonimem wojny, jest niepohamowany i gwałtowny. Szczur ma wrodzone te same cechy, a ich połączenie z żywiołowością Ognia daje człowieka porywczego, walecznego, dynamicznego, miotającego się między jasnością a światłem ciemności. Może zostać wojskowym, sportowcem, działaczem społecznym, a jeżeli jest artystą, będzie gwałtownym nonkonformistą.

RADY: Ogień włada sercem i smakiem gorzkim. Temperament tego Szczura jest wybuchowy i gorący, emocje dominują nad rozwagą. Powinien bardziej dbać o siebie, nie spalać się, oszczędzać swe serce, a nade wszystko unikać przesady.

szczur2


Prognozy na Rok Ziemnego Szczura dla wszystkich zwierząt

Dla Szczura
Własny rok jest zawsze niezbyt szczęśliwy, sytuacje będą wymagały abyś robił to, czego nie znosisz – powstrzymywał się od impulsywnych działań, panował nad swymi emocjami i ostrożnie wyrażał swe poglądy. Należałoby teraz ciężko pracować i postępować rozważnie, bo zapowiadają się spore trudności w pracy i w sprawach osobistych. Zdrowie także nie będzie ci dopisywało. Pieniędzy będzie mało, ale mimo to nie zdobywaj ich pazurami! W następnym roku Bawoła będzie zdecydowanie lepiej.

Dla Bawołu
Wrodzone Twoje cechy, takie jak pracowitość, metodyczność, odpowiedzialność, są w zgodzie z wymaganiami bieżącego roku. Jest to dla Ciebie dość łatwy i pomyślny rok, poprzednie kłopoty przeminą. Spotkają Cię dowody uznania w pracy, możliwość podjęcia się nowych, poważnych funkcji, pomoc ze strony innych osób.. Także Twym najbliższym będzie sprzyjać powodzenie. A w domu zapowiadają się miłe uroczystości.

Dla Tygrysa
Czeka Cię dostatek, niespodziewane zyski, sukcesy w pracy i życiu prywatnym. Także możliwość awansu, ułatwienia na drodze do kariery, nieoczekiwane propozycje. Wszystko zaczyna się od nowa, ale należy działać rozważnie, nie spieszyć się i unikać ryzyka i dbać o swoje zdrowie. Wiele spraw warto teraz rozpocząć, ale także doprowadzić je do końca, bo następny rok nie będzie tak pomyślny! Należy w pełni wykorzystać ten rok i odłożyć na zapas wszelkie nadwyżki.

Dla Kota
Kot lubi spokój, a zanosi się, że będzie to rok burzliwy i nerwowy. Kot przeżyje wzloty i upadki, głównie w sprawach emocjonalnych. Nie będzie miał dużych trudności, będzie odczuwał jedynie pewien niedosyt. Pomocne okaże się wsparcie ze strony innych osób. Jest to odpowiedni czas na snucie planów na przyszłość, na razie nie należy ich jednak realizować. Lepiej teraz skupić się na sprawach domowych, np. robiąc remont, lub myśleć o powiększaniu swych dóbr materialnych.

Dla Smoka
Szczur uwielbia Smoka, więc, mimo panującej ogólnie dekoniunktury, sprzyjać mu będzie szczęście. Będzie to rok ożywiony romansami i urozmaiconą działalnością, upłynie w nastroju odprężenia i relaksu. Smok znowu poczuje, że żyje, nie powinien jednak być zbyt pewny swoich racji, powinien zdobyć się na większą tolerancję, współdziałać z innymi i nie wchodzić w niepotrzebne sprzeczki. Pieniądze będą łatwo napływać, ale jego nierozważne decyzje i transakcje mogą uczynić wyrwę w budżecie – warto więc wzorować się na roztropnym Szczurze.

Dla Węża
Po poprzednim trudnym roku Dzika zapowiada się polepszenie. Będzie to aktywny rok, pełen nowych możliwości i planów. Oczekuj poprawy finansowej i sukcesów zawodowych, ale pamiętaj, że teraz należy pracować w zespole, bo Szczur jest stworzeniem „rodzinnym”. Życie osobiste też może ułożyć się na nowo. Trudnością będzie dostosowanie się do szybkiego tempa wydarzeń, bo Wąż nie lubi podejmować decyzji i w ogóle żyć w pośpiechu. Stąd pewne szanse mogą zostać zmarnowane, a z kolei szybkie działanie, niezgodne z własną naturą, może zaszkodzić jego zdrowiu.

Dla Konia
Znak ten jest w opozycji do Szczura, zapowiada się więc trudny rok. Konia czeka kryzys i ograniczenia tak naturalnej dla niego swobody i samodzielności. Należy unikać otwartych konfrontacji, być ostrożnym i przewidującym, szczególnie w sprawach związanych z prawem. Grożą kłopoty finansowe w rodzinie, a związki miłosne będą burzliwe i niezbyt udane. Koń nie będzie mógł być sobą, nie pogna teraz na oślep, lepiej więc wyhamować rozpęd, wykazać cierpliwość i nie forsować ogrodzenia.

Dla Kozy
Bardzo dobry rok, Kozy będą doceniane i podziwiane przez inne zwierzęta. Wiele osób będzie im pomagać z własnej inicjatywy. Prezenty od losu przypłyną z nieoczekiwanych źródeł (nawet takich jak gry i loterie), będą też sukcesy w miłości i życiu rodzinnym. Koza będzie miała dobrą rękę do interesów, poczyni spore oszczędności i nawet, o dziwo, powstrzyma się od zbędnych wydatków. Powinna tylko być uważna, by nie przeoczyć tych doskonałych okazji do poprawy swego losu.

Dla Małpy
Szczur z zasady sprzyja Małpie, otwiera przed nią perspektywy, jednak teraz wiele zależy od żywiołu roku, w którym się urodziła – najlepsze prognozy są dla Małpy Ognistej. Ale dla wszystkich z nich nastąpi zmiana po poprzednim trudnym okresie. Powinny jednak wiedzieć, że w tym roku trzeba pracować, wykazywać cierpliwość, rozwagę i ostrożność, tylko wtedy uzyska się aprobatę i pomoc Szczura. Wówczas nastąpi przypływ powodzenia, poprawa własnej pozycji i udane sprawy osobiste. Wszystko zależy teraz od samej Małpy i od tego, czy uda się jej powściągnąć własne emocje.

Dla Koguta
Będzie to dobry rok. Po poprzednim pechowym okresie nadchodzi czas na poprawę i to w wielu dziedzinach: w pracy, w nauce i w kontaktach z innymi. Kogut będzie zapracowany i aktywny, ale powinien pamiętać, by spraw zawodowych nie łączyć z podbojami miłosnymi. W dyskusjach też nie powinien być zbyt autorytarny. Wzrosną jego dochody, ale nie oszczędności, bo wzrośnie także łatwość wydawania, a nawet szastania pieniędzmi. Nawiąże nowe przyjaźnie, może nawet stać się szczęśliwym nowożeńcem, mimo iż ogólna tendencja tego roku temu nie sprzyja.

Dla Psa
Na pewno Psu będzie się lepiej wiodło niż poprzednio, ale będą też trudności, być może spowodowane jego wrodzonym pesymizmem i brakiem wiary we własne siły. Nie powinien wchodzić w ryzykowne inwestycje, być zbyt ufnym, ani pożyczać pieniędzy (innym i od innych). Powinien być ostrożny, działać spokojnie i metodycznie, nie spieszyć się (zwłaszcza będąc za kierownicą) i unikać spraw sądowych. Gdy będzie dmuchać na zimne, to utrzyma swą dotychczasową pozycję, a następne lata będą lepsze.

Dla Dzika
Będzie to rok mieszany, i dobry i zły. W pracy nowe zadania i trudności, co będzie dla niego wyczerpujące i może źle wpłynąć na jego zdrowie. Należy o nie dbać, racjonalnie się odżywiać, chodzić na spacery, a nade wszystko zachować swój wrodzony optymizm. Staraj się być otwarty na zmiany i współpracuj z innymi, przekonasz się, że okażą się bardzo pomocni. Poza tym należy uważać na wypadki drogowe, nie spieszyć się, nie denerwować i nie wpadać w panikę – działać rozważnie i mniej emocjonalnie. Dochody będą stabilne, ale poniżej spodziewanego poziomu, trzeba będzie ograniczyć wydatki i uważać na naciągaczy. W sprawach osobistych ożywienie, niezwykłe romanse i nowe przyjaźnie, a w następnym roku czekają Cię radosne niespodzianki i Dzik będzie pomrukiwać z zadowolenia!

SŁAWNE  SZCZURY

Galileusz, William Szekspir, A.W.Mozart, Lew Tołstoj, Henryk Ibsen, Jack London, Antoine Saint-Exupery, Eugene Ionesco, George Sand, Charlotte Bronte, Joseph Haydn, Piotr Czajkowski, Pablo Casals, Veronese, August Rodin, Claude Monet, Henri Toulouse-Lautrec, Lukrecja Borgia, Piort Wielki (car), Jerzy Waszyngton, Czang Kaj-Szek, Mata Hari, Jimmi Carter, Charlotte Corday, George Bush, Vaclav Havel, Św. Cecylia. A z Polaków: Kazimierz Dejmek, Adam Hanuszkiewicz, Agnieszka Holland, Witold Lutosławski, Aleksander Małachowski, Jacek Maziarski, Marek Jurek, Antoni Macierewicz.

 

Old-Chinese-12-font-b-Zodiac-b-font--font-b-Rat-b-font-tibet-Silver