Często powtarza się nam, że pieniądze nie mogą leżeć bezczynnie. Faktycznie tak jest, bo inflacja bardzo powoli odbiera z nich wartość. Dziś nie mamy czasu zastanawiać się, czy opłaca się coś robić z wolnymi środkami, bo odpowiedź jest oczywista: tak. Ale nie wystarczy po prostu przelać ich gdzieś i patrzeć, jak co miesiąc spływają nam nowe zarobki, musimy poznać trochę rynek inwestycji i cały czas na nim działać.

Pieniądz trzeba puścić w ruch

Pieniądze nie mogą siedzieć u nas w skarpecie albo na naszym koncie, jeśli chcemy, żeby zaczęły na siebie zarabiać. Ważne jest jednak, żeby pamiętać o inflacji, która cały czas rośnie i nie zapowiada się na to, że w najbliższym czasie się to zmieni. To oznacza, że tradycyjne lokaty bankowe mogą nie być już tak opłacalne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Najlepiej jest puścić pieniądze w ruch, na przykład za pomocą inwestowania w akcje albo nieruchomości. Nigdy jednak nie bierz kredytu, żeby inwestować, w przeciwnym razie wpadniesz tylko w długi, z których ciężko będzie Ci się potem wygrzebać, jeśli inwestycja upadnie.

Nie każda inwestycja będzie zyskowna

Gdyby zawsze zysk był gwarantowany, każdy przelewałby swoje pieniądze na odpowiednie fundusze inwestycyjne. Niestety zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Firma, w którą inwestujemy, może zacząć tracić obroty, rynek nieruchomości może się załamać albo dzieła sztuki nagle przestaną kogokolwiek interesować. Nie zakładaj, że jakiś scenariusz na pewno się nie zdarzy, bo mądry przedsiębiorca jest przygotowany na wszystko. Dlatego też nie inwestujemy tylko na jednym rynku, żeby uniknąć sytuacji, w której tracimy wszystkie nasze pieniądze. A może się tak zdarzyć, bo żaden rynek nie obieca nam, że będzie tylko rósł.

Im więcej pieniędzy, tym więcej na siebie zarobią

Im mniejszy masz kapitał, tym mniejsze masz możliwości. Jeśli miesięcznie na inwestycje jesteś w stanie odłożyć sto złotych, to nie masz możliwości wejścia na rynek nieruchomości, ale możesz zacząć grać na giełdzie małymi kwotami. Uważaj jednak, żeby nie przerodziło się to w hazard. Od razu warto zauważyć, że są osoby, które wygrywają spore kwoty, ale jednocześnie trzeba przygotować się na to, że stracimy do tego głowę. Kiedy czujesz, że zbyt emocjonalnie się angażujesz, wycofaj się. Wtedy co prawda twoje pieniądze się nie pomnożą, ale czasem lepiej jest nie ryzykować naszego zdrowia.