Mówiąc najprościej i w największym skrócie zarabianie na reflinkach polega na polecaniu produktów lub usług w zamian za korzyści finansowe. System zarabiania na reflinkach może być różny. Najczęściej jest to określona prowizja od sprzedaży – 2/3/5/10 lub więcej procent w zależności od polecanego produktu, czy usługi. Może to być też określona kwota pieniężna za każdą sprzedaż, czy polecenia np. pożyczki z banku, czy chwilówki zamiast procent od udzielonej pożyczki, mogą płacić określoną kwotę za każdą poleconą pożyczkę, ale mogą też uzależnić tą kwotę od wielkości pożyczki np. do 1000zł będzie to kwota X, od 1001-5000 wyższa kwota i powyżej 5000 tysięcy jeszcze wyższa.

W grach najczęściej dostaje się określoną kwotę za każdego nowego gracza, który zarejestrował się z naszego polecenia, najczęściej taki gracz musi spełnić określone warunki np. przegrać określoną ilość godzin w grze, aby pieniądze trafiły na nasze konto w ten sposób unika się fałszywych kont tworzonych tylko dla zarobku. Zarabianie na reflinkach obejmuje również system poleconych stosowany często na stronach gdzie można zarabiać pieniądze. Polega on na tym, że każdy zarejestrowany z reflinka staje się poleconym, a od każdego poleconego dostaje się jakiś procent zarobków, więc im więcej aktywnych poleconych tym większe pieniądze, oczywiście są to pieniądze w formie bonus, nikt poleconym nic nie zabiera.

Zarabianie tym systemem może obejmować kilka poziomów poleconych. 1 poziom to poleceni, którzy zarejestrowali się bezpośrednio z naszego reflinka, 2 poziom to poleceni, którzy zarejestrowali się z reflinka naszych poleconych kolejne poziomy to poleceni naszych poleconych może być to system 3, 5 a może nawet więcej poziomowy. Z każdym poziomem zarobki z poleconych spadają, bo dostajemy mniejszy procent. Zarabianie na reflinkach ma w sobie potencjał, chodzi tu o to, aby jak najwięcej ludzi dokonało rejestracji z reflinka, dlatego przydatne są popularne blogi, kanały lub media społecznościowe, gdzie te linki można promować, a im więcej osób je zobaczy tym teoretycznie lepsze zarobki.

Oczywiście zarabianie na reflinkach jest dla każdego, ale nie ma co ukrywać, że zarabianie w dużej mierze zależy tu od wspomnianej popularności. Jeżeli ktoś prowadzi popularny blog, kanał, czy ma rozbudowane social media, to prawdopodobnie zarobi więcej, bo dużo osób zobaczy jego reflinki.

Można to nadrobić ciężką pracą i promować swoje reflinki w różnych miejscach, wszędzie gdzie tylko jest to dozwolone, ale nie ma co ukrywać jeśli chodzi o zarabianie w internecie popularność, zawsze będzie pomocna i nie chodzi tu nawet o rozpoznawalność danej osoby, wystarczy że treści będą często odwiedzane. Jest wiele blogów i kanałów w miarę popularnych, a nikt nie wie jak wyglądają ich twórcy.