Margot Graham - Kierownik Sekcji Astrologii w Polskim Towarzystwie Psychotronicznym, udziela porad astrologicznych.

Wszelkie informacje pod nr
tel. 22-648-68-57 i 697-200-028, adres email: margotgra[at]wp.pl

● R O K    OGNISTEGO    K O G U T A

03.02.2017 – 03.02.2018

rooster_fx

Ogólna prognoza na ten rok
Jaki ty jesteś piękny Kogucie?
Życie uczuciowe Kogutów
Pięć typów Kogutów
A co Cię czeka w tym roku? 
Rady na rok 2017
Sławne Koguty

Wywiad Rafała Michel`a z Margot Graham na temat Roku Koguta 2017: https://www.youtube.com/watch?v=LYeagmeUw4c

Ogólna prognoza na rok Ognistego Koguta

W wykresie obecnego roku znowu nie ma równowagi między żywiołami – już na wstępie widać, że zapowiada się rok dramatyczny. Najsilniejszym żywiołem jest Metal, po nim Woda i Ogień, a najsłabszymi są Drzewo i Ziemia. Ogień, żywioł niebiańskiego pnia tego roku wywiera presję, włada, kontroluje i osłabia Metal, który jest naturalnym żywiołem Koguta. Nieobecna w tym wykresie Ziemia jest elementem bardzo korzystnym dla wszystkich, którzy ją mają w swych Czterech Filarach Przeznaczenia, ponieważ Ogień jest „matką” Ziemi, a Ziemia „rodzi” Metal. Jest to wskazówka czego nam potrzeba aby zmniejszyć tegoroczną nierównowagę w żywiołach. Pocieszające jest to, że Kogut ma cechę Yin, czyli działa mniej aktywnie niż zeszłoroczna Małpa, będąca kwintesencją cechy Yang.

Kogut wnosi dużo urozmaicenia i hałasu, trwoni i rozprasza energię, lubi popisywać się swą władzą i autorytetem, chce dominować nad całym podwórkiem. Politycy będą więc z wielkim zaangażowaniem rozprawiać o sprawach ważnych dla swojego ugrupowania, popisując się swoją rzekomą siłą i nie biorąc pod uwagę tego, co mówią inni. Będą śmiałe projekty i wizje, a przede wszystkim ulubione przez Koguta walki na argumenty. Sprzeczki te mogą jednak być groźne, a projekty mogą wyrządzić poważne szkody o ile dojdzie do ich realizacji.

Kogut zawsze mówi to, co myśli, i to bez ogródek, będzie więc wiele burzliwych sprzeczek, polemik i kontrowersji, nie obędzie się bez ciosów, bo każdy będzie chciał przeforsować swoje racje. W polityce  może dojść do ostrych starć, bo Kogut jest autokratą i nie znosi konkurencji, ustala porządek w kurniku, tzw. kolejność dziobania, dba by wszystko przebiegało zgodnie z tradycją i ustalonymi przez niego regułami. Nie będzie więc końca lustracjom, szukaniu ukrytych przekrętów i rozliczaniu starych grzechów. Propagowane będą tradycyjne wartości, jak patriotyzm, posłuszeństwo i wierność, ale z drugiej strony Kogut lubi fanfaronady, spektakularne wystąpienia i ekstrawagancję – jest w tym wewnętrzna sprzeczność, która niejednego z nas może denerwować.

Także my wszyscy w tym ognistym roku będziemy skłonni do brawury i szalonych pomysłów.

Ale patrząc z optymistyczniejszej strony, w latach tego barwnego ptaka dokonano wielu przełomowych odkryć i wynalazków – przeprowadzono pierwszą reakcję nuklearną, zbudowano pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, odkryto insulinę, powstała ONZ i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, odbył się pierwszy lot ponaddźwiękowego samolotu Concord.

Trudno przewidzieć jakich wynalazków można się spodziewać w tym roku, ale na pewno zostanie wydanych wiele pasjonujących książek, wzrośnie zainteresowanie nauką, będziemy bardziej pobudzeni intelektualnie i jeszcze bardziej wyostrzą się pióra dziennikarzy i uda nam się zrealizować wiele fantastycznych pomysłów. Ptak ten bardzo dba o wygląd i lubi być zauważany – w modzie zapanują jaskrawe i zwracające uwagę stroje, w twórczości artystycznej i sztuce powstaną efektowne prezentacje, będą to wydarzenia na wielką skalę i bez liczenia się z kosztami.

Wszystkim nam również grozi rozrzutność i lekkomyślność, co może być chwilami przyjemne, ale uważajmy by nie skończyło się katastrofą finansową.

W temacie zdrowia Kogut jest wybitnym ekologiem, prowadzi zdrowy tryb życia, dba o kondycję fizyczną i zdrowe odżywianie, preferuje medycynę naturalną. Modne będzie uprawianie jogi, tai-chi, sportu i turystyki. Niestety konflikt Ognia z Metalem może doprowadzić do dalszego zatruwania środowiska naturalnego i rabunkowej wycinki lasów, a to zagraża naszemu zdrowiu i równowadze w przyrodzie.

Kogut prowadzi bujne życie osobiste, jest typowym uwodzicielem, nie jest specjalnie skłonny do romantycznych uczuć, grożą mu nawet skandale seksualne. Z tego powodu rok Koguta uważany jest za niepomyślny do zawierania małżeństw, należałoby radzić, by planowany ślub przełożyć na następny rok słynącego z wierności Psa.

Krajami, którym patronuje Kogut, jest Francja i Japonia, gdyż ich obecny ustrój ukonstytuował się w roku Drewnianego Koguta 1945. Można się spodziewać, że wkrótce odegrają one znaczącą rolę w światowej polityce.

 

Jaki ty jesteś piękny Kogucie?

Każdy nosi w sercu cechy zwierzęcia, które włada jego rokiem urodzenia.

Kogut jest najbardziej ekscentrycznym i najmniej zrozumianym z wszystkich dwunastu zwierząt. Zwą go Don Kichotem chińskiego zodiaku, gdyż, mimo swej nieustraszoności i bohaterstwa, żeby przeżyć powinien patrzeć pod nogi na twardą rzeczywistość, po której stąpa.

Jest wcieleniem sił młodości, nadziei i światła, uosabia energię słoneczną, rannym pianiem obwieszcza nowy dzień, rozpędzając moce ciemności, jest zegarem naszych wsi. Jaskrawoczerwony grzebień nadaje mu wygląd przywódcy, a ostrogi symbolizują bojowość i odwagę, jest zawołanym wojownikiem. Z wysokiej żerdzi czuwa i góruje nad swym stadem, wyróżnia się posturą, bogactwem kolorowych piór, pięknym kształtem ogona. Wywiera wrażenie samym swym pojawieniem się. Kocha grać główną rolę, zawsze być najważniejszym i najlepszym. Jest istotą dziwną i paradoksalną, zdumiewającą i pełną sprzeczności, jest królem, z brawurą i despotyzmem dbającym o swój prestiż, lecz jego władza ograniczona jest do ciasnego podwórka.

Do swego wyglądu przywiązuje wielką wagę, zawsze jest dobrze ubrany, ekstrawagancko, ale z gustem. Jest dość próżny, lubi przyciągać spojrzenia otoczenia i wzbudzać szmer podziwu. Zaskakuje nas elegancją swych ruchów i gestów, jego styl bycia jest nie do podrobienia.

Potrzebuje ciągłego pobudzenia i napięcia. O sobie ma bardzo dobre zdanie, oczekuje pochwał i nie znosi wtrącania się w swoje sprawy. Ma alergię na krytykę, stroszy wówczas wojowniczo pióra, a jednak potrafi przyznać się do błędu. W towarzystwie Kogut jest bardzo miły, naturalny, odprężony, potrafi rozmawiać z każdym i na każdy temat, niezależnie od tego czy znajdzie się w pałacu, czy w skromnym wiejskim domku. Jest powszechnie lubiany i ceniony, nic więc dziwnego, że prowadzi bujne życie towarzyskie.

Koguty są uzdolnione w wielu dziedzinach, a ich zainteresowania są bardzo szerokie. Są inteligentne, dużo czytają i mają dobrą pamięć. Lubią się uczyć i z zapałem rzucają się na każdy nowy temat, ale gdy go poznają, z takim samym entuzjazmem rzucają się na następny. Próbują wszystkiego, dziobiąc to tu, to tam, ale z dokonaniem wyboru jednej głównej dziedziny mają kłopoty.

Są indywidualistami i egocentrykami, nie lubią rutyny, praca zawodowa nie powinna więc ograniczać ich fantazji i poczucia wolności. Wolą niezależność od podporządkowywania się, umieją narzucić sobie ścisłą dyscyplinę i w pracy są bardzo sumienne. Powodzenie osiągają w zawodach wymagających pewności siebie, tupetu, polotu i obycia towarzyskiego. Dobre są więc wszelkie profesje handlowe, od sprzedawcy i pośrednika do dyrektora, także zawody wojskowe lub praca w usługach związanych z dbałością o urodę. Świetnie czują się też w zawodach aktorskich, artystycznych i intelektualnych, a gdy mają talent i wyobraźnię, mogą w nich osiągnąć prawdziwe szczyty. Ale najgorsze dla Koguta zajęcie to być szpiegiem, gdyż zanadto rzuca się w oczy!

Jego życie to częste wzloty i upadki, wielkie radości i wielkie kłopoty, raz bieda, raz bogactwo. Tym bardziej, że Koguty nie wiedzą, co to oszczędzanie, kochają wydawać pieniądze, przede wszystkim na własne potrzeby – na drobiazgi, ubrania, podróże, książki. Gromadzenie majątku ich nie pociąga, wolą bez większych ograniczeń zaspokajać swe bieżące potrzeby. Lecz gdy przyjdzie zacisnąć pasa, czują się tak samo swobodne i zadowolone – czy nie jest to postawa godna mędrca?

 

 

Życie uczuciowe Kogutów

Choć wydają się ekscentrykami, moralność Kogutów pozostaje solidna jak skała. Mogą się wydawać ryzykantami lubiącymi przygody, jednak bardzo im zależy na bezpieczeństwie, rodzinie i własnym kurniku. Nie brak im temperamentu i uroku, wcześnie dojrzewają i stają się aktywne w sprawach miłosnych. Nie tracą jednak głowy ani gruntu pod nogami. Swoją uczuciowość dobrze ukrywają, są nieufni, nie deklarują swych uczuć, wolą uchodzić za niewrażliwych (może obawiają się, by jakiś kucharz lub kucharka nie nadziała ich na rożen?)

Czasem bywają trudne we współżyciu, są bowiem bardzo egocentryczne, zaabsorbowane sobą i własnymi sprawami, raczej nieczułe na stany duszy bliźniego. Lecz są uczciwe i szczere, tak dalece, że to, co czują okazują bez cienia delikatności i dyplomacji, ale i bez złej woli.

Kobieta-Kogut, choćby z pozoru wydawała się lekkomyślna i płocha, ma silne poczucie obowiązku i dotrzymuje danego słowa. Mężczyzna-Kogut to często prawdziwy kogut: nie może żyć bez uwodzenia, kolekcjonuje zdobycze, lubi mieć do dyspozycji odpowiednio zhierarchizowany kurnik a także „rezerwę” w razie kryzysu.

W miłości Kogut idzie na całość. Na ogół zdobywa każdego partnera, którego zapragnie. Ale zazdrosny jest do szaleństwa, ukochana osoba nie może nawet spojrzeć na inne zwierzę. Zachłannie strzeże swego „stanu posiadania” i nie toleruje konkurencji. A gdy jego partner lub partnerka nie będzie się o niego z pełnym oddaniem troszczyła, szybko poszuka sobie kogoś innego. Żeby go zatrzymać trzeba mu często powtarzać, że jest niezrównany, zachwycać się jego inteligencją, organizować ciekawe spotkania i przyjęcia, aby mógł wodzić rej i wzbudzać podziw.

Właściwie jedyne, co może Koguta ustatkować i położyć tamę jego brakowi rozsądku, to poczucie odpowiedzialności za rodzinę. I gdy wreszcie ustabilizuje się uczuciowo, zawodowo i rodzinnie, jego życie staje się spokojniejsze. W przykładny sposób dba o dom i rodzinę, a jego potomstwo nie odczuwa żadnych braków. A gdy przyjdzie jakaś poważna próba życiowa, Kogut jest najodważniejszym i najbardziej bohaterskim ze wszystkich chińskich zwierząt.

Jako przyjaciel jest uczynny i życzliwy, lubi być proszony o pomoc, umie trafnie i rozsądnie doradzić, choć sam nie akceptuje niczyjej pomocy i swoje problemy woli rozwiązywać sam.

Na urlopie Kogut jest uosobieniem fantazji i niefrasobliwości, lecz u siebie w domu jest pedantem i maniakiem porządku (znów przykład jego dwoistego charakteru!). W szafach musi być idealny porządek, a meble mają być kosztowne i wygodne, choć proste. Jest wrażliwy na piękno, tworzy swój własny świat, ma zaufanie do losu i umie adaptować się do prawie każdych warunków życiowych.

 

Pięć typów Kogutów

Daniel Olbrychski

Kogut Drewniany (lata 1885, 1945, 2005) nazwany “Kogutem piejącym”
Żywioł Drzewa to symbol kreatywności, harmonii i piękna, a Jowisz, planeta z nim związana, jest wielkim dobroczyńcą, obdarza swych podopiecznych ekspansją i powodzeniem. Drzewo to poranek, wiosna, natura rozmiłowana w rozkwicie, pięknie i elegancji.  Żywioł ten ma skłonność do przesady i gwałtownych reakcji, ten Kogut ma także te cechy – powinien nad nimi panować, by nie tracić równowagi i nie prowokować niebezpiecznych sytuacji. Ale przede wszystkim ma dużo entuzjazmu, spontaniczności i dobrej woli. Dba o innych, bez wahania angażuje się w akcje charytatywne. Tryska energią, trudno dotrzymać mu kroku. Jest wymagający i drobiazgowy, chce osiągnąć perfekcję, ale ma zwyczaj komplikowania wszystkiego. Jest wielkim pedantem, a punktualność to dla niego konieczność. Wspiera też postępowe idee.
To dusza artystyczna. Ma wyobraźnię i dar improwizacji i umie z nich korzystać, zwłaszcza gdy zajmuje się sztuką, poezją, malarstwem. Kocha kontakt z naturą, zaspokajając swą potrzebę wolności, przestrzeni i harmonii. Powinien żyć własnym rytmem i dążyć do celów na własną miarę, nie obarczając się zbyt uciążliwymi dla siebie zajęciami.
Najpomyślniejszą dla niego porą roku jest wiosna i powinien ten okres dobrze wykorzystać, by naładować się na resztę roku energią budzącej się przyrody. Głównym narządem Drzewa jest wątroba – szkodzi jej objadanie się, nadmiar alkoholu i gniew – odżywiaj się umiarkowanie,  bądź tolerancyjny i wyluzowany.

Kogut Ognisty (lata 1897, 1957, 2017) nazwany “Kogutem samotnym” 
Naturalnym żywiołem Koguta jest Metal Yin, jego miesiącem jest wrzesień, gdy energia Yang słabnie, ale ten Kogut pod wpływem Ognistego roku urodzenia jest bardzo energiczny, gdyż tym żywiołem rządzi Mars. Ogień ogrzewa, spala i przekształca, wzmacnia jego odwagę, męstwo i waleczność, ale w nadmiarze może być siłą niszczącą. Ten Kogut jest porywczy i pełen zapału, powinien poskramiać swój wewnętrzny ogień, bo gdyby wymknął się spod kontroli, stałby się groźny zarówno dla niego, jak i dla innych. Jest to człowiek czynu – może działać jako szef pełen pasji, polityk, zawodowy wojskowy lub wybitny artysta. Ma silną osobowość i szerokie horyzonty, lubi wyróżniać się, uwodzić i zdobywać.
Najważniejszym jego organem jest serce – uważaj aby nie przekraczać miary, nie rób za wiele rzeczy na raz, nie rozpraszaj się, bo możesz osłabić swą żywotność i stracić trochę swych cennych piór. Sezonem Ognia jest lato – nie opalaj się zbyt intensywnie, pamiętaj, że twoją porą roku jest jesień.

Kogut Ziemny (lata 1909, 1969) nazwany “Kogutem zapowiadającym świt” 

Planetą dla żywiołu Ziemi jest Merkury. Ten Kogut nie buja w obłokach, jest pragmatykiem i realistą. Jest ostrożny i nieufny, rozważa wszystkie „za” i „przeciw”, długo się zastanawia przed podjęciem decyzji, ale jest odpowiedzialny, ambitny i potrafi wydajnie pracować. Dba o bezpieczeństwo materialne, z reguły osiąga lukratywne stanowiska, a najlepiej realizuje się jako polityk. Lubi być podziwiany i stać na widoku. Jako rodzic jest autorytatywny i mało wylewny, zdarza się, że przytłacza swe potomstwo. Wyróżnia go klarowne myślenie, jego umysł działa jak komputer, ale przykłada nadmierną wagę do szczegółów  i dążąc do perfekcji może zgubić główny wątek i stać się biurokratą.
Narządem Ziemi jest śledziona – przy braku aktywności fizycznej grozi mu zesztywnienie stawów, a w starszym wieku otyłość. Sezonem Ziemi jest późne lato, okres zbiorów i obfitości pożywienia, doskonały czas by ten Kogut rozluźnił swoje wewnętrzne napięcie, otworzył serce i wyszedł poza własne terytorium – Ziemia musi być w ruchu!

Metalowy Kogut Metalowy (lata 1921,1981) nazwany “Kogutem w klatce” 

Metal jest naturalnym żywiołem Koguta i gdy urodził się w Metalowym roku, ma silniejszą wolę i twardszy charakter niż inne Koguty. Jest bardziej krytyczny i stanowczy, a gdy walczy o słuszną sprawę, pali za sobą mosty. Święcie wierzy w swoje racje i potrafi z pasją pracować dla swoich idei. Grozi mu zamknięcie się w pancerzu nieugiętości, ale jest wewnętrznie rozdarty, bo także pociąga go światowe życie, luksus i chęć zdobycia powodzenia materialnego. Nie jest łatwy we współżyciu, lubi rozkazywać i wyraża się bez ogródek. Powinien pamiętać, że planetą Metalu jest Wenus, a więc uczyć się elastyczności i relaksu, dbać o formę fizyczną, słuchać swego ciała i czasami odwiesić zbroję.
Głównym organem Metalu są płuca – aby osiągnąć wewnętrzną równowagę pomocne  są ćwiczenia oddechowe (pranajama) i uprawianie jogi. Najlepiej rozpocząć je jesienią!

 

Kogut Wodny (lata 1933,1993) nazwany “Kogutem w kurniku” 

Naturalnym żywiołem Koguta jest Metal, który wzmacnia i wspiera Wodę, żywioł roku urodzenia. Porą roku dla Wody jest zima, a jej planetą jest Saturn. Nic dziwnego, że Wodny Kogut wytrwale realizuje swe plany i marzenia, a zwłaszcza te, które dotyczą spraw praktycznych. Wpływ Wody studzi temperament, liberalizuje poglądy, łagodzi wrodzoną Kogutom zapalczywość i władczość. Ale każdy zastój i brak aktywności temu Kogutowi szkodzi – Woda powinna krążyć, być czysta i ożywcza aby zasilać wzrost ziarna, którym Kogut się żywi. Ten Kogut ma silne poczucie sprawiedliwości, co go skłania do działań prospołecznych, umie kierować pracą zespołową i zyskuje autorytet. Ma otwarte serce, dużo empatii i jest najbardziej „ludzki”.

Głównym narządem Wody są nerki, które powinny być filtrowane – a więc uważaj na to co jesz i pijesz, bądź aktywny fizycznie i umysłowo, nie przywiązuj zbyt dużej wagi do szczegółów i otwórz się na problemy o większej skali. Twoja zimowa pora roku sprzyja spokojnemu zagłębianiu się w sobie, refleksji, zwolnieniu tempa – jest porą dojrzewania ziarna.

 

A co Cię czeka w tym roku?

Prognoza na bieżący rok dla dwunastu chińskich zwierząt nie może być jednakowa dla każdej z osób urodzonych w roku rządzonym przez jedno określone zwierzę. Jest tak, gdyż to samo zwierzę w połączeniu z każdym z pięciu żywiołów ma specyficzne dla tego żywiołu cechy, jest więc pięć nieco odmiennych typów każdego zwierzęcia. Poza tym prognoza potencjału człowieka w danym roku wymaga zanalizowania całości jego chińskiego horoskopu (patrz: cztery filary przeznaczenia, z możliwością wyboru  języka polskiego) w połączeniu z charakterystyką bieżącego roku.

Z tego powodu prognozy dla kolejnych zwierząt, także tu opublikowane, opisują ogólne tendencje i główne tematy związane z perspektywami zawodowymi, relacjami uczuciowymi, czy sprawami zdrowia, a one mogą się różnie przejawić u poszczególnych osób. Wskazują na jakość roku Ognistej Małpy dla każdego ze zwierząt, na to, na co warto zwrócić uwagę, w jakim kierunku zmierzać i co należałoby rozwijać, aby skorzystać z potencjału tego roku.

Dla Tygrysa – jego naturalnym żywiołem jest Drzewo Yang

Dla aktywnego Tygrysa jest teraz mnóstwo spraw, wyzwań i projektów. To bardzo dobry rok, zwłaszcza zawodowo i finansowo, są duże szanse na awans, nagrody i wyższe stanowisko. Ale unikaj konfliktów, bo nie wszyscy będą zachwyceni twoją energią i powodzeniem – lepiej więc powściągnąć swoje ego i kontrolować emocje w tym ognistym roku!
Sprawy finansowe idą pomyślnie, ale będą też większe wydatki.
Element Drzewa jest teraz słaby, a Tygrysy lubią ryzyko, działają gwałtownie, stąd możliwość kontuzji, zranienia, a nawet wypadku. Grożą też straty, szczególnie w podróży. Ogólna forma i kondycja może być teraz słabsza – należy zwolnić tempo i pomyśleć o swoim zdrowiu.
Sprzyjający będzie czerwiec, miesiąc Konia i październik, miesiąc Psa; trudniejszy będzie sierpień, miesiąc Małpy, z którą Tygrys tworzy opozycję. Listopad, miesiąc Dzika, to czas gdy pewne sprawy się zakończą, aby coś nowego mogło powstać, gdyż z Dzikiem Tygrys tworzy zarówno relację destruktywną, jak i pozytywną kombinację.

Dla Kota/Królika – jego naturalnym żywiołem jest Drzewo Yin

Jest to rok wyzwań i zmian, czego Kot na ogół nie lubi. Słabe Drzewo jest teraz na straconej pozycji wobec silnych energii tegorocznego Ognia i Metalu, a więc unikaj konfrontacji i nie stawiaj oporu. Przyjrzyj się sytuacji i chroń własne zasoby, bo jest to rok twojego Oponenta, co oznacza wyjście ze swojej strefy komfortu, a dyskomfort nadchodzących zmian będzie oznaką, że podążasz we właściwym kierunku.
Samotne Koty mogą spotkać partnera, żonate będą miały w swych związkach huśtawkę – in plus i in minus. W relacjach z innymi powinny wykazywać swoją naturalną elastyczność, to im pomoże. Ogólnie Koty będą umiały pokonywać trudności – ale na pewno nie przez otwartą walkę!
Kot może teraz zmienić miejsce zamieszkania lub pracę, zwłaszcza gdy jest urodzony w marcu, miesiącu własnym. Będą z tym związane spore wydatki, czyli będzie to następne zadanie dla jego wrodzonej oszczędności.
Na zdrowie trzeba uważać, należy lepiej jadać i ostrożniej jeździć, bo jest to rok twojego metalowego antagonisty.
Trudniej będzie w czerwcu, miesiącu Konia, dla Kota to czas Destrukcji i we wrześniu, miesiącu Koguta oraz w całym roku Koguta. Łatwiej będzie w marcu i lipcu, miesiącu Kozy oraz w październiku, miesiącu Psa, z którym tworzysz kombinację. Warto też zadawać się i pracować z tymi, którzy mają Psa w swoich Filarach Przeznaczenia.

Dla Smoka – jego żywiołem jest Ziemia Yang, a Ogień jest „matką” Ziemi
Są dobre wiadomości dla wszystkich, którzy mają Smoka w swoich wykresach i dla tych, którzy mają do czynienia ze Smokami, bo teraz powodzenie im sprzyja. Nad ich sektorem stoi bardzo pomyślna gwiazda DRAGON, niosąca pomoc w pokonywaniu przeszkód i rozwiązywaniu problemów, sprzyja pracy naukowej i twórczej, ułatwia wzrost dochodów (i szybkich wydatków!). Będzie to rok wielu osiągnięć i bardzo niewielu przeciwności, ale sukces będzie wymagał własnej aktywności. Świat Smokom sprzyja, nie wolno tego potencjału zmarnować!
W sprawach zawodowych i towarzyskich nowe owocne kontakty urozmaicone drobnymi konfliktami i różnicami zdań. W temacie zdrowia ogólna poprawa, ale należy uważać, bo grożą wypadki, zwłaszcza osobom starszym.
Okresy potencjalnie trudniejsze to marzec, miesiąc Kota i październik, miesiąc Psa (twojego Oponenta) oraz styczeń 2018 roku, bo z Bawołem masz relację destrukcyjną. Łatwiejszy będzie sierpień, miesiąc Małpy i grudzień, czas Szczura, a najlepszy okres na współpracę i partnerstwo to wrzesień, miesiąc Koguta i cały rok Koguta!

Dla Węża – jego żywiołem jest Ogień Yin

Po poprzednim pomyślnym roku Małpy teraz będzie trudniej. Trzeba działać mądrze i cierpliwie bo zapowiada się wiele wyzwań. Pomocne będą kontakty z Bawołem, a zwłaszcza z Kogutem, bo z nimi tworzysz przyjazny trygon Myślicieli. Zapowiadają się różne przeszkody i opóźnienia w realizacji planów i zamiarów. Nie należy marnować energii na zbyt ambitne cele, trzeba teraz dbać o to, co się ma i czym się dysponuje. Węże mogą być niecierpliwe, wręcz agresywne, rozpierać je będzie energia i chęć szybkiego działania, gdyż nad ich sektorem stoi BIAŁY TYGRYS. Byłoby wskazane by tę energię rozładowywać regularnie uprawiając sport i trzymać emocje pod kontrolą, by nie przysparzać sobie dalszych kłopotów. Zwolnić tempo, bo jest ryzyko zranień i wypadków.

W pracy mogą wyniknąć plotki i złe nastawienie ze strony współpracowników, co źle wpłynie na twoją pozycję zawodową. A z powodu wewnętrznego napięcia mogą ci się psuć rozmaite sprzęty, na przykład pralka lub samochód.

Węże są teraz podatne na choroby, należy dbać o układ trawienny, uważać na żylaki, zranienia i kontuzje. W razie hospitalizacji nie wybieraj dnia Węża na operację!

Czas Destrukcji, a zarazem Kombinacji, to sierpień, miesiąc Małpy. Trudniejszy będzie też listopad, miesiąc Dzika, twojego Opozycjonisty. Pomyślniejsze okresy to wrzesień, miesiąc Koguta i styczeń 2018 roku, miesiąc Bawoła, gdyż razem tworzycie przyjazny trygon.

Dla Konia – jego żywiołem jest Ogień Yang

To dla Konia doskonały rok, darzy go powodzeniem FORTUNA, BRZOSKWINIA, czyli Kwiat Romansu, a w dodatku SWATKA. Konie ten los wylosowały – otrzymają wielką pomoc od szefów, sponsorów, mądrych ludzi i przyjaciół. Z sukcesem i na większą niż dotąd skalę rozwiną działalność zawodową i zarobkową, będą nagrody, podwyżki, premie. Wielka atrakcyjność i podobanie się może oznaczać zawarcie małżeństwa, zaręczyny, poznanie nowego partnera, ale także wplątywanie się w skandale seksualne i zdrady zagrażające istniejącemu związkowi. Odbierający rozum pociąg seksualny może przynieść kłopoty! Szczególnie trzeba na to zwrócić uwagę w czerwcu, miesiącu Konia, z natury bardzo ognistego! Konie będą też łatwo wdawać się w kłótnie i konflikty, choć może to oczyszczać atmosferę i w rezultacie mieć pozytywny skutek.

Z powodu nadmiaru aktywności możliwe jest przemęczenie, należy więc dbać o zdrowie, regularne odżywianie i ćwiczenia relaksacyjne.

Trudniejszy będzie marzec, miesiąc Kota i grudzień, miesiąc twojego Opozycjonisty Szczura. Czas współpracy to lipiec, miesiąc Kozy, a także luty, miesiąc Tygrysa, i październik, miesiąc Psa – razem tworzycie trygon Obrońców.

Dla Kozy –jej naturalnym żywiołem jest Ziemia Yin
Łagodna i artystyczna Koza może w tym roku zyskać renomę, a nawet sławę i stanie się to szybko o ile wykaże się odpowiednią aktywnością. Dzięki jej popularności wiele osób w jej otoczeniu także znacząco poprawi swój wizerunek. W horoskopie bieżącego roku jest dużo Metalu, który jest symbolem pieniędzy, brak jest natomiast Ziemi, która jest „matką” Metalu, a więc dzięki Ziemi Yin, żywiołowi Kozy, jej samej i jej bliskim poprawią się sprawy finansowe. Ale w tym temacie Kozy są dość niefrasobliwe, nie lubią ograniczać się wydatkach na różne przyjemności.
Kozy powinny dbać o swe delikatne zdrowie, formę fizyczną i sen, bo możliwe są okresy osłabienia i depresji, zwłaszcza u Kóz w starszym wieku. Powinny też unikać niebezpiecznych sytuacji i nie odwiedzać ciężko chorych. U niektórych Kóz, szczególnie singli i samotnych starszych może pojawić się poczucie osamotnienia – trzeba temu przeciwdziałać, spotykać się z przyjaciółmi, uczyć się czegoś nowego, brać udział w wydarzeniach kulturalnych. A jej bratnie dusze to Kot i Dzik, zwierzęta równie wrażliwe i uczuciowe jak Koza.
Trudniejszym okresem będzie październik, miesiąc psa, z którym Kozie nie po drodze, i styczeń 2018 roku, miesiąc Bawoła, jej Opozycjonisty. Sprzyjający jest marzec, czas Kota i listopad, bo to miesiąc Dzika, oraz czerwiec, miesiąc Konia, z który tworzysz przyjacielską Kombinację.

Dla Małpy – jej naturalnym żywiołem jest Metal Yang

Jest to rok trudnych wyzwań i przekraczania swoich ograniczeń, a teraz Małpa może liczyć tylko na siebie. Ma do przerobienia lekcję pokory! W ostateczności może się zwrócić o pomoc do Smoka lub Szczura, zwierząt ze swojego trytonu Sprawców, bo one są w tym roku mocne i pełne energii. Ale powinna brać odpowiedzialność na siebie, nie narzekać, wziąć się w garść i zwolnić tempo życia.
Będzie dużo problemów do rozwiązania, głównie osobistych, ale też urzędowych i prawnych. Większe zamierzenia trzeba odłożyć na później, teraz można działać tylko na mniejszą skalę i starać się zachować to, co się ma. Presja Ognia na jej żywioł Metalu wyczerpuje energię i żywotność Małpy, zdrowie może się osłabić, a pamięć pogorszyć. Martwienie się, uleganie negatywnym nastrojom i szorstkie traktowanie innych może zniechęcić do niej nawet najżyczliwsze osoby. W tej trudnej sytuacji należy dbać o siebie i swój spokój, zachowywać ostrożność, prowadzić regularny tryb życia i odżywiania. I mieć nadzieję, że następny rok Ziemnego Psa będzie lepszy!
Trudny jest luty, miesiąc Tygrysa, jej antagonisty i maj, miesiąc Węża (relacja Destrukcyjna), lepszymi okresami będzie kwiecień, miesiąc Smoka i grudzień, miesiąc Szczura.

Dla Koguta – jego żywiołem jest Ogień Yin
Z reguły rok własny jest trudny dla swych przedstawicieli, ale w tym roku Kogut ma wyjątkowo korzystną sytuację. Nad jego sektorem stoi wprawdzie Wielki Książę Jowisz, działający osłabiająco, ale są tam także dwie gwiazdy silnie wspierające, które przechylają szalę na jego korzyść: Golden Lock otwiera nowe możliwości działania i poprawia sprawy finansowe oraz Yin Noble zapewniająca duże wsparcie ze strony kobiet ogólnie od energii Yin i jest to pomoc cicha, dyskretna i bardzo skuteczna.
Kogut otrzymuje więc od świata wiele przychylności i będzie to dla niego czas prosperity. Powinien działać i własną energią zasilać innych, wtedy wiele spraw gładko się będzie toczyć. Wzmocni swą pozycję zawodową, zyska autorytet i szacunek otoczenia. W pracy będą sukcesy, ale w domu może być gorzej. Możliwe są kłótnie lub sprzeczki, głównie o to, kto ma rację, czyli o własne ego, a Kogut, jak wiemy, lubi rządzić.
W sprawach zdrowia Koguty powinny uważać na skaleczenia, zapowiadają się nawet zabiegi chirurgiczne. Słabym organem mogą być nerki, a u kobiet układ rozrodczy.
Może być trudniej w marcu, bo to miesiąc Kota, twojego Opozycjonisty, oraz w grudniu, miesiącu Szczura, bo to relacja destrukcyjna. Lepsze okresy to kwiecień, bo ze Smokiem tworzysz kombinację, oraz maj, miesiąc pragmatycznego Węża.

Dla Psa – jego naturalnym żywiołem jest Ziemia Yang

Psy znajdą się teraz w centrum uwagi, będą skuteczne i efektywne w działaniu. Dobrze jest zatem mieć teraz Psa w swoich Filarach Przeznaczenia! Nad jego sektorem stoi teraz SŁOŃCE, silna energia Yang wspierająca sprawy dynamiczne i jawne, a więc publiczne i zawodowe. Oznacza to pomoc od wysoko postawionych mężczyzn – szefów, mentorów, wyższych rangą urzędników, a także otwiera widoki na długotrwały przypływ gotówki. Psy będą mieć wiele pomysłów, mogą rozpocząć nową pracę, nowy projekt lub założyć nową firmę. Nie powinny angażować w to dużych pieniędzy, bo te pomysły za pewien czas mogą się okazać nieaktualne.

Psy płci męskiej dzięki swej przebojowości będą miały wielkie powodzenia, co potencjalnie zapowiada związki pozamałżeńskie, a z nich mogą wyniknąć same kłopoty. Lojalnego i z natury odpowiedzialnego Psa spotkałyby obmowy, plotki, domowe niesnaski i byłby to uszczerbek na jego nieposzlakowanym wizerunku,

Wskutek tak intensywnego trybu życia Psy, mimo wsparcia SŁOŃCA mogą mieć niedobory energii życiowej. Powinny uprawiać ćwiczenia Tai-chi, Chi-kung lub jakiś umiarkowany sport. Należy uważać na drodze, jeździć wolniej, bo grozi stłuczka, a nawet wypadek lub zranienie.

Trudniejszy będzie kwiecień, miesiąc Smoka, twojego Opozycjonisty i lipiec, miesiąc Kozy, z którą masz relację destrukcyjną. Sprzyjający współpracy i zawieraniu umów jest luty, miesiąc Tygrysa, marzec, miesiąc Kota i czerwiec, miesiąc Konia – we trójkę tworzycie trygon Obrońców.

Dla Dzika – jego żywiołem jest Woda Yin
Będzie to rok urozmaicony w pozytywnym sensie. Nad sektorem Dzika mamy dwie silne gwiazdy: Yang Noble, czyli wsparcie od wysoko postawionych mężczyzn, duża dynamika i przyspieszenie działań, oraz SKY HORSE (Niebiański Koń) zapowiadający sukcesy w podróżach związanych z nauką lub pracą, nowe kontakty, kontrakty i dodatkowe dochody. Możliwy też jest romans.
W sprawach zawodowych duży rozmach: nowe inwestycje i pomysły, rozszerzenie działalności mimo, że mogą wystąpić opóźnienia, także z winy samego Dzika. Finanse trzeba trzymać pod kontrolą by nie doszło do strat.
W sprawach domowych zmiana lub duży remont albo nawet przeprowadzka do innego miasta. Mając tyle spraw do załatwienia należy bardzo dbać by relacje rodzinne na tym nie ucierpiały i starać się częściej przebywać w domu. Ale w tym roku Dziki mają zdolność przekształcania negatywnych sytuacji w pozytywne i powinny z optymizmem podchodzić do wszelkich problemów.
Trzeba pamiętać o sprawach zdrowia – przepracowanie, pośpiech i brak koncentracji mogą w tym ognistym roku stać się przyczyną wypadku!
Trudniejszym okresem jest luty, miesiąc Tygrysa (Destrukcja!), maj, miesiąc Węża (Opozycja!) oraz sierpień, miesiąc Małpy. Stosunkowo łatwy jest marzec, miesiąc Kota, i lipiec, czas Kozy.

Dla Szczura – jego żywiołem jest Woda Yang
Może to być bardzo dobry rok, Szczur jest teraz chroniony przez Pomocnika o nazwie KSIĘŻYC. Zapowiada to wsparcie od energii Yin, czyli od silnych i wpływowych kobiet oraz pomoc w sprawach zawodowych i finansowych. Ale w tym roku trzeba działać szybko, planowo i dyskretnie, kuć żelazo póki gorące, a tymczasem Szczur lubi długo i dogłębnie wszystko analizować, jest ostrożny i podejrzliwy. By nie marnować okazji nie dawaj się wciągać w cudze sprawy, zaufaj swojej intuicji i ignoruj to, co mówią i radzą ci inni.
W życiu osobistym sporo miłych wydarzeń, zarówno dla singli, jak i osob będących w związkach, są też duże szanse na poczęcie potomka!
Okresem sprzyjającym współpracy i dobrym relacjom będzie kwiecień, miesiąc Smoka i styczeń 2018 roku, miesiąc Bawoła, a okresy trudniejsze to czerwiec, miesiąc twojego Oponenta Konia i czas Destrukcji, czyli wrzesień, czas Koguta.

Dla Bawoła – jego naturalny żywioł to Ziemia Yin

Miesiącem Bawoła był styczeń 2017 roku, czas kończenia i podsumowania poprzedniego roku Ognistej Małpy. Energia nowego roku Koguta zaczyna działać w lutym, w miesiącu Tygrysa. Otwierają się wówczas nowe możliwości i kontakty, a wytrwały Bawół ma teraz łatwość pokonywania trudności i problemów. Szczególnie dobre widoki w sprawach zawodowych są dla Bawołów pracujących twórczo i kreatywnie. Ale aby uniknąć kłopotów należy panować nad emocjami, dbać o dobre kontakty z współpracownikami i skrupulatnie pilnować spraw formalno-prawnych. Lecz przez zbytnie poświęcanie się pracy Bawół może zaniedbać swoje życie osobiste, kontakty z rodziną i z dziećmi – i na to powinien zwrócić uwagę i położyć nacisk. Nadmiar zajęć może też osłabić jego zdrowie, należy więc o nie dbać przez cały rok Koguta, czyli do lutego 2018 roku.

Trudniejszy jest kwiecień, bo Bawół ze Smokiem ma relację destrukcyjną, oraz lipiec, miesiąc Kozy, Opozycjonistki. Dobry okres to maj, czas Węża, wrzesień, miesiąc Koguta oraz grudzień, miesiąc Szczura, z którym tworzysz przyjazną kombinację. Szczury są zawsze dla Bawołów wsparciem i warto pielęgnować z nimi kontakty.

 

Rady na rok 2017

Należałoby nam wszystkim życzyć byśmy w tym pełnym zamętu i niepewności ognistym roku dbali o dobre relacje rodzinne i przyjacielskie oraz życzliwie odnosili się do pozostałych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy potrzebują pomocy. Byśmy trzymali się praktycznych i sprawdzonych ścieżek, porzucili ryzykowne pomysły i wizje, by potem nie było poważnych kłopotów. Nie mierzmy za wysoko, bo można zostać łatwo zestrzelonym! Bądźmy ostrożni i rozważni, gdyż trzeba będzie wkładać maksimum wysiłku, by osiągnąć minimum rezultatu. Starajmy się mieć oczy otwarte, a usta zamknięte, sprawdzajmy fakty i liczby przed podjęciem następnego kroku. Jest to rok na wyciszenie się i znalezienie oparcia w sobie. Kogut ma talent do komplikowania prostych spraw i robienia zamieszania, lecz jedna rzecz jest pewna – nasze kieszenie nie będą pełne, a nasze nerwy mogą być w strzępach!

 

Sławne Koguty

Car Aleksander I, Caryca Katarzyna II, Aleksander Dubcek, Filip książę Edynburga, Juliana królowa Holandii, Karolina księżniczka Monaco, Soren Kierkegaard, Jean La Fontaine, Yves Montand, papież Paweł VI, kardynał Richelieu, Andrej Sacharow, Sissi cesarzowa Austrii, Johann Strauss, Giuseppe Verdi, Richard Wagner. Z naszego podwórka: Marek Grechuta, Jerzy Grotowski, Zofia Kucówna, Stanisław Lem, Daniel Olbrychski, Krzysztof Penderecki, Roman Polański.

 

kogut2

Aby ten Zaczarowany Ptak obdarzył nas wszystkich polotem, odwagą i fantazją,
życzy Margot Graham