Oszczędzanie to świetna sprawa i każdy, kto tylko ma taką możliwość, powinien się nim zainteresować. Wielu z nas w pierwszej kolejności kojarzy oszczędzanie z bankami i to bardzo słusznie, bo są one dobrym i raczej pewnym miejscem, gdzie możemy nasze pieniądze przechowywać. Dziś niestety trudno jest powiedzieć, że banki pomagają nam w oszczędzaniu i zarabianiu na naszych środkach.

Procenty na lokatach bankowych są coraz niższe. Wynika to z najprostszego prawa rządzące rynkiem, czyli popytu i podaży. W przypadku umieszczenia pieniędzy w banku dajemy instytucji możliwość dowolnego zarządzania nimi z zastrzeżeniem, że mamy odzyskać wszystkie nasze środki w razie potrzeby. Kiedy zapotrzebowanie banków na pieniądze innym ludzi było wysokie, aby mogły się rozwijać i zacząć zarabiać, oprocentowanie było wysokie, aby zachęcać więcej osób do zostawiania swoich środków pod opieką instytucji. Dziś jednak coraz więcej osób się na to decyduje, więc bank nie musi oferować nam szczególnie dużo.

Dziś oprocentowania często są skrajnie niskie, szczególnie na lokatach oszczędnościowych. Jeśli nie mamy sporej ilości środków, nie uda nam się dorobić sobie na niej nawet stu złotych w skali roku, a do tego nasze pieniądze może pożreć inflacja, która cały czas rośnie i powoli dogania ostatni moment krytyczny w historii naszej gospodarki. Dlatego coraz więcej osób mówi o tym, że oszczędzanie z bankiem się nie opłaca. I faktycznie, jeśli chcemy puścić nasze pieniądze w ruch i pozwolić im na siebie zarobić, to bank nie jest najlepszym wyborem. Jednak oszczędności mało kto chce przeznaczyć na wielkie inwestycje.

Banki wbrew pozorom to nie taki zły wybór. Oczywiście przeraża nas inflacja, ale trzeba na to spojrzeć również z drugiej strony. Bank gwarantuje nam, a w każdym razie powinien nam to zagwarantować, że nasze środki będą u nich bezpieczne. Konto oszczędnościowe to takie miejsce, gdzie spokojnie możemy trzymać nasze oszczędności i nie martwić się o to, że nam się zgubią albo zostaną przez nas głupio wydane. W takim wypadku banki są bardzo pomocne. Poza tym lepiej zarobić na inflację za pomocą lokaty niż pozwolić, żeby zjadła ona nasze pieniądze, które mamy obecnie zgromadzone.