Ostatni rok był wyjątkowo trudny i naprawdę wiele osób ma za sobą nieprzespane noce. Z dnia na dzień, zupełnie niespodziewanie i bez własnej winy, ludzie zostali bez środków do życia i bez pieniędzy na bieżące utrzymanie. Spokojny sen nie był im dany, a tylko ci, którzy odłożyli wcześniej pieniądze, mogli poczekać, aż pomoc nadejdzie. Pomogła im poduszka bezpieczeństwa finansowego.
Co to jest?
Poduszka bezpieczeństwa finansowego to zabezpieczenie określonej kwoty pieniędzy, takiej która pokrywa określony okres życia. Pieniądze, po które sięgasz w razie utraty pracy czy zdrowia albo wtedy, gdy twoi bliscy znajdują się w dużej potrzebnie. To środki, które powinien mieć każdy z nas, bo każdemu z ans zdarzają się mniejsze czy większe nieszczęścia: stłuczki samochodowe, popsute sprzęty czy konieczność kosztownych konsultacji lekarskich.
Ile pieniędzy powinniśmy mieć?
Wszystko zależy od naszej sytuacji życiowej. Poduszka finansowa powinna być wielokrotnością pieniędzy, które miesięcznie wydajemy na życie. To łatwe, jeśli na opłacenie kosztów stałych np. z tytułu najmu, czynszu, prądu itp. oraz na jedzenie, chemię i inne regularne wydatki, potrzebujemy czterech tysięcy, nasza poduszka powinna wynosić wielokrotność tej kwoty. Tylko jaką wielokrotność? To już zależy. Zdecydowanie, singiel z bardzo niszowym zawodem, poszukiwany na rynku pracy, będzie spał spokojnie, jeśli starczy mu na dwa, trzy miesiące życia, a obciążony kredytem ojciec rodziny, powinien raczej zebrać dwunastokrotność.
Jak uzbierać te pieniądze?
Przede wszystkim, jak najszybciej. Poduszka finansowa to spora kwota, ale naprawdę warto ją mieć, aby zyskać na pewności siebie i stabilności. Proste, na przykładzie czterech tysięcy kosztów, jeśli chcesz zapewnić sobie sześć miesięcy spokojnego życia, musisz odłożyć dwadzieścia cztery tysiące. To po prostu twój cel i od tej chwili zacznij składać pieniądze. Natychmiast przelej na konto wszelkie nadwyżki, premie i nagrody oraz środki, które nie są ci koniecznie potrzebne.
Postaw na automat
Od tej chwili postaw na pełną automatyzację. Po prostu ustal sam ze sobą, że musisz odłożyć te pieniądze w ciągu np. dwóch lat. To tysiąc złotych miesięcznie, a to niemało, ale jeśli będziesz konsekwentny, na pewno ci się uda. Po prostu co miesiąc, po otrzymaniu wynagrodzenia automatycznie przelewaj tę kwotę na konto oszczędnościowe. Pamiętaj, aby przestrzegać zasady: najpierw płać sobie. Postaraj się maksymalnie przyspieszyć oszczędzanie, powalcz o podwyżkę w pracy czy postaraj się o dodatkowe zajęcie, kolejną pracę czy zlecenia.
Gdzie trzymać poduszkę finansową?
To ogromny problem dla bardzo wielu osób. Nie można się dziwić, że spore pieniądze na praktycznie nieoprocentowanym w tej chwili koncie, po prostu kuszą. Bardzo chcielibyśmy, aby po prostu zaczęły dla nas zarabiać i dlatego rozmyślamy, w jaki sposób je zainwestować. Nie ulegajmy pokusie, bo pieniądze na poduszce bezpieczeństwa to nie są środki, które możemy zainwestować, ryzykując stratę czy po prostu problem z szybkim odzyskaniem naszych środków. Poduszka, potrzebna może nam być w każdym momencie, a więc nie możemy sobie pozwolić na ryzyko ich zamrożenia. Wycofane zbyt gwałtownie z inwestycji mogą po prostu nie tylko nie przynieść spodziewanego dochodu, ale po prostu generować straty.
Czy bogaci ludzie mają poduszkę finansową?
Jeśli żyjesz na przeciętnym poziomie, zapewne nieraz nie dwa zadajesz sobie takie pytanie. Wyobraź sobie, że mają. Ich zapewne jeszcze bardziej boli serce, gdy patrzą, jak zjada je inflacja, ale po prostu stopniowo uzupełniają stracone kwoty, choć być może woleliby włożyć je w biznes. Tyle tylko, że zamożni, dlatego są zamożni, że potrafią myśleć o przyszłości. Ty po prostu musisz wziąć z nich przykład.